Ako vidí Boh: Je bytie je len štatistika?

Téma, ktorá sa mnohým páčiť nebude. Najmä tým, ktorí zvyknú iba opakovať naučené formulácie bez hlbšieho zamyslenia. Vravia, že to im pre život stačí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Mnohí veria v Boha. V toho, či onoho, každý podľa kultúry, v ktorej sa narodil a vyrástol. Niektorí v Boha neveria, niektorí veria v bohov viacerých. Štatisticky na tejto planéte však v Boha verí prevažná väčšina jej obyvateľov. Jednou z jeho vlastností je, že je večný.

Tvrdenie, že Boh je večný, má však celkom zaujímavé dôsledky. Ako večná bytosť vníma čas? Je to podobne ako s priamkou. Ak je priamka nekonečná, tak akýkoľvek menší úsek je z pohľadu nekonečna jediným bodom. Nekonečne malým. Toto by sa pochopiť ešte dalo. Horšie je to s večnosťou, teda nekonečnou existenciou v čase. Pre akúkoľvek entitu, o ktorej tvrdíme, že je večná, sa všetko vlastne odohráva v jediný okamih. Všetko. Od vzniku vesmíru, po jeho koniec, či znovuzrodenie, od narodenia človeka po jeho smrť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ťažká abstrakcia. A ešte ťažšie je predstaviť si, ako takáto večná bytosť vníma pohyb, teda zmenu v priestore závislú na čase. Napríklad pohyb auta na ceste, či mávnutie rukou. To auto totiž, z pohľadu večnej bytosti, sa bude nachádzať vo všetkých fázach svojho pohybu naraz. V jediný singulárny okamih, avšak s rôznou štatistickou „intenzitou“ prítomnosti v jednotlivých miestach svojej dráhy. 

Dalo by sa to predstaviť ako fotografia zachytávajúca pohybujúci sa objekt nasnímaná na dlhý čas. Ten zlomok sekundy, ktorý zamrazil prítomnosť človeka na viacerých miestach na fotografii, sa ešte pochopiť dá. Ako si však si predstaviť, ako nás vidí večná bytosť, akou je, ako veríme, Boh? Sme pre Boha iba štatistické rozloženie zhlukov atómov a iných častíc v priestore?

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Staré národy vedeli svoje. Možnože vedeli viac, ako dnešní fyzici a kozmológovia s celým svojim ťažkým matematickým aparátom. Staré národy verili, že okrem nami vnímaného sveta, teda štvorrozmerného časopriestoru – povedali by sme dnešným jazykom, existuje ešte iná úroveň jestvovania. Akási úroveň bytia, kde naše chápanie času neplatí. Možno to bola reflexia, či intuitívne tušenie toho, čo dnešní kozmológovia popisujú teóriami o mnohodimenzionálnom univerze, či dokonca multiverze. Staré národy dnešnú matematiku nepoznali. Tieto úrovne bytia však dôverne poznali, a to z vlastnej skúsenosti.

Niekedy sa tieto sféry nazývali „ríša mŕtvych“, inokedy azda „kráľovstvo nebeské“. A tam náš čas neplatil. Podľa starých Egypťanov kým v našom svete „živých“ čas plynul, v „ríši mŕtvych“ nie. Tam čas iba jestvoval, akoby stál. Do tejto ríše však vedeli vstupovať, fungovať v nej, aj sa z nej navracať a prinášať informácie následne prakticky využiteľné. Dokonale vedeli spojiť bytie „nad časom“ s bytím „v čase“. Vedome komunikovať s touto „vyššou“ úrovňou jestvovania a transformovať vnemy „odtiaľ“ do ľudskej reči a symbolov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný človek na takéto „rozprávky“ neverí.  Aj keď  tvrdí, že verí v Boha. Avšak potom sa stáva iba matematickou štatistikou. Rozmazaným mávnutím ruky na fotografii.


foto: (C) Tibor Javor http://www.fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  371
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu