Rok špeciálnej vojenskej operácie

Sumarizácia roku konfliktu na Ukrajine

Rok špeciálnej vojenskej operácie
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnes máme ročné výročie trojdňovej špeciálnej operácie Ruska na Ukrajine. Dobrá príležitosť zosumarizovať čo nám za ten rok priniesla.

  Začnem chronologicky. Priniesla nám v prvom rade šok. Šok z vojny v Európe na škále ktorá tu nebola od 2 svetovej vojny. Presne si pamätám, keď som na stránke, ktorá sa zameriava hlavne na zábavu zrazu objavili kolóny ruskej techniky v Luhansku a Donetsku. V tej dobe som si myslel, že si idú zobrať tieto územia podobne ako predtým Krym a a tým to zhasne, západ uvalí ďalšie bezzubé sankcie a život pôjde ďalej ako v roku 2014. Opak bol ale pravdou, Rusko si išlo po celú Ukrajinu, to väčšina ľudí nepredpokladala. Nasledovali bitky o Hostomeľ, Kyjev, Charkov, Mariupol... Masívne raketové útoky na celé územie Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  Prvé dni boli naozaj šokujúce a človek čakal, že Rusi sa zbláznili, prevalcujú Ukrajincov a budú pokračovať ako ich propaganda rada prehlasovala - až na Berlín. No, ale keďže som nebol so zbytkom mužov na Slovenku povolaný a nepadol som na Dukle brániac Európu pred hordou krvilačných sovietov, eh pardon Rusov (väčšina ich techniky je stále sovietska, tak je to metúce)  tak niekde súdruhova spravili chybu.

 A že tých chýb bolo, prúser za prúserom, za prúserom... Útok na Hostomeľ bol odvrátený a o tejto porážke sa hovorí ako najhoršej porážke Ruských výsadkových síl v nedávnej histórii.  

  Nasledoval prechod z blitzkrieku na pomalú opotrebovávaciu vojnu. Kde sa Rusi snažili dobiť hlavne Kyjev, Charkov a Mariupol. Kde prišli problémy so zásobovaním a známy 65km konvoj. V skutku nevídaná vec v modernom vedení boja. Rusku sa nedarilo a začalo pritvrdzovať na brutalite. Nasledovali ďalšie a ďalšie útoky na civilné ciele. Aby dobili Mariupol a Azostav tak dané mesto v podstate vybombardovali z povrchu zemského. V skutku úžasná vojenská korisť, úplne zničené mesto... A keďže sa Ukrajinci nie a nie vzdať tak si vylievali Ruský vojaci zlosť na civilistoch či už v Buči, alebo streľbou na  civilné autá z ktorých videá boli riadne mrazivé. Pričom samozrejme Moskva všetky tieto správy dementovala...

SkryťVypnúť reklamu

   Ked sme pri Moskve daľším  veľkým „úspechom“ ich operácie bolo, že prišli o vlajkovú loď čiernomorskej flotily, potopenú Ukrajinou čo  v podstate nemá vojenské loďstvo.

  Po prvotnom tlaku avšak Rusku začínala dochádzať sila a karta sa začala pomaly obracať. Ukrajinci vytlačili Ruské jednotky od Kyjeva a Charkova a v jesennej protiofenzíve dobili naspať okupované mestá Kherson a Mykolaiv. Ohnisko najväčšieho stretu, ale bol a dodnes je Bachmut. S videí a fotografii sa dané okolie premenilo na Verdun 21. storočia.

Porovnanie Verdun na ľavo, Bachmut v pravo
Porovnanie Verdun na ľavo, Bachmut v pravo (zdroj: (Viktor Borinets via Twitter))

  Boje teda pokračujú a Rusi pomaly, ale isto sú zatláčaný z Ukrajiny von, napriek ich snahe o nové ofenzívy. Ruská armáda do dnešného dňa prišla o 9393 kusov vojenskej techniky a Ukrajina 3002.(1) Tieto čísla sú na báze zdokumetovaných fotografii, takže toto číslo môže byť vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

  Ukrajina, ale nečakane dostala masívnu podporu zo západu. Niečo čím som si nebol úplne istý na začiatku konfliktu a čakal som čiastočne alibistický postoj Nato a západu „ala Československo 1938“. Československa je nám ľúto, ale za svetovú vojnu nestojí... a aj keď sa priamo vojensky nezapojili, podporovali Ukrajinu ostatnými dostupnými metódami. Spočiatku síce neisto a hlavne pechotným vybavením. Postupne sa to ale rozšírilo na čoraz sofistikovanejšie zbraňové systémy ako HIMARS alebo Patriot, pričom v súčasnosti už  prúdia na Ukrajinu modernejšie západné tanky. Pre Ukrajincov bola a je samozrejme veľká podpora od NATO poskytovanie koordinácie a  informácii.

SkryťVypnúť reklamu

  Samozrejme Rusku sa podpora Ukrajine nepáči a nepáči sa mu, že západ nie je ležérny ako v 2014om roku. A samozrejme sme ho počuli vyhrážať sa jadrovou vojnou toľko krát, že to už stratilo úplne svoju relevantnosť.

  A čo to prinieslo nám Slovákom? Zobralo nám to ilúzie, ilúzie o Rusku ako druhej najsilnejšej armáde sveta. Ilúzie o dobrom obchodnom partnerovi a morálnej ruskej spoločnosti.

  Prinieslo nám dôkaz o tom, že ku svojmu životu v EU nepotrebujeme Rusko a jeho zdroje. Vyhrážky a tvrdenia ako v EU bez Ruska v zime zamrzneme a ako hospodársky skrachujeme sa nevyplnili. Už je skoro po zime a rozhodne som túto zimu nikde nemrzol a v byte mám stále príjemne teplo aj bez dodávok ruského plynu, asi preto, lebo Rusko nie je jediným dodávateľom plynu vo svete...

  Rok tohto konfliktu doniesol síce zvyšovanie cien energií, infláciu a všeobecné zdražovanie, ale ani zďaleka to nie sú tie hororové propagandistické scenáre z Ruska. Plus veľa zdražovania majú na svedomí nadnárodné korporácie, lebo čo by to bolo keby nevedeli využiť poriadnu krízu a nevyžmýkali z toho čo sa dá. Taký Shell má najvyšší profit za 115 rokov. (2)

  Pozitívum pre náš priemysel môže byť, že to naštartovalo vojenský priemysel naprieč pravdepodobne celým svetom. Akcie Rheinmetallu, napríklad po ohlásení navýšení rozpočtu obrany Nemecka, stúpli o 50%. Slovenský vojenský priemysel sa zdá, že tiež vstal z mŕtvych a Slovenská armáda sa zbavuje zastaranej techniky a modernizuje. Migy 29 ktoré nebudeme môcť ďalej servysovať a ich ďalej modernizovať sú nám fakt na nič a najzmysluplnejšie je ich dať Ukrajincom, keďže tak z toho ešte aj niečo zmysluplné môžeme dostať naspäť. Nie ako naše Su 25 ktoré sa predali výrazne pod cenu do Arménska v 2004tom.(3) (Zaujímalo by ma kto sa na tom nabalil?)

  V konečnom dôsledku nám rok tejto operácie prinieslo nových spoluobčanov. Títo spoluobčania by tu bez tohto konfliktu neboli. Samozrejme hovorím o ukrajinských utečencoch. Tých by malo byť na Slovensku 109 185(4) čo  je dvojnásobná populácia mesta v ktorom žijem (Trenčín). Ako som písal na začiatku tejto vojny najviac si to vytrpia ľudia čo za nič nemôžu. Veľa ľudí prišlo  o svoje domovy v horšom prípade aj o svojich blízkych. Celkovo z Ukrajiny ušlo osem miliónov ľudí, ako keby sme vysťahovali celé Slovensko 1,5 krát. V skutku ohromné čísla. Veľa z týchto ľudí sa do svojho pôvodného domova už nevráti, lebo si zariadili nový život v novej krajine. Ďalší sa chcú vrátiť, ale to či sa budú mať kde vrátiť a kedy je otázne.

  Záverom už len môžem konštatovať, že najrýchlejšie môžu ukončiť túto vojnu Rusi, stiahnuť sa a uznať porážku. To sa, ale očividne nestane, Rusom záleží len na víťazstve a to o koľko ľudí prídu, alebo koľko utrpenia a škody spôsobia je druhoradé. V nasledujúcich mesiacoch môžeme očakávať novú Ukrajinskú protiofenzívu s novo dodanými zbraňami a tým pádom ďalší ústup Ruskej armády. Otázkou ostáva len, kde sa Ukrajinci zastavia.

 1.https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html

2.https://www.bbc.com/news/uk-64489147

3.https://svet.sme.sk/c/1661566/mo-sr-chce-predat-10-vojenskych-lietadiel-su-25-vyrazne-pod-cenu.html

4.https://www.statista.com/statistics/1312584/ukrainian-refugees-by-country/

Tibor Kališ

Tibor Kališ

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  39x

Politológ, hráč, chalupár, akvarista... tieto štyri slová ma asi najviac charakterizujú. Pričom prvé dve sa najviac prelínajú... ved kto by už nechcel byť El Prezidente? Zoznam autorových rubrík:  PolitikaLetectvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu