Ako som si zopakovala štvrtácke učivo

Môj starší syn je štvrták na základnej škole. Minulý týždeň jeho triedna učiteľka pozvala nás rodičov na Daltonský deň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Daltonský deň je inovatívny spôsob výučby. Spočíva v tom, že sa zotrú hranice medzi jednotlivými predmetmi a tiež medzi hodinou a prestávkou. Žiaci samostatne pracujú na medzipredmetových úlohách. Každý pracuje vlastným tempom, podľa vlastného záujmu. Za základné daltonské princípy sa uvádzajú sloboda, spolupráca a samostatnosť.

Najviac sa mi páčilo, že pre nás rodičov chystali pracovné listy samotné deti. Teda sa zotreli hranice aj medzi rolou učiteľa, žiaka a rodiča. Deti pre nás vymysleli úlohy z matematiky, prírodovedy aj vlastivedy. Na šťastie sme mali k dispozícii aj ich učebnice, inak by sme mnohé úlohy naozaj nezvládli 🙂

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Ako v Berlíne

Pripomenulo mi to inovatívnu berlínsku školu ESBZ (Evangelische Schule Berlin Zentrum), v ktorej som pred niekoľkými rokmi sprevádzala skupinu učiteľov zo Slovenska. V ESBZ žiaci ráno prídu do školy a sami si vyberú, ktorý z hlavných predmetov v ten deň navštívia. Následne vojdú do učebne, v ktorej sedia žiaci z rôznych ročníkov. Každý pracuje samostatne, svojim tempom. Ak niečo nevedia, najprv sa majú opýtať spolužiakov. Lebo aj vysvetľovanie učiva je súčasť procesu učenia sa. Až ak spolužiaci nevedia pomôcť, treba sa ísť opýtať prítomného učiteľa. Každý žiak má aj pravidelné individuálne konzultácie, aby škola dohliadla na to, že v každom z hlavných predmetov primerane postupuje.  

SkryťVypnúť reklamu

O škole vyšli aj v slovenskom preklade dve výborné knihy, obe vydal Komenského inštitút: Školy v pohybe od zakladateľky školy Margret Rasfeld a Škola podľa našich predstáv: Učiť sa, ako sa to páči nám od žiačok školy. 


Bariéry pre inovácie

Učiteľka môjho syna sama povedala, že navštívila mnohé školenia o inovatívnych spôsoboch výučby. Podľa jej slov však väčšina týchto metód, napríklad Waldorfské či Montessori metódy, sú ťažko aplikovateľné v našom bežnom vzdelávacom systéme. Pre začlenenie Daltonských dní si však priestor našla a podporu dostala aj od riaditeľky školy. A teraz už aj od nás, nadšených rodičov. 

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom v archíve metodicko-pedagogického centra (bývalé MPC, dnes už súčasť NIVaM) som našla aj materiál Implementovanie daltonského spôsobu vyučovania do výučby na 1. stupni ZŠ. Osvedčená pedagogická skúsenosť edukačnej praxe. Žiaľ, ako mnoho iných odskúšaných inovácií vo vzdelávaní, aj táto zostala prevažne v neznáme. Jedným z dlhoročných problémov nášho školstva je, že sa inovácie veľmi pomaly šíria. Snáď s plánovanými zmenami, najmä s prípravou kurikulárnej reformy pre základné školy, sa to zmení. 

Prajem všetkým učiteľom a žiakom veľa slobody, tvorivosti a radosti vo vyučovaní.



Tina Gažovičová

Tina Gažovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  138x

Študovala som sociológiu a verejnú politiku. Sociológia prehĺbila môj záujem o ľudstvo ako spoločenstvo, naše rôznorodé kultúrne zvyky, naše postoje k sebe samým, k sebe navzájom a k svetu okolo nás. Štúdium verejnej politiky ma naučilo hľadať odpovede na otázku: “čo môže urobiť štát, aby sa v tejto krajine žilo lepšie”. Pracovne sa venujem najmä vzdelávacím politikám a zlepšovaniu systému školstva. Tento blog však nebude o mojej práci - jeho písanie si volím ako hobby pre voľný čas. Chcela by som písať o knihách, o spoločnosti ako aj o každodenných postrehoch. Aktuálne žijem s rodinou - manželom, dvoma synmi a psom, v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu