Iste, bude to zhodnotenie subjektívne. Tí, ktorí ma či už osobne, alebo z mojich blogov a fotiek poznajú vedia, že nie som veľkým priaznivcom digitálnej fotografie. Vedia, že tvrdím, že digitálne fotoaparáty so svojou možnosťou nacvakať „zadarmo“ veľké množstvo záberov a následne ani nie o veľa menej ich zmazať, priniesli devalváciu fotografie. Vedia, že mojím názorom tiež je, že digitálna zrkadlovka nie je nutnou podmienkou toho, aby človek vedel dobre fotografovať.
Pred časom som vyše 10 rokov pracoval v jednej veľkej fotografickej firme. Mojou prácou bolo, okrem iného, obchodovanie s veľkolaboratórnym spracovaním fotografií pre amatérov aj profesionálov. Počas toho obdobia som mal možnosť zhliadnuť veľké množstvo fotografií. Pochopiteľne na papieri. Doba sa zmenila, a dnes sú fotografie na webe. Z fotoportálov sa stala náhrada fotoalbumu. Jedna vec sa však nezmenila. Amatéri fotia stále to isté.
Za posledný mesiac pribudlo na portáli Fotky.SME asi 3800 fotografií. Letná sezóna priniesla nových autorov, ktorí sa snažia získať ocenenie aj vo vyhlásenej letnej súťaži. Tématika by mala podľa očakávania byť letná a mňa zaujímalo, či je tomu naozaj tak. Preklikal som teda posledný mesiac a pokúsil som sa vytriediť fotky podľa najčastejších námetov. Tu je výsledok:
Západy slnka 9%
Kvety 7%
Hmyz 4%
Oblaky 3%
Pláž 3%
Deti 3%
HDR 2%
Psíčkovia 2%
Mačičky 1%
Zvyšných 66% tvorí neidentifikovateľná zmes všetkého možného, rôznymi zvieratkami počínajúc, cez dovolenkové dokumenty až po fotografie hraničiace so skutočnou umeleckou fotkou. Zhodou okolností ale, práve vyššieuvedených 34% námetov sú vo veľkej väčšine zábery banálne, prvoplánové až gýčové. Nespĺňajú často ani formálne kritériá fotografie a ťažko v nich nájsť aj nejakú myšlienku, či dej.
Mojím zámerom ale bolo ukázať, že aj na tieto na gýč náchylné námety sa dá urobiť dobrá fotografia. Pokúsil som sa teda vybrať z každej kategórie jednu fotografiu predstavujúcu priemer a jednu, o ktorej si myslím, že je naozaj dobrá. Pokúsim sa ich teda z môjho pohľadu okomentovať a poukázať na slabšie aj silné stránky jednotlivých záberov. Autori mi odpustia, že uvediem ich nicky iba tým fotkám, ktoré uvediem ako príklad dobrej fotografie. Konečne, všetko je aj tak dostupné na stránkach Fotky.SME.
Západy slnka
Západ slnka je vysoko emotívna časť dňa. Je to akosi človeku podvedome dané. Zvádza preto na fotenie tých najgýčovitejších fotografií. V dnešnej ére digitálov je snaha fotiť takéto zábery umocnená ešte tým, že fotograf si chce dokázať, že jeho fotoaparát dokáže fotiť aj proti svetlu, a že práve jeho kamera nie je z tých kritizovaných so slabou svetelnou dynamikou. Takže toto je typický príklad bežnej gýčovitej fotografie západu slnka.

Západ slnka sa ale dá využiť aj kreatívne. Najmä, keď je obloha zatiahnutá a svetlo difúznejšie. Je samozrejme pochopiteľné, že na fotke autora s nickom matooo123 nie je západ hlavným námetom, ale iba dokresľujúcim prvkom kdesi v pozadí. Na fotke http://fotky.sme.sk/fotka/214569/plaz dokázal autor v geniálnom retro-štýle zachytiť podvečer na pláži.

Kvety
Kvety a najmä zblízka sú okúzľujúce a krásne. Preto takmer každá desiata fotka je na námet kvetinový. Pri fotení kvetov, najmä živých kvetov v prírode a záhrade, obvykle ruší pozadie, kvet je v tieni, alebo naopak v prudkom svetle, nevieme sa k nemu dostať a otravujú nás pri fotení včely. Takto by sa kvety fotiť nemali.

Dobrá fotografia kvetu dokáže znásobiť dojem z jeho krásy. Dobrý fotograf pomocou vhodne nastavenej clony dokáže nielen rozostriť pozadie, ale dať celému záberu priam mystický výraz. Keď k tomu pridáme vhodné mäkké svetlo, vhodný uhol pohľadu a nezabudneme na zásady kompozície, vznikne nádherná fotka. Autorka s nickom Sonya umocnila kompozíciu ešte strmou uhlopriečkou, ktorá fotke dodala dynamiku. Tu je jej záber http://fotky.sme.sk/fotka/211375/harmancek .

Hmyz
Je mi to záhadou, ale hmyz zrejme fotografujeme radšej a častejšie ako deti. Teda aspoň tak to vyzerá podľa letnej štatistiky na Fotky.SME. Najradšej fotíme motýle. Sú krásne, ale na fotkách už zovšedneli. A ak ich ešte odfotíme na komplikovanom pozadí, pri zlom svetle a z diaľky, vznikne takáto nič nehovoriaca fotografia.

Hmyz ale nie sú iba motýle a lienky. Hmyz je veľmi rôznorodý. A ťažko sa fotí. Na dobrú fotku hmyzu potrebujeme aj príslušnú výbavu na makrofotografiu. A najmä obrovské skúsenosti. Autor s nickom Biker11 ich zrejme má a jeho mravec je úžasný http://fotky.sme.sk/fotka/214132/reklama-na-colgate .

Oblaky
Obľuba oblakov vo fotografii nie je nová. Oblaky dokážu vytvoriť nielen bizarné obrazy, ale aj hrozivú, či naopak príjemnú náladu. Navyše, podobne ako pri fotografovaní západov slnka, ku stlačeniu spúšte motivuje aj snaha ukázať, že môj foťák to dokáže. Používajú sa rôzne prechodové filtre na úpravu dynamiky snímky, fotí sa s rôznymi časmi. Avšak, keď sú oblaky hlavným dôvodom stlačenia spúšte, tak je to žalostne málo.

Naopak, keď oblaky sa napríklad stanú kulisou zaujímavého deja, môžu práve dotvoriť atmosféru. Autor s nickom Leadwell má okrem výbornej techniky aj vynikajúci postreh. Za jeho stíhačku by sa nehanbil ani Han Solo http://fotky.sme.sk/fotka/209975/mig .

Pláž
Leto, voda, dovolenky, pláž. Priznám sa, že som pri mojej malej štatistike očakával omnoho viac plážových fotiek. Veď na pláži je stále čo fotiť! Stále sa tam niečo deje, vlny sa vlnia, predavači predávajú, deti sa čľapcú, dievčatá sa opaľujú a niekedy aj hrajú volejbal, pochopiteľne hore bez. Na Fotky.SME je pláž nudná téma. A nezáživné fotky so zlou kompozíciou, bez deja a obsahu.

Autor s nickom Rudolf Baranovič bol sa plážovať zrejme v Bulharsku a nafotil tam krásnu sériu s retro nádychom. Niektoré jeho fotky sú priam geniálne http://fotky.sme.sk/fotka/213415/bulharsko-2011-16 .

Deti
Fotografií detí na Fotky.SME dosť ubudlo. Iste je to jednak tým, že zverejňovať fotografie detí môže byť nebezpečné, ale aj tým, že mnoho katastrofálne gýčovitých detských portrétov po kritike ostatných v diskusii autori radšej stiahli. Áno, detský portrét zvádza ku gýču, najmä keď autor sa snaží fotku postprocesom ešte viac osladiť.

V jednoduchosti je krása. Fotografka s nickom Kachorrka dokázala urobiť krásny, jemný detský dvojportrét s výborným svetlom, skvelou kompozíciou a najmä s dejom a vtipom. No samozrejme aj malé modelky pekne pózovali http://fotky.sme.sk/fotka/212220/lenka-a-tinka

HDR
Ja zástancom HDR vôbec nie som. Pripadá mi to ako zbytočný a často nesprávne používaný efekt. HDR vzniklo pôvodne taktiež ako barlička pomáhajúca digitálnym fotoaparátom zvládnuť svetelný rozsah ako starý analóg. Keď sa však tento efekt použije samoúčelne, tak vzniká často iba paškvil.

Klobúk dole pred fotografmi, ktorí HDR využiť dokážu. Jedným z takých autorov na Fotky.SME je aj DuPephotographer. Jeho fotografia z žabej perspektívy, štylizovaná do warholovského pop-artu, s dávkou humoru je priam geniálna http://fotky.sme.sk/fotka/212753/udupem-ta .

Psíčkovia
Pes priateľ človeka. Tiež som si myslel, že ich bude viac. Možnože v lete už nie je sezóna šteniatok. Tie sú na fotkách milé, samozrejme, keď sú vhodne odfotené. Bežná fotka psa je však nudná. Pes porebuje akciu. Tá však na tejto fotke chýba.

Portréty zvierat je naopak celkom seriózna fotografická disciplína. A navyše, psíčkovia sa fotia o dosť ťažšie ako modelky. Pes tak poslúchne na „sadni“, ale nerozumie tomu, kam sa má pozerať, a že sa nesmie počas fotenia príliš škriabať. Dobre zvládnuť zvierací portrét je umenie. Autor Universo to dokázal http://fotky.sme.sk/fotka/210915/zak .

Mačičky
Mačka je prefíkaný tvor. Je to ľstivý dravec, ktorý ostáva vždy sám sebou. Mačku je možnože ešte ťažšie fotiť ako psa. Aj pre to, že evokuje prevažne pocity niečoho nežného. Najmä mačacie oči sú hypnotizujúce. Ale ako ich odfotiť? Takto asi nie. Kompozične zlá fotka s rozbitým pozadím, ktorá mačku navyše vôbec nevystihuje.

Nasledovná fotka je naproti tomu úplne geniálna. Autorka s nickom Eva Skareda fotku kocúra zvládla na jednotku. Jemné mäkké svetlo, dobrá kompozícia a výborne zachytený moment http://fotky.sme.sk/fotka/200208/kocur .

Takže takto vidím neletné aj letné témy na Fotky.SME. A ako vidím leto cez hľadáčik môjho starého analógu ja sám? Keď sa už toľko rozpisujem, mal by som ponúknuť aj ja niečo „do pľacu“.
Rád komponujem fotografie do diptychov. Diptych umožňuje spojením dvoch zdanlivo „občajných“ záberov vytvoriť novú kompozíciu s novou vnútornou dynamikou a s novou myšlenkou. Takže tu je môj diptych s názvom „Pred sezónou“ http://fotky.sme.sk/fotka/200616/pred-sezonou .

No a keďže fotografujem starým analógom, rád používam aj rôzne „staromódne“ postupy. Napríklad cross-process, čo je v pôvodnom slova význame vyvolanie inverzného filmu (diafilmu) chemickým procesom ako pri filme negatívnom. Podľa typu a expozície diafilmu dostaneme vo výsledku niekedy až bizarné farby. Niekedy sa to hodí, ako napríklad na tejto fotke „Retro leto“ http://fotky.sme.sk/fotka/209187/retro-leto .

Pred časom som napísal blog „Sedím si na portáli a je mi dobre“ . Mal som na mysli portál Fotky.SME. Na texte toho blogu spred takmer dvoch rokov by som ani dnes nemenil nič. Dobré svetlo, priatelia...
http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom