O povšimnutia hodné miesto v meste pre Masaryka a Štefánika

Po Bratislave aj v Brne otvorili výstavu k 100. výročiu ČSR. Aby som nebanoval, že k nemu príslušná téma v lokálnom formáte mesta Košice  nebola otvorená v širšom kontexte, nech poslúži na to pár viet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

V Bratislave stoja sochy Masaryka a Štefánika na dôstojnom mieste. Poslanec Osuský navrhol na 100. výročie vzniku ČSR premenovať ulicu, na ktorej dominuje socha prvého prezidenta a zakladateľa štátu, na Masarykovu. V Košiciach pripomínajú historickú udalosť, bez ktorej by mesto nebolo bývalo na mape ČSR, dve busty zakladateľov - Masaryka a Štefánika v pozadí rušnej dopravnej križovatky mimo centrálnej zóny mesta.

Návrh na prenesenie dvoch búst do parku na južnej strane Michalskej kaplnky dostal primátor Richard Raši pár týždňov predtým, ako mu ponúkli post podpredsedu vlády so sídlom v Bratislave. Nieže by už nemohol v tejto veci konať, ale zrejme ani neodovzdal jemu doručené posolstvo na reinštaláciu pamätných skulptúr svojmu nástupcovi, zastupujúcemu primátorovi Martinovi Petruškovi (SMER). Umiestnenie sošných podôb dvoch zakladateľov štátu na vhodnejšom mieste by nesporne prispelo k ich trvalej prítomnosti vo vedomí obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O päť mesiacov, keď zaznejú fanfáry na jubilejné pripomenutie historickej udalosti, by oslavám mohli dôstojne a na dôstojnom mieste dominovať v sošnej podobe dvaja politici, ktorí sa zaslúžili o spoločný štát. V čase prvej republiky Štefánikova socha bola na priamy dohľad Legionárskeho námestia. Ich koexistencia mala historické oprávnenie v rovnakom význame, ako bola Štefánikova angažovanosť pri transporte vojakov československých légií z Ďalekého východu, Francúzska a Talianska do vlasti.

Zo strany pamiatkarov nemôžu byť námietky voči premiestneniu búst zakladateľov štátu, lebo už po roku 1990 bolo schválené inštalovanie sochy M. R. Štefánika v danej parkovej zóne. Skutok sa nestal. Nesporne najvýznamnejším dejateľom historického ukotvenia nového štát na mape Európy by mala zodpovedať v Košiciach rovnaká pozornosť, ako je to v prípade pamätníka osloboditeľov. Aj Masaryk a Štefánik boli osloboditelia. Prečo im neposkytnúť rovnakú možnosť byť na očiach verejnosti, ako je to v prípade pamätníka vojakov Červenej armády. Je najvyšší čas, aby k návrhu sa vyjadrili zastupujúci primátora, ale aj mestské zastupiteľstvo ako najkompetentnejší orgán na ochranu hodnôt a odkazov reprezentujúcich storočný vývoj mesta. Bez ČSR by nebolo ani SR.

SkryťVypnúť reklamu

Tibor Ferko

Tibor Ferko

Tibor Ferko

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Publicista, teatrológ , publikuje odborné štúdie z oblasti divadla, publicistické články, vydal historickú monografiu Divadelné letopisy mesta Cassa, Caschau, Kassa, Košice 1557 - 2017, v súvislostiach dejín. Romány Občan O(t)o, Pokušenie starého kocúra, Lásky hra osudná, Keď chameleón nemá nohy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

139 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu