Sladkastý balast. Nielen na Fotky.sme

Kdesi som na internetovej diskusii čítal názor, že dnes je fotografia na omnoho vyššej úrovni, pretože je dostupná pre každého. Argumentoval tak vcelku dobrý krajinkár, ktorého fotky slovenských hôr by boli istotne ozdobou nejedného interiéru. Jeho oponentom bol rovnako dobrý fotograf, a debata sa viedla nad veľmi zaujímavou fotkou spred tridsiatich rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (86)

Áno, dnes je fotografia dostupná každému. Počínajúc prvými detskými snímkami mobilom, cez sladkasté zábery detičiek a iných domácich miláčikov, exotické dovolenkové destinácie a prázdninové lásky až po ultraprecízne nasnímané krajinky á la Kulišev okorenené navyše vysoko dramatickou oblohou v prevedení HDR. Avšak dobrá, skutočne dobrá fotografia, sa akosi vytratila. Je tu nová móda. Sladkastý balast.

Obrázok blogu

Diptych "Nová móda" (C) Tibor Javor 2011

Takpovediac náš „materský“ portál Fotky.SME je najbližším dôkazom. Nie, nechcem narážať na systém hodnotenia, či mesačného redakčného výberu. Chcem iba upozorniť, že kvantita začína pomaly ale isto pohlcovať kvalitu. Skutočne dobrá fotka, ktorá by obstála aj na súťaži sa objaví tak raz – dva krát za týždeň, úplne prevalcovaná a zahltená stovkami fotografií v štýle onoho sladkastého balastu. Možnože teraz sa na mňa niektorí nahnevali. Možnože práve teraz som urazil ich fotografické cítenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sladkastý balast je žiaľ trend aj na iných fotoportáloch, nielen na Slovensku. Čo je však bežné na portáloch zahraničných, to sú kategórie. Napríklad na mojom obľúbenom portáli fotocommunity.de nájdete dokonca aj kategórie fotografií plyšových hračiek. Prečo nie? Veď keď to niekoho baví? A navyše na takýchto „modeloch“ sa dá perfektne naučiť napríklad techniku svietenia, či práce s hĺbkou ostrosti.

Dráždia ma však „kvalifikované“ komentáre „umelcov“, ktorých umeleckým know-how je dokonale preštudovaný návod na digitálnu zrkadlovku, či vysokosveteľný objektív zaclonený na tridsaťdva, ktorí so skalopevným presvedčením chrobáka Truhlíka ospevujú „vyzúrené“ HDR oblaky, alebo preostrenú dermatologickú štúdiu tváre susedovie babky. Neuvedomujú si, že tisíceurová zrkadlovka nerobí z fotografa automaticky umelca. Neuvedomujú si, že fotografia nie je dobrou fotkou pretože „to dieťatko je krásne“, ale že sa dobrou fotkou stáva jedine invenciou fotografa. Neuvedomujú si, že fotka z hrebeňovky Západných Tatier nie je dobrou fotkou pretože „je tam tak krásne“, ale preto, že fotograf vložil do kompozície a zachytenia atmosféry svoje srdce. A vôbec pri tom fotka nemusí byť ostrá od nohy statívu až po posledný hrebeň na horizonte.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, nastala doba úplne zdevalvovanej fotografie. Nastala doba sladkastého balastu na fotoportáloch. Možno mi dáte za pravdu, možno nie. Ja to tak cítim...


foto: (C) Tibor Javor http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  370
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu