Kiskov prvý zákon

Písmo: A- | A+

Andrej Kiska ako novozvolený prezident podpísal v utorok 17. júna svoj prvý zákon pojednávajúci o nových pravidlách pre voľby. Nový zákon vo všeobecnosti hodnotím veľmi pozitívne. Zákon upravuje finančné stropy pre jednotlivé voľby na Slovensku, zavádza (resp. upravuje) moratórium, prináša vzdelanostný cenzus pre starostov a primátorov. Ďalej ukladá stranám povinnosť založiť si transparentný účet pre voľby, a i keď transparentný účet ešte neznamená transparentné financovanie, ale je to dobrý prvý krok.

Andrej Kiska
Andrej Kiska 

Čo ma na tomto novom zákone skôr znepokojuje je vytvorenie 14 člennej komisie, ktorá bude dozerať na voľby a financovanie strán, teda nie samotná komisia ale jej zriadenie. Komisia bude zložená z 5 členov koalície, 5 členov opozície a 4 de facto nezávislých členov, ktorých menujú rôzne inštitúcie. Ak sa na to pozerám správne, tak sme si týmto zákonom urobili “ovečku a vlka” v jednej osobe, keďže práve nominanti politických strán budú dozerať na financovanie vlastný subjektov. Ten istý výkonný orgán sa stane aj dozorným orgánom, a ako to už na Slovensku býva zvykom, kontrolovať seba samého za účasti “kolegov” z opozície môže vypáliť proti nám. Teda nie proti politikom, ale proti občanovi.

Ďalšia vec, ktorou som si nie úplne istý je, že komisia v takomto istom zložení bude dozerať na priebeh volieb v jednotlivých okrskových komisiách. O takejto verzii sa hovorilo už pre voľbami do Európskeho parlamentu v apríli tohto roku. Ak to predsa len tak je, nový zákon neumožňuje mimoparlamentým stranám delegovať svojho zástupcu do volebných komisií, a tak okrem samokontrolovania financovania bude vládna garnitúra aj samokontrolovať priebeh volieb. Z môjho pohľadu je to rana z milosti pre väčšinu mimoparlamentných a novozaložených strán a uzavretie pevnosti na Slovensku zvanej parlament .

Skryť Zatvoriť reklamu