Street foto. Alebo soft paparazzi?

Občas sa túlam bratislavskými uličkami. Ako inak, s foťákom na krku. Najmä, keď vyjde slnko a centrum ožije. Stánky, známe tváre pouličných zabávačov, šikmookí turisti. Veď to poznáte. A osudy ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Robiť pouličnú fotografiu nie je jednoduché. Fotka musí mať najmä atmosféru, musí vyjadrovať pocity fotografovaného človeka a musí mať zvládnutú kompozíciu a mať ostrosť tam, kde treba. Vystihnúť ten pravý okamih je vec predvídania a aj tak trocha psychológie. A hlavne, netreba sa skrývať. Treba nadviazať s „modelom“ prinajmenšom očný kontakt a úsmevom sa ho spýtať o súhlas. Keď to nejde a objekt je priďaleko, snažím sa vybrať záber, na ktorom nie je tvár a identita človeka spoznať. No, musím sa priznať, že niekedy toto pravidlo aj prestúpim.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Street fotím roky. Fascinuje ma to, je to naozaj dobrodružstvo. Fotím prevažne starou analógovou zrkadlovkou Olympus OM2sp a používam prakticky iba dve sklá. Širokáč Zuiko 24/1:2,8 a street-zoom Zuiko 85-250/1:5. So širokáčom musíte naozaj ísť objektu „až na telo“, a tým sa vlastne priznáte že fotíte. Niekedy objekt dokonca pózuje a má z toho radosť. Dá sa s ním fotiť aj za horšieho svetla, pretože dlhší čas udržíte. Zoom prichádza v úvahu iba ak svetlo dovolí exponovať najmenej päťstotinou, aby obraz nebol roztrasený. Ostrím pochopiteľne manuálne a najradšej využívam režim priority clony.

V prvom rade ale, prečo fotím na film a nie digitálne. Iste, mám aj dosť záberov digitálom, ale v mojich rukách má digitál niektoré nevýhody. Ak odhliadneme od toho, že v automatickom režime si fotoaparát ostrí kam on uzná za vhodné (väčšina objektívov pre digitály nie je už na manuálne ostrenie ergonomicky stavaná), neuspokojuje ma nedostatočná svetelná dynamika. Ale najmä mi vadí akási „tvrdosť“ podania. Proste analógové zrno má pre mňa svoje čaro. Na street sa hodí najmä čiernobiela fotografia, ktorá dokáže odfiltrovať rušivé obrazové prvky okolo objektu. Následné prevody digitálnej fotografie do ČB niekedy fotku dosť pokazia. Preto teda film, i keď si vždy musím počkať na spracovanie. Ale tá hodinka ubehne pri kávičke ako nič.

SkryťVypnúť reklamu

S čiernobielymi filmami je to dnes už niekedy kríž. Zvykol som si na servis minilabu a už sa mi v klasickej chémii máčať nechce. Tak používam čiernobiele filmy spracovateľné vo farebnom procese C41. Nesú označenie CN, ako „color negativ". Veľmi dobre sa fotilo s filmom Fuji Neopan 400CN, ten ale v Európe už nie je dostať. Prakticky jediný dostupný čiernobiely CN film dodáva KODAK. Má označenie KODAK Professional BW400 CN a stojí okolo 5 Eur v 36 snímkovej verzii. Je vynikajúco expozične pružný (vysoká svetelná dynamika), ale najmä má neprekonateľné zamatovo mäkké zrno. Hranová ostrosť je taktiež vynikajúca.

SkryťVypnúť reklamu

Filmy, ako som povedal, dávam spracovať do minilabu. Najlepšie sa mi osvedčil ten v bratislavskom Auparku, pracujú veľmi čisto. Ihneď po vyvolaní nechávam film celý naskenovať na veľkosť minimálne 21x25 cm, čo dá v prepočte 2728x1830 obrazových bodov. Viac v podstate na street ani netreba. Filmy nechávam skenovať nemaskované, teda aj s nerovným okrajom záberu spôsobeným nerovnosťami výrezu komorou fotoaparátu a Schwarzshildovým efektom. Zábery prakticky nijako neupravujem, snažím sa nerobiť ani výrezy, prezentujem ich ako hrubé skeny. Má to svoje čaro, ale musíte komponovať precízne do hľadáčika. Niekedy maličko upravujem tonalitu, aby záber dostal taký retro-štich. Stačí v stredných denzitách a tmách pridať 3-5% červenej a 3-5% žltej (v RGB). No a pochopiteľne, pri zmenšovaní na web dvíham gammu vo všetkých kanáloch asi o 0,15-0,2 a doťahujem tmy podľa histogramu na ich pôvodné miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Dosť bolo techniky, takže sa vráťme k tej prechádzke Bratislavou. Ponúkam vám malý výber zo záberov nafotených zhruba v priebehu roka. V lepšej kvalite niektoré z nich môžete zhliadnuť v mojom profile na fotky.SME:  http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

A hlavne, budem vďačný za každú vašu kritiku. Posúva človeka ďalej.

Obrázok blogu

Babinec

Obrázok blogu

Zlá správa

Obrázok blogu

Chat

Obrázok blogu

Čo pozeráš?

Obrázok blogu

Súrny hovor

Obrázok blogu

Horúčava

Obrázok blogu

Láska cez internet (jediná digitálna zo série)

Obrázok blogu

Meničko

Obrázok blogu

Money for Holidays

Obrázok blogu

Priatelia

Obrázok blogu

Promotéri

Obrázok blogu

Siesta

Obrázok blogu

Grécki speváci

Obrázok blogu

Bedekre

Obrázok blogu

Street Rock

Obrázok blogu

Tanec

Obrázok blogu

Balerína

Obrázok blogu

Návrat domov


foto: (C) Tibor Javor http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  370
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu