Internet vás fotiť nenaučí

Fotím, fotíš, fotíme. Tí menej nároční mobilom, dovolenkári a šťastní rodičia najskôr kompaktom, a tí, čo sa považujú za vyššiu kastu a takmer profesionálov, zrkadlovkou. Terrabajty digitálnych obrázkov putujú zo senzorov všetkých veľkostí do pamäťových kariet, aby následne väčšina z nich skončila svoju existenciu na pokyn tlačidla „delete".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Tie obrázky, ktorým naša povrchná kritika umožní ďalší život, poväčšine skončia kdesi na preplnenom harddisku. A tie, opäť podľa nášho emocionálneho hodnotenia najlepšie, obšťastnia našich fejsbukovských „priateľov". No a tie, podľa nášho súdu najúchvatnejšie a „takmer profesionálne", skončia na nejakom fotoportále, najlepšie na fotky.SME.

A tak sa na fotoportáloch hromadia státisíce psíčkov, mačičiek, kvetiniek, detičiek a dočasných, či trvalých lások. O kopčekoch a horách ani nehovoriac, sem tam aj z Nového Zélandu, či Aljašky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte pred dvoma - tromi rokmi sa „zavesiť" fotku na portál odvážili iba tí skúsenejší. Dnes je tomu inak. Platí, že keď mám fotoaparát, tak som fotoamatér a mám právo svoju fotku zverejniť. A taktiež mám právo trvať si na svojom, že tá fotka je úžasná. A toto svoje stanovisko, aj napriek dobre mieneným radám skúsenejších fotografov, si sebavedomo obhajovať. Najčastejšie slovami: „Ja to tak vidím, mne sa to tak páči."

Fotografia, ako každé remeslo má svoje pravidlá. A tie pravidlá je radno dodržiavať. Samozrejme, pokiaľ o nich vieme. Ak o nich nevieme, alebo ich dodržiavať nemienime, teda „že ako sme cool", tak na web zavesíme niečo, čo nemá ani estetickú, ani informačnú, či dokumentárnu hodnotu. Brak, gýč, prázdne cvaky. Ale veď predsa nám sa to páči, tak sa to musí páčiť všetkým. A basta. Kto je proti, je netolerantný, namyslený a čo ja viem čo ešte.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte horšie situácia na fotoportáloch vyzerá, ak by sme tu chceli hľadať umenie. Ja viem, diskutabilné predsa je, či fotografia ako taká sa dá považovať za umenie. Vedie sa o tom debata snáď od jej vzniku. Nuž ale, keď sa „fotka" vyučuje aj na Vysokej škole výtvarných umení, tak asi umením môže byť. To nikto neodkecá. Na fotoportáloch je ale umeleckej fotografie veľmi poskromne. Toto neodkecajú ani tí, ktorí sa za umelcov považujú.

Niekedy to na mňa pôsobí, že namiesto toho, aby si fotografujúci nádejný adept umenia zašiel do kníhkupectva a prelistoval si zopár fotografických publikácií, alebo zavítal na konzultáciu trebárs do nejakého fotoklubu, či na nejaké verejné hodnotenie fotografií, kliká myšou ostošesť a pláca jeden fotošopový efekt na druhý.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálnou kategóriou sú fotosnobi. Veď keď už má výbavu za tisíce eur, keď má najsveteľnejší objektív, aký sa dá zohnať a keď zaplatil za letenku do exotickej destinácie ďalšiu tisícku, tak jeho západ slnka na pláži v Austrálii musí byť predsa absolútna špica. Nie, nemusí. Aj starým Zenitom dvadsať euro sa dá vytvoriť oveľa hodnotnejšia fotografia.

A internet praská vo švíkoch pod náporom fotiek. Takých, ktoré kazia fotografický vkus viac ako si myslíme. A tí, ktorí o fotke niečo vedia a majú aj talent, sa už pomaly boja dobrú fotku niekam zavesiť. Ako však rozlíšiť, čo je "cvak" a čo za niečo stojí? To sa na internete sotva naučíte.

SkryťVypnúť reklamu

Priznám sa, že aj mne visí kdesi na internete zopár fotiek. Niektoré sú dobré, iné zlé. Isteže, podľa mňa. Posúďte sami, a až potom kameňujte. Za „cvaky" považujem napríklad z mojich fotiek tieto:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Naopak za trocha hodnotnejšie tieto:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Dobré svetlo, priatelia!

foto: (C) Tibor Javor http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  370
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu