Podporujme duševné zdravie mladých

Ako krajina potrebujeme posilňovať podporné opatrenia pre všetky vekové skupiny. Každé euro sa nám mnohonásobne vráti.

Podporujme duševné zdravie mladých
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vysokoškolské štúdium je pre mnohých náročné obdobie. Keď som ja ako 18-ročná prišla na internát do Brna, tiež bolo pre mňa všetko nové. Nároky a forma štúdia, bývanie, pravidelné cestovanie aj potreba sama hospodáriť s obmedzeným rozpočtom. Mnoho vysokoškolákov a vysokoškoláčok ťažko zvláda tlak na výkon a zároveň stratu rutiny a zázemia, ktoré mali do maturity doma. Na koho sa môžu obrátiť, keď potrebujú pomoc?

Minulý týždeň ma pozvali do Košíc do panelovej diskusie na konferencii pri príležitosti 10. výročia univerzitného poradenské centrum Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, tzv. UNIPOC. UNIPOC poskytuje päť druhov poradenstva: psychologické v slovenskom aj anglickom jazyku, kariérne, sociálne, právne a poradenstvo v efektívnom učení sa. Poskytujú aj rovesnícku podporu v podobe Buddy programu pre prvákov. Spomedzi vysokých škôl na Slovensku má práve UPJŠ jedno z najrozvinutejších poradenských centier. Rozvíja sa aj vďaka nadšeniu jeho pracovníčok a podpory rektora univerzity. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Podpora na vysokých školách ako systémová politika

Podľa zákona o vysokých školách na každej škole pôsobia špeciálne pedagogické pracoviská na podporu štúdia študentov so špecifickými potrebami a koordinátori pre študentov so špecifickými potrebami. Kvalita a rozsah poskytovaných služieb je však naprieč vysokými školami rôzna. 

V máji tohto roku ministerstvo školstva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Dlhodobý zámer vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl na roky 2023 - 2028

V tomto strategickom dokumente je zabezpečenie dostatočnej, včasnej a adresnej podpory pre všetkých študentov vysokých škôl jeden zo strategických cieľov. Strategický dokument uvádza: “Vzhľadom na vyššie uvedené je potrebné vytvoriť podporu pre systémové poskytovanie podporných služieb aj študentom vysokých škôl, tak zo Slovenska, ako aj zahraničným študentom slovenských vysokých škôl” 

SkryťVypnúť reklamu


Investície do duševného zdravia sa oplatia

Duševné zdravie mladých je alarmujúce a pandémia COVID-19 duševné zdravie populácie a najmä mladých ešte zhoršila. Poukazujú na to domáce aj zahraničné výskumy. Na Slovensku zároveň dlhodobo máme nedostatok odbornej pomoci. 

Odborníci sa pritom zhodujú, že prevencia do duševného zdravia sa oplatí. Podľa analýzy Útvaru hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR: "Slovensko vo financovaní starostlivosti o duševné zdravie výrazne zaostáva za ostatnými rozvinutými krajinami. Tento typ starostlivosti tvorí len niečo vyše 3 % z celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť, kým priemer rozvinutých krajín je 6 - 7 %. Zdravotno-sociálna starostlivosť je nedostatočná, málo dostupná a často dokonca nevhodná."

SkryťVypnúť reklamu

Práve vysoké školy môžu byť priestor, kde sa prvotné ťažkosti podchytia a mladí môžu dostať psychologickú a inú pomoc, ktorá im pomôže predísť nárastu ťažkostí a dokončiť štúdium.


Ako krajina potrebujeme pre deti a mladých ľudí posilňovať podporné opatrenia pre všetky vekové skupiny, od raného veku až po ukončenie prípravy na zamestnanie na vysokých školách. Pre budúcnosť mladých ľudí na Slovensku je to naozaj dôležité a každé investované euro sa nám mnohonásobne vráti. 


Tina Gažovičová

Tina Gažovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  138x

Študovala som sociológiu a verejnú politiku. Sociológia prehĺbila môj záujem o ľudstvo ako spoločenstvo, naše rôznorodé kultúrne zvyky, naše postoje k sebe samým, k sebe navzájom a k svetu okolo nás. Štúdium verejnej politiky ma naučilo hľadať odpovede na otázku: “čo môže urobiť štát, aby sa v tejto krajine žilo lepšie”. Pracovne sa venujem najmä vzdelávacím politikám a zlepšovaniu systému školstva. Tento blog však nebude o mojej práci - jeho písanie si volím ako hobby pre voľný čas. Chcela by som písať o knihách, o spoločnosti ako aj o každodenných postrehoch. Aktuálne žijem s rodinou - manželom, dvoma synmi a psom, v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu