Silné príbehy (ne)obyčajných žien - knižné tipy 2023

Môj čitateľský rok 2023 bol najmä o životných príbehoch žien v rôznorodých životných situáciách, krajinách aj obdobiach.

Silné príbehy (ne)obyčajných žien - knižné tipy 2023
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď sa obzriem za rokom 2023, zisťujem, že som čítala najmä životné príbehy žien. Celkovo mám rada skutočné životné príbehy a čím ďalej tým viac si uvedomujem, že sa ako žena rada vzťahujem k iným ženám a ich príbehy sa ma viac osobne dotýkajú.

Z uvedeného by mohlo vyplývať, že knihy o ženách sú len pre ženy. Avšak nie je tomu tak. Väčšina kníh a väčšina filmov, ktoré som za svoj život čítala či videla, boli o mužoch. Kedysi predsa umenie tvorili predovšetkým muži. Aj tie mi veľa dali. Rovnako som presvedčená, že knihy o ženách sú aj pre mužov. Je to náhľad do ďalšieho ľudského príbehu, ktorého život je ovplyvnený nie len tým, kým sme, ale aj dobou a prostredím. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nasledujúcom zozname nájdete životné príbehy z rôznych kútov sveta a rôznych období dejín. Ženy prenasledovené ŠtB počas normalizácie, ženy Rómky na Slovensku v rôznych poloviciach 20. storočia, mladá žena na ceste medzi ideológiami severnej a južnej Kórey, dve speváčky, jedna z katolíckeho Írska, druhá zo súčasných USA, a významná politička z východného Nemecka. 

Každú z uvedených kníh odporúčam.

Slovenské a české knihy

1: Oľga Gyárfášová: Ako sme žili v rokoch normalizácie. (2023)

2: Elena Lacková: Narodila som sa pod šťastnou hviezdou (slovenský preklad 2022)

3: Janette Motlová: Cigánka (rozšírená reedícia 2023)

SkryťVypnúť reklamu

4: Nina Špitálníková: Severka (2023)

Zahraničné knihy

5: Sinead O'Connor: Rememberings (2021)

6: Britney Spears: The woman inside me (2023)

7: Marton Kati: Kancelárka - Pozoruhodná odysea Angely Merkelovej (slovenský preklad 2022)


1: Oľga Gyárfášová: Ako sme žili v rokoch normalizácie.

Nesmierne sa teším, že v tomto roku vznikla vzácna kniha, ktorej hlavnou autorkou je moja mama Oľga Gyárfášová. Pre svoj nápad nadchla aj ďalšie osoby a nakoniec je kniha jej spoločné dielo s vydavateľstvom Aspekt.

Kniha mapuje obdobie normalizácie v Bratislave. Obdobie, kedy Oľga Gyárfášová ako mladá študentka bola súčasťou "spoločenstva vzdoru" a čelila prenasledovaniu Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Dnes, po vyše 40 rokoch, sa opäť stretla s desiatimi ženami, s ktorými vtedy zdieľali podobný osud, a rozhovory s nimi sú základom novej knihy.

SkryťVypnúť reklamu

Spomienky na disidentské hnutie boli doteraz najmä od mužov a o mužoch. "Sme zvyknuté, že na tribúnach, tých reálnych aj tých symbolických, stoja najmä muži," uviedla autorka na krste knihy. Avšak prenasledovanie komunistickým režimom zažívali aj ženy. Ich perspektíva je iná, ale nie menej dôležitá.

Jednou z motivácií pre vznik knihy bolo "sprítomniť minulosť pre súčasné generácie". A presne to sa prostredníctvom knihy podarilo. V dnešnej dobe vieme, akou záťažou pre mnohé ženy je materstvo, partnerstvo a práca. V rozhovoroch sa odkrývajú príbehy žien, ktoré popritom znášali aj neustály strach a čelili prekážkam, ktoré im režim spôsoboval. Niektoré nemohli študovať, niektoré nemohli cestovať, Dorota Šimeková dokonca sedela vo väzení.

SkryťVypnúť reklamu

Kniha je vzácna sonda do minulosti cez jednotlivé príbehy, pričom každý z rozhovorov sa zameriava na iný aspekt života respondentiek. Považujem za nesmierne dôležité aj pre historické povedomie našej spoločnosti, že takáto kniha vznikla.


2: Elena Lacková: Narodila som sa pod šťastnou hviezdou

Autobiografická kniha Eleny Lackovej, významnej Rómky žijúcej v Československu v rokoch 1921 až 2003, vyšiel prvýkrát po česky (za pomoci Mileny Hubschmannovej) ešte v 80tych rokoch. V roku 2022 sa kniha dočkala nového vydania a prvého prekladu do slovenčiny (vďaka Júlii Choleva Vrábľovej).

Kniha je vzácnou sondou do života rómskej ženy v priebehu 20. storočia. Nesmierne zaujímavé sú už časti o jej detstve. Elena Lacková vyrastala v rómskej osade na Spiši a opisuje zvyky a prežívanie Rómov v tej dobe. Vyrastali vo veľkej chudobe, ale tiež v prostredí súdržnosti a pevných tradícií.

Zaujímavá bola Lackovej cesta za vzdelanosťou. Keď nastúpila do školy, učiteľka "cigánske deti posadila do poslednej lavice. Učiteľka si nás nevšímala a ani my ju," spomína Lacková. Lenže jej mame sa to nepáčilo. Lackovej mama bola Poľka. "Rozhnevala sa, šla za riaditeľom, aby spravil poriadok. Nasledujúci deň si ma učiteľka po prvý raz všimla: "Tak ty sa chceš učiť?" spýtala sa udivene."

Takto začala Lackovej cesta vzdelávania, ktorú ukončila na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Stala sa významná predstaviteľka rómskej inteligencie, spisovateľka, spoluzakladateľka Zväzu Cigánov-Rómov v roku 1968 a predsedníčka Kultúrneho zväzu občanov rómskej národnosti na Slovensku.

3: Janette Motlová: Cigánka

Janette Motlovú vďaka jej práci poznám už mnoho rokov. Keď som si prvýkrát prečítala jej autobiografickú knihu Cigánka (prvé vydanie z roku 2012) , bola som dojatá jej životným príbehom "medzi dvoma svetmi", jej otvorenosťou a jej vnútornou silou. Opisuje svoje detstvo a túžbu po vzdelaní, chudobu, v ktorej žili prvé roky svojho manželstva, náročné rodičovstvo vo vzťahu k synovi Marekovi, ktorý od malička trpel ťažkou cukrovkou, a k adoptívnej dcére Dominike, a neskôr aj kultúrne šoky, ktoré zažívala v druhom manželstve s gadžom.

Tento rok kniha vyšla v treťom vydaní a Janette zakaždým doplnila nové časti o tom, ako sa jej život vyvíja. Tretie vydanie, ktoré vzniklo vďaka občianskemu združeniu Živica, obsahuje aj smutné doplnenie o úmrtí jej syna Mareka.

4: Nina Špitálníková: Severka

Knihu napísala česká koreanistka a spisovateľka Nina Špitálníková. Je to román na základe skutočných udalostí. Hlavná postava je mladá žena, ktorá v severnej Kórey vyrastala vo vysoko postavenej rodine. Jej otec bol jedným z hlavných ideológov režimu. Odmalička vyrastala v tom, že režim severnej Kórey je najlepší na svete a skutočne tomu verila. Preto aj s veľkou vervou spolupracovala a donášala na ľudí okolo seba. O tvrdých trestoch, ktoré týchto ľudí čakali, nič netušila.

To, že jej otec zaplatil útek do južnej Kórey, sa dozvedela až keď sa ocitla na druhej strane. Až v susednej slobodnej krajine začala svoj doterajší život vidieť v inom svetle a pocítila následky svojho konania. 

Severka je veľmi pútavá a zároveň smutná kniha, ktorá zobrazuje nám vzdialený svet. Jej opisy života v severnej Kórey silne pripomínajú Orwellovu klasiku 1984. Propaganda jej otca bola tak presvedčivá, že svoje skutočné pochyby nikdy nepriznal ani pred vlastnou dcérou. Na jednej strane ju tým chránil a svoju predstavu o ochrane zavŕšil tým, že jej zabezpečil útek z krajiny. Avšak svojou ochranou ju zároveň zničil. Vyrovnať sa s tým, že celý život žila v klamstve, bolo pre ňu priveľa. 

5: Sinead O'Connor: Rememberings

Keď v júli minulého roku zomrela speváčka Sinead O’Connor, vyhľadala som si audiobook jej autobiografie Rememberings, ktorá vyšla v roku 2021.

Sinead O’Connor vyrastala v 60-tych rokoch v Írsku a jej detstvo bolo silne poznačené zneužívaním a násilím zo strany jej psychicky narušenej matky. Avšak problémy neboli len v jej rodine, ale celkovo v dobe nepokojov v Írsku. (Pripomínam moju dávnejšiu recenziu knihy Mliekar od Anny Burns o vtedajšej atmosfére konfliktov v Írsku.)

To všetko prispelo k tomu, že Sinead sa stala celoživotne nekonformná s bežnými očakávaniami spoločnosti. Nosila vyholenú hlavu, mala štyri deti so štyrmi rôznymi mužmi a robila netradičnú hudbu. Negatívne sa preslávila tým, keď v online vysielaní roztrhla fotku pápeža, čo v katolíckom Írsku viedlo k výrazným prostestom proti jej osobe. V knihe to hodnotí tak, že jej to aspoň umožnilo vrátiť sa z cesty rockovej hviezdy k tomu, čo mala najradšej - hrať koncerty pre malé publikum a sústrediť sa iba na svoju hudbu.

Osobne mám najradešej jej album Faith and Courage, ktorý začína slovami “I have a universe inside me, where I can go and spirit guides me.” Jej texty sú plné spirituálneho hľadania, ktoré ju v osobnom živote priviedlo k tomu, že posledných päť rokov života žila ako konvertovaná moslimka. 

6: Britney Spears: The woman inside me

Na rozdiel od Sinead O’Connor, hudbu Britney Spears som nikdy neobľubovala. Napriek tomu sa nedalo nevnímať jej slávu a rôzne kauzy okolo jej života - jej rozchod s Justinom Timberlakom, jej manželstvo s tanečníkom Kevinom a po ich rozvode ich spor o ich malé dve deti. A tiež to, že bola na vrchole svojej slávy vyhlásená za právne nespôsobilú a všetky jej práva kontroverzným spôsobom prebral jej otec.

Vo svojej autobiografii Britney Spears všetky svoje životné okolnosti hovorí zo svojho pohľadu. Na základe toho my čitatelia spoznávame krehkú ženu, ktorá mala svoj sen tancovať a spievať, ale pritom si priala obyčajný rodinný život. Prostredie rýchleho zbohatnutia a nekompromisného šoubiznisu ju však zomlel a zanechal hlboké rany na jej duši.

Samozrejme rozumiem, že kniha je jej osobný pohľad a nemusí byť objektívny. Napriek tomu autobiografiu vnímam ako silnú výpoveď o negatívnych dôsledkoch slávy, rýchlo získaného bohatstva a ničivej sile bulváru. 

7: Marton Kati: Kancelárka - Pozoruhodná odysea Angely Merkelovej

O biografii Angely Merkelovej som písala aj samostatný text. Zamerala som sa v ňom na to, ako Merkelovej v začiatkoch jej politickej kariéry pomohlo aj to, že bola mladá žena z východného Nemecka.

V kontexte predošlých dvoch kníh o speváčkach, ktorých súkromný život riešil celý svet, by som rada upriamila pozornosť na ešte jeden aspekt o Angele Merkelovej. Merkelová bola opak “bulvárnej hviezdy”. Počas svojej dlhej politickej kariéry si veľmi strážila svoje súkromie a ľudia riešili na nej iné, než jej výzor.

V knihe je uvádzaná aj príhoda, kedy novinári odfotili Angelu Merkelovej na dovolenke pri mori. Fotku uverejnili v bulvári, ale vznikol spoločenský tlak fotku stiahnuť. Autorka biografie to interpretovala tak, že ani nemecká verejnosť nemala záujem vnímať svoju kancelárku inak, než cez jej prácu. 

Neviem, či by to bolo možné aj v dnešnej dobe. Sociálne siete priniesli veľa bulvarizácie aj do života politikov a političiek. Merkelová však ešte patrila do (možno poslednej) generácie veľkých političiek, od ktorých sa neočakávalo, že budú zároveň instagramové influencerky.

Prajem Vám krásny (čitateľský) rok 2024!

Tina Gažovičová

Tina Gažovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  138x

Študovala som sociológiu a verejnú politiku. Sociológia prehĺbila môj záujem o ľudstvo ako spoločenstvo, naše rôznorodé kultúrne zvyky, naše postoje k sebe samým, k sebe navzájom a k svetu okolo nás. Štúdium verejnej politiky ma naučilo hľadať odpovede na otázku: “čo môže urobiť štát, aby sa v tejto krajine žilo lepšie”. Pracovne sa venujem najmä vzdelávacím politikám a zlepšovaniu systému školstva. Tento blog však nebude o mojej práci - jeho písanie si volím ako hobby pre voľný čas. Chcela by som písať o knihách, o spoločnosti ako aj o každodenných postrehoch. Aktuálne žijem s rodinou - manželom, dvoma synmi a psom, v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu