Dlho som chodil okolo tej knihy. Jednoduchá väzba, ekologický papier a temer štyristo stán za niečo vyše desať euro. Niekoľkokrát som ju len tak otvoril, vždy na inom mieste a následne skončila v igelitke. Tá kniha ma „chytila“ ešte pred regálom.

Táto kniha vypovedá veľa o názoroch a vnútornom svete Jozepha Ratzingera. Nie je to „systematické“ dielo, aké poznáme od autorov „nižšieho ranku“. Je to skôr súbor esejí a zamyslení nad najdôležitejšími Ježišovými výrokmi a činmi, ktoré tvoria základnú kostru kresťanskej viery. Ratzinger ich s excelentným nadhľadom voľne komentuje, zamýšľa sa a dáva ich do súvislostí nielen s dobovým myslením a realitou, ale hľadá často aj vzťah k súčasnému svetu a jeho problémom. Vyhýba sa pritom skostnatelému štýlu podobných kníh prešpikovaných zbytočnými odkazmi na verše Písma. Jednoducho necháva voľne tiecť prúd svojich myšlienok, z ktorých neraz cítiť hlboký vlastný mystický prežitok toho, čo hovorí.
Neváha sa oprieť, tam kde treba, aj o dnes často diskutovaného Órigena, ľahkým perom polemizuje s Nietzchem, či s Marxom. Diskutuje i také témy ako Boh Matka, Kumrán, polemizuje údajnú gnózu Jánovho evanjelia, či dotýka sa iných zložitých tém, s ktorými majú filozofi po stáročia problémy. Jeho jazyk je ľahko čitateľný, nekladúci na čitateľa vyšišie ako „základné“ kresťanské vedomosti, a jeho výpoveď nestráca pritom hĺbku ani spád:
„ Tak vzniká otázka: Ako sa vnútorné oko človeka môže stať čistým? Ako možno rozpustiť zákal, ktorý mu múti zrak alebo ho nakoniec úplne oslepí? Odpoveď na túto otázku sa pokúšala dať mystická tradícia o vzostupnej „ceste očisťovania“, ktorá vedie k „zjednoteniu“. Blahoslavenstvá však musíme v prvom rade čitať v biblickom kontexte... Pýtanie sa na Boha, hľadanie jeho tváre – to je prvá a základná podmienka pre výstup, ktorý vedie k stretnutiu s Bohom. Už predtým sa však ako význam nevinných rúk a čistého srdca udáva to, že človek neklame a neprisahá falošne: teba poctivosť voči blížnemu a spoločnosti – to, čo by sme mohli nazvať sociálny etos, no čo v skutočnosti siaha až na dno srdca.“ (str. 110 – 111)
Ratzingerova christológia „Ježiš Nazaretský“ sa dá prečítať za jednu noc, alebo sa k nej človek môže vracať v ľubovoľnej chvíli a otvoriť ju na hociktorej strane. Vždy má čo povedať. Je to „vyšší level"...