Nádejali sme sa, kým nás nechali

Keď 9. septembra 1941 prijatý Židovský kódex, moja stará mama mala 15 rokov. A prišlo ešte oveľa horšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnes si na Slovensku pripomíname Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia, lebo presne pred 82 rokmi bolo prijaté Nariadenie vlády Slovenskej republiky o právnom postavení Židov, tzv. Židovský kódex. Vtrhol do života Židov s mnohými príkazmi a zákazmi, ktoré zásadne obmedzovali ich občianske a ľudské práva: boli povinní nosiť židovské označenie v podobe žltej hviezdy, bolo zakázané uzavrieť manželstvo medzi Židmi a Nežidmi, Židia stratili volebného právo a nesmeli vykonávať mnohé povolania, vrátane advokácie či lekárstva. Štátne bezpečnostné orgány u nich mohli kedykoľvek previesť osobnú prehliadku a Židia mohli dostať príkaz vysťahovať sa z určitej obce či mesta, a povinnosť presťahovať sa inde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

“My sme žili ako tí [variaci sa] raci, kým nás nechali, kým sa nás niektoré opatrenie bezprostredne nedotýkalo, nádejali sme sa…. 14. marca bol vyhlásený Slovenský štát, zvykli sme si, že sa proti židom písalo v novinách a že sa proti nim robili rôzne opatrenia. Nás sa zatiaľ priamo netýkali a tak sme žili.

V lete 1940 prišla prvá bolestná rana: v auguste vyšla vyhláška, ktorou vylúčili židov zo všetkých škôl s výnimkou ľudových. Pamätám si, že sme písali na Filozofickú fakultu, či ako židovka sa môžem zapísať,” napísala neskôr v rodinných pamätiach moja prateta.

A prišlo ešte oveľa horšie. V marci 1942 začali deportácie Židov do koncentračných táborov. Celkovo bolo počas obdobia fašistického Slovenského štátu zavraždených okolo 70 tisíc Židov.

SkryťVypnúť reklamu

Moja stará mama mala v tejto hrôzostrašnej situácii relatívne šťastie. Vďaka ukrývaniu sa aj so sestrou vyhli koncentračnému táboru a dožili konca vojny. Avšak prišli o rodičov, o brata a takmer o celú širšiu rodinu. Po vojne sa spoločne presťahovali do Bratislavy. Tu stretla môjho starého otca, ktorý tiež pochádzal zo židovskej rodiny na východnom Slovensku.

Moja stará mama sa dožila vyše 90 rokov, mala dvoch synov, štyri vnúčatá a osem pravnúčat. Dožila sa aj toho, že bratrancova manželka natočila dokumentárny film o domove jej starých rodičov: film Zatopené o kaštieli v Parížovciach, ktorého replika (s niektorými autentickými prvkami) dnes stojí v skanzene Pribylina.

SkryťVypnúť reklamu

V mojom živote bola stará mama od môjho detstva silno prítomná a som veľmi rada, že sa dožila aj mojich dvoch synov. Po nej som zdedila moje tmavé oči a snáď aj niečo z jej pragmatického prístupu k životu. O vojnovom období s nami nerozprávala a ja to chápem. Myslím, že musela mnohé hrôzy vytesniť, aby mohla žiť ďalej normálny život.

Keď padol komunizmus, veľmi sa tešila aj z toho, že mohla prvýkrát v živote navštíviť Izrael a s dedkom sa opätovne stretli so svojimi príbuznými, ktorí tam emigrovali. Som rada, že vzťahy s našimi izraelskými príbuznými udržujeme naďalej a boli mi silnou oporou aj keď ja som semester študovala na University of Haifa.

SkryťVypnúť reklamu

Udalosti druhej svetovej vojny pre nás musia byť mementom, aj dnes. Nezabúdajme na vtedajšie hrôzy a chráňme ľudské práva každého jednotlivca aj v 21. storočí.

Tina Gažovičová

Tina Gažovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  138x

Študovala som sociológiu a verejnú politiku. Sociológia prehĺbila môj záujem o ľudstvo ako spoločenstvo, naše rôznorodé kultúrne zvyky, naše postoje k sebe samým, k sebe navzájom a k svetu okolo nás. Štúdium verejnej politiky ma naučilo hľadať odpovede na otázku: “čo môže urobiť štát, aby sa v tejto krajine žilo lepšie”. Pracovne sa venujem najmä vzdelávacím politikám a zlepšovaniu systému školstva. Tento blog však nebude o mojej práci - jeho písanie si volím ako hobby pre voľný čas. Chcela by som písať o knihách, o spoločnosti ako aj o každodenných postrehoch. Aktuálne žijem s rodinou - manželom, dvoma synmi a psom, v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu