O politickom osude Slovenska rozhodnú klasickí liberáli

O liberáloch na Slovensku sa už vyjadrili všetci. Som presvedčený, že najlepšie pre Slovensko je, aby o sebe začali hovoriť oni samotní. Chceme, aby o osude Slovenska rozhodovali vybičované emócie alebo inteligentné uvažovanie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

29.2.2020 nás čakajú najdôležitejšie voľby do Národnej rady Slovenskej republiky od roku 1998. Preto pre každého občana Slovenskej republiky, ktorému záleží na osude nášho štátu, by malo byť dôležité, ako to dopadne. Či sa budeme uberať cestou nacionalizmu a socializmu (nacizmu) kombinovaného s kresťanským fundamentalizmom alebo sa pokúsime dať väčšinu hlasov vo voľbách slobodnej a demokratickej stredopravej kombinácii pozostávajúcej primárne z klasických liberálov a umiernených konzervatívcov (ak tu ešte nejakí zostali). Mnoho z nás voličov vie, že chce ísť voliť, ale rozhoduje sa v posledných týždňoch, dňoch, ba dokonca hodinách, či priamo vo voličskej miestnosti. A to je veľmi nebezpečné. Naša voľba by mala mať totiž vždy racionálny základ a ak chceme vrátiť diskurz na Slovensku do kultivovanej podoby, mali by sme hľadať hodnotové zhody s tou ktorou politickou stranou oveľa skôr, aby sme mali čas v pokoji a s rozvahou urobiť naše občianske rozhodnutie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skúsme vylučovacou metódou relevantných politických strán, ktoré sa môžu dostať do parlamentu, čiže Smer-SD, SNS, Kotleba ĽS NS, Sme rodina Boris Kollár, Vlasť - nová strana Štefana Harabina, KDH, OĽaNO, Za Ľudí, SaS a PS-Spolu. Druckera nemám potrebu zaraďovať sem, lebo neverím v relevanciu a šancu prekročiť 5% hranicu potrebnú na vstup do Národnej rady Slovenskej republiky a domnievam sa, že je to strana podobná iným zoskupeniam zbúchaným veľmi narýchlo pred voľbami len za účelom odčerpania určitých percent alebo skôr desatín percent demokratickej opozícii cez vľúdnu tvár krízového manažéra.

SkryťVypnúť reklamu

Položme si teda nasledovné otázky.

1) Som pravičiar alebo ľavičiar? Alebo inak povedané, chcem menej alebo viac štátu? Viac alebo menej osobnej slobody? Nižšie alebo vyššie dane?

(Odpoveď: Som pravičiar, chcem menej štátu, viac osobnej slobody a nižšie dane, takže pre mňa vypadávajú strany Smer-SD, SNS aj Vlasť)

2) Som demokrat alebo autokrat? Inklinujem k radikalizmu alebo názorovému extrému? Alebo sa snažím trpezlivo argumentovať a hľadať kompromisy a konsenzus vo väčšine prípadov?

(Odpoveď: Som demokrat, hľadám kompromisy, odmietam rasizmus, xenofóbiu, takže vypadáva Kotleba ĽS NS)

3) Chcem mať istotu, že môj hlas neskončí v jednej koalícií s vyššie uvedenými subjektami za žiadnych matematických okolností? Ktoré témy spájajú strany, ktoré som ešte nevylúčil s tými, ktoré som už vylúčil?

SkryťVypnúť reklamu

(Odpoveď: Zahranično-politické postoje k EÚ, NATO, k medzinárodnému právu vylučujú Sme Rodina)

4) Treba striktne rozlišovať v detailoch a negeneralizovať pojmy?

Migrácia a islam (lebo existuje aj utečenectvo, nie len ekonomická migrácia), menšinové práva etnické, rasové či sexuálnej orientácie na Slovensku majú byť garantované? Chcem žiť v homofóbnej spoločnosti do smrti? Má mať rozhodujúce slovo Rímsko-katolícka cirkev v svetských otázkach, ak sme sekulárny štát a v Ústave SR sa neviažeme na žiadne náboženstvo?

(Odpoveď: Utečencom sa môžeme stať aj my, kedykoľvek, napríklad ak by vypukla občianska vojna a budeme radi, ak nám niekto garantuje politické právo požiadať o azyl, ak sa staneme prenasledovanými, nech oň požiadame kdekoľvek. Táto diskusia patrí v prvom rade na úroveň EÚ. Kontrola ľudí prichádzajúcich z Afriky alebo Blízkeho východu sa má diať na vonkajšej hranici EÚ a po kontrole by sme mali vpustiť len ľudí, ktorí vedia preukázať, že sú v domovskej krajine prenasledovaní a ohrozovaní na živote. Islam má mnohé podoby a ani tu neuznávam strašenie a generalizovanie, lebo asi uznáme, že Peržania nie sú to isté ako Wahábisti, Saláfisti, ortodoxní Suniti, ktorí uznávajú právo Šárija a pre ktorých je žena absolútne nič a chcú nás zničiť v mene svojej viery. Títo sú nebezpeční, kultúrne nekompatibilní a neprispôsobiví. Ostatné je už pre mňa jednoduché. My na Slovensku uznávame práva menšín a garantujeme ich Ústavou SR. Tam patria aj LGBT ľudia. Manželstvo sme si definovali a chránime ho ústavou. Je čas doriešiť životné partnerstvá nielen homosexuálov, ale aj heterosexuálnych ľudí. Keďže máme v Ústave SR napísané, že sa neviažeme na žiadne náboženstvo, som za úplnu odluku cirkví od štátu a presun financovania na úroveň mimovládnych a neziskových organizácií, ktoré môžeme podporiť dobrovoľne 2% z daní a nie z peňazí nás všetkých.

SkryťVypnúť reklamu

(Vypadáva preto KDH a OľaNO)

5) Kto zo zostávajúcich strán má najväčšiu konzistenciu, skúsenosti, rečnícke schopnosti, integritu, tím ľudí? Kto má najlepší program, ktorý je realizovateľný bez navyšovania deficitov? Koho si viem predstaviť za premiéra? Kto udrží pokope vládu 4 a hádam aj 8 rokov, aby mohla urobiť zmeny, na ktoré väčšina z nás čaká?

(Odpoveď: vypadáva PS/Spolu, lebo Michal Truban pre mňa nespĺňa predstavy na predsedu vlády. Zostáva teda Za Ľudí a SaS. Za Ľudí v sebe ale ukrýva ex KDH ľudí, ktorých podporiť nechcem, Kiskove zahranično-politické vyjadrenia boli vyslovene opakovane nešťastné a zlé - Turecko a Erdogan ako ostrov slobody, keď dochádza ku genocíde Kurdov, Kosovo by sme mali uznať - povedal v prezidentskej kampani a podobne).

Preto mi z toho stále vychádza len Sloboda a Solidarita (SaS). Tá si teraz prechádza tretím dielom vnútorných turbulencií alebo štiepení, a žiaľ, sme svedkami prepierania vnútrostraníckych mocenských hier na verejnosti. To časovanie 5 mesiacov pred voľbami naozaj až nápadne pripomína vonkajší záujem cez spravodajské činnosti rozložiť stranu cez niektorých ľudí vo vnútri a oslabiť tak demokratické sily. Otázka je, či si to niektorí členovia tzv. demokratického jadra uvedomujú, aktívne na tom participujú alebo sú len podpriemerne inteligentní na to, aby vedeli vyhodnotiť, čo so stranou a jej stabilitou urobí verejné spochybňovanie predsedu tak krátko pred voľbami. Stále je však SaS jediná klasicky liberálna strana v pravicovom zmysle slova, má výborný program a okrem Richarda Sulíka aj ľudí ako Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ďuro Droba, Martin Klus, Karol Galek, ľudí z OKS a aj zaujímavé nové tváre ako napríklad Zuzana Šubová. Som presvedčený, že ak sa SaS otvorí novým ľuďom, ktorí majú záujem strane pomôcť a zároveň budú robiť poctivú kampaň vo všetkých krajoch a okresoch na Slovensku, tak mestský, demokratický, liberálny a najmä pravicový volič, im dá svoj hlas. Ten potenciál tu je.

Chcel by som vidieť SaS vo voľbách predbehnúť všetky opozičné strany a stať sa najsilnejšou stranou terajšej opozície, okolo ktorej vznikne nová vláda. Do roku 2024 potom hádam nájdeme, identifikujeme a podporíme nového lídra slovenskej liberálnej pravice prinajmenšom európskeho formátu, ktorý dokáže ponúknuť reálnu alternatívu. Ja ho dnes aj kvôli neuveriteľnému egu na tejto strane spektra, žiaľ, nevidím. 

A podľa akých kritérií sa o Slovensku rozhodnete vy?

Jakub Tillinger

Jakub Tillinger

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slovák, Európan, klasický pravicový liberál, svetoobčan, humanista, vlastenec, demokrat a obyčajný človek. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu