Úpadok portálu fotky.SME

Viac ráz som na mojom blogu ponúkol do diskusie tému úrovne fotografií na portáli fotky.SME. Opakovane som písal, že mi tento portál vyhovuje, napriek veľkej rôznorodosti autorov a ich tvorby. Spomínal som ale taktiež, že tu začína prevládať gýč a naozaj podpriemerné „cvaky". Je to aj moja častá téma. Teraz iba niekoľko poznámok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)

Z portálu fotky.SME iba pred nedávnom odišli viacerí dobrí amatérski fotografi, vrátane niektorých zahraničných. Spustilo to pochopiteľne diskusiu hlavne o „diskusiách" pod fotkami, ktorá je niekedy typicky internetovsky „otvorená" až úmyselne zákerná a útočiaca na autora, namiesto komentovania fotky samotnej. V debatách na portále sa často začal spomínať úpadok tejto stránky a prevaha „masovky" nad estetickou a technickou úrovňou fotografií. Diskutéri sa snažia nájsť jadro problému a kryštalizujú sa tu dva tábory: tí, čo sa akoby považujú za „profíkov" a „tí ostatní". Je to vážna téma. Téma, ktorá portál rozdeľuje, téma, ktorá vedie skutočne k znižovaniu prestíže tohto portálu medzi ľuďmi, ktorí to s fotkou myslia naozaj vážne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Čumenie na čumila

V prvom rade profesionál je ten, kto sa fotografiou živí, je to jeho profesia. To ale naozaj sa nedá spájať s výtvarnou hodnotou fotky ani s jej technickým prevedením. Úmyselne nepoužívam slovo "kvalita", pretože technické prevedenie fotografie, ak je v súlade s umeleckým zámerom, môže často viesť aj k "nekvalite". Amatérski fotografi, teda tí, ktorí sa fotkou neživia, nie sú viazaní dopytom trhu a môžu "voľne tvoriť". A často sú ich fotky na vyššej výtvarnej úrovni, ako fotky "profesionálov". 

Otázkou však ostáva vkus a výtvarné cítenie fotografujúceho. Tí, čo majú za sebou odborné vzdelanie (umelecká škola) to majú ľahšie. Tí, ktorí sa fotke venujú ako záľube a chcú sa dostať na vyššiu výtvarnú úroveň, musia siahnuť po knihe. Ale po knihe nie "technickej", lež po knihe o výtvarných pravidlách fotografie. Musia navštevovať výstavy a zúčastňovať sa prinajmenšom hodnotení fotiek umenovedcami (portfolio review a pod.). Pozeranie fotiek na webe nestačí, je to skôr kontraproduktívne. Tak isto ani komerčné kurzy nestačia... 

SkryťVypnúť reklamu

Webové fotoportály vkus skôr kazia a následne sa znižuje aj ich vlastná úroveň. Je to spôsobené tým, že sú to portály verejné a prispôsobené požiadavkám "masovky". A verejnosť, priznajme si, k estetickému cíteniu má ďaleko. Veď je vychovávaná audiovizuálnymi dielami á la "panelák", alebo maximálne reklamou na zubnú pastu či mobil. 

Riešením, zdá sa, je zaviesť „kategórie" fotografií. Kategórie takýmto fotoportálom môžu veľmi pomôcť. Ale musia byť nastavené veľmi odborne a citlivo. Totiž, ak sa niekto sám má zaradiť do kategórie, vedie to jednoznačne ihneď k sebareflexii. Kategórie však by nemali byť "profesionál", "amatér" a pod. Mali by to byť kategórie žánrové. Napríklad hory, voda, domáci miláčikovia, ale aj umelecká fotka, alebo fotomontáž, či foto-grafika. 

SkryťVypnúť reklamu

No a čo by pomohlo zvýšiť kvalitu portálu fotky.SME je jeho spoplatnenie. SME má predsa na to najlepšiu možnosť: spoplatniť "prémiové" kategórie cez systém Piano. Teda napríklad kto by chcel dávať fotky trebárs do kategórie "výtvarná fotografia", musel by mať Piano predplatené, kto iba do kategórie "domáci miláčikovia" mal by to grátis. 

Záverom pridávam dva linky na moje obľúbené portály, ktoré podobným spôsobom fungujú. Prvý je portál http://www.faps.sk/f_index.php . Ten je však po smrti jeho zakladateľa (nemeckého výtvarného fotografa Rolfa Rocka) zakonzervovaný a nových členov neprijíma. Viacero autorov (najmä bývalých) z fotky.SME má fotky aj tam. Druhým výborným portálom je nemecký portál http://www.fotocommunity.de/ . Taktiež je spoplatnený, aj keď existuje aj možnosť "trial membership", ktorá je zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Dobré svetlo všetkým


foto: (C) Tibor Javor http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  370
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu