Osamelé vône kaviarní a pubov (Nielen fotografie)

Možno sentimentálne, možno poetické. Svojské a iné ako hustá atmosféra rockových barov a diskoték. Dá sa tá vôňa zachytiť na fotografii?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Kaviarne sú téma, ktorou sa zaoberám už dlhšiu dobu. Možno pár rokov. Aj preto, že na svojich cestách po Európe mi často neostávalo v podvečer nič iné ako tam zájsť na čaj, či voňavé presso. A fotografovať.

Obrázok blogu

Kaviarne stvárnilo na fotografiách už množstvo autorov. Mnohé zo známych fotiek najmä v klasickom čierno bielom prevedení mám často pred očami. Obvykle zachytávajú osudy ľudí, vpísané do ich tvárí a vzťahy medzi protagonistami anonymných príbehov. Na mojich fotografiách je to akoby naopak. Podstatnou sa stáva atmosféra, vôňa. Mne učarovala najmä mäkkosť svetla a intímna hra farieb, ktorá dotvára charakter útulného podniku, doplnená niekedy aj o kulisu anonymného návštevníka, či čašníka. Ako aj tu, v Kaffee Mayer.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fotografovaniu nálady treba prispôsobiť samozrejme aj techniku. Vždy využívam iba dostupné svetlo, aj v najtmavších zákutiach. Takéto fotenie bez statívu a blesku pochopiteľne vyžaduje vysoko svetelný objektív. Mal som to šťastie, že sa mi pred pár rokmi podarilo v jednom bazári nájsť prekrásne Zuiko 55/1,2. Nevedeli zrejme, čo vo vitríne majú, dnes by som ho predal za šesť násobok. To sklo má okrem vysokej svetelnosti, ktorá ma nenúti ísť do extrémnych citlivostí, aj nádherný bokeh. Občas siahnem po širokáči Zuiko 24/2,8. Mal som tiež podobné sklo vo dvojke, ale to kreslilo príliš tvrdo. No a tretím mojím obľúbeným objektívom na takéto fotenie je Zuiko 135/2,8. Hlavne na mierne voyerské zábery.

SkryťVypnúť reklamu

Fotografujem takmer výhradne na klasický film spoľahlivou zrkadlovkou OM2sp. Je to síce v dnešnej dobe sakramentsky drahé, veď jeden 36 obrázkový  film spolu s vyvolaním a kvalitným skenom vyjde na 10-12 Eur. Ale v porovnaní s digitálom sú fotografie podstatne krajšie. Aspoň z môjho pohľadu. Sú mäkké, akoby zamatové, s príjemnými farebnými prechodmi doplnenými o aury okolo svetiel spôsobené Schwarzshildovým efektom a s krásnym prirodzeným zrnom. Oproti nim sú fotografie nafotené digitálom studené ako psí nos. No a film. V poslednej dobe sa sortiment dosť zúžil, ale dobré je, že výrobcovia sa sústreďujú na najlepšie zo svojho portfólia, teda na filmy, ktoré sú jednak určené pre náročnejších a jednak sa dobre skenujú. Mne sa najviac osvedčil FUJI Superia X-tra 400. Nižšia citlivosť je v interiéri bez blesku nepoužiteľná a osemstovka je už príliš zrnitá.

SkryťVypnúť reklamu

Po vyvolaní a naskenovaní, minimálne na veľkosť 21x25 cm, čo rád zverujem overenému labu, fotografie prakticky nijako neupravujem. Snáď iba malá korekcia kontrastu a tenký čierny rámik, ktorý nájdete na mojich fotkách už roky. Všetky efekty, ktoré na fotkách vidno, sú výsledkom jedine práce s hĺbkou ostrosti, bokehom objektívu a niekedy aj reflexom na sklách výkladov. No a aby som nezabudol, rád používam zmäkčujúci ROWI Spot Filter na objektív. Je to vlastne portrétny gélový filter s čistou oblasťou v strede, ale mne sa osvedčil práve na zmäkčovanie „náladoviek“.

Dosť bolo o technike, poďme sa pozrieť na fotky. Ťažko sa mi hľadali typické zábery. Nakoniec som vybral zopár mojich najobľúbenejších. Väčšina je fotená v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Ráno v kaviarni. Vôňa čerstvo umytej dlážky sa mieša s vôňou prvého pressa a z vonku dolieha stále silnejúca vrava obchodnej pasáže. Iste to poznáte. Segafredo v bratislavskom Auparku.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Naopak podvečerná taverna kdesi v Saarbruckene, či pivárnička v Keiserslauterne majú atmosféru o niečo teplejšiu a intímnejšiu. Napriek tomu, že tiež majú ešte len ledva otvorené.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V typickej talianskej kaviarni to podvečer žije oveľa viac. Kto chce, sa hlasno baví s priateľmi, kto chce si v kúte číta noviny, alebo si osamelo mieša svoje picollo. Tieto kaviarne ma svojou atmosférou očarili snáď najviac. Ako táto, Venezia Caffee v Ríme.

Obrázok blogu

Večerný Mc Donald´s pri opere v Bratislave. Chaos svetiel ruší hranicu medzi ulicou a interiérom a presakuje von rovnako ako vôňa hranoliek a nacvičené povely obsluhy. Ktosi prichádza, ktosi odchádza a plastový klaun stráži smutnú nočnú atmosféru.

Obrázok blogu

V neďalekom Dublineri je dnes akosi prázdno. Možno je to počasím, možno hodinou. Jednými z mála hostí pri jednom z mála obsadených stolov sú akési tri grácie riešiace zrejme svoje ženské problémy.

Obrázok blogu

O bránu vedľa, v mexickom pube, sa čašníčka dnes taktiež nejako smutno pozerá.

Obrázok blogu

Nuž tak teda, poďme na Topvar, nech sa aspoň prejde. A odfotíme si aj naleštené „pípy“.

Obrázok blogu

Dobré svetlo, priatelia. Aj večer v kaviarňach a puboch.  

foto: (C) Tibor Javor http://www.fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  370
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu