Verejná diskusia Vlado Zlatoš, Michal Piják & Igor Bukovský

Kto sa v utorok večer zúčastnil debaty na ekonomickej univerzite vyššie uvedených expertov, má určite zmiešané dojmy a ťažko povedať či dostal to, čo od podujatia očakával.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Počas prednášky som sa viac krát obzrela do hľadiska a pýtala som sa, či títo ľuďia dostávajú to, za čo si zaplatili, to, prečo sem všetci prišli. Otázka výživy nepochybne zaujíma každého a obzvlášť v dnešnej dobe, kedy máme na výber ozaj kontroverzné názory a človek musí byť natoľko fundovaný, že si dokáže, na základe objemu svojich vedomostí a zdravého usúdku, poradiť sám. S Vladom Zlatošom tvoríme manželský pár už niekoľko šťastných rokov, na svoje príspevky k tejto diskusii sa pripravoval niekoľko dní. Igor Bukovský pár dní pred podujatím poslal zmluvu na základe ktorej si určil podmienky svojho vystupovania v diskusii, okrem iného si určil aj to, aby mu nik neskákal do reči...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Včerajšia diskusia mala jednu zásadnú chybu a to veľmi nešťastne koncipovanú štruktúru. Krátke časové úseky pre Pijáka a Zlatoša boli polovičné ako u Bukovského, čo už oboch dáva do znevýhodnenej pozície. Organizátori nezvládli štruktúru, čím zadefinovali už vopred dojem z podujatia a takisto výpovednú hodnotu faktov, ktoré ani v celej myšlienky nemali ako odznieť. Aký význam ma 7 alebo 8 tém, ktoré sa povrchne "preletia", za dve a pol minúty nedá vysloviť ani len laický názor. Nešťastne zvolený moderátor, ktorý bol evidentne zaujatý proti teóriám paleo, neslušne podpichoval účastníkov debaty (iba dvoch), nemiestne kládol otázky, rétorický štýl bol nezlúčiteľný s týmto charakterom debaty, nenechal priestor na dôležité dopovedanie myšlienky. Tieto dva fakty výrazne ovplyvnili celkový dojem a hodnotu diskusie, čo je obrovská škoda.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka obsahu jednotlivých myšlienkových smerov účastníkov, neviem prečo si Bukovský, ale aj Piják zaradili do slajdov posudzovanie a zaujatosť voči sebe navzájom, Bukovský dokonca nejeden krát vytiahol aj materiály namierené proti Vladovi, jeho vzdelaniu a pod. Ak by išlo o odborné konflikty, nech sa páči, bolo však jasné, že ide o osobnú zaujatosť, ješitnosť a zo strany Igora aj strach z konkurencie. Michal Piják je jeden absolútny expert v oblasti výživy, to že nedokázal svoje myšlienky za týchto podmienok "predať" nie je jeho odborná chyba. Bukovský je roky mediálne trénovaný a má dostatočné skúsenosti s manipuláciou davu a obávam sa, že mi pripomínal až sektárske maniere, ktoré hraničili s bezcharakternosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Účastníci sa teda nedozvedeli nič nové ani detailné ohľadom výživových smerov, ani o vegetariánizme pre zdravých ľudí (pán Bukovský predloži stúdie iba pri liečení chorôb), ani o paleo. Vlado sa však snažil viesť konštruktívnu debatu a dostať sa k odpovedi na otázku, či je vegetariánizmus (ako ho zastáva Bukovský) vo svojej forme optimálnym riešením pre zdravých ľudí. Dozvedeli sme sa, že sa takto stravuje už 25 rokov, bez ohľadu na nové výskumy, štúdie a napredovanie medicíny. Je známe, že prebytok, alebo pravidelná konzumácia sóje vedie k nadmernej produkcii estrogénov, aj u mužov. Čiže ovplyvňuje hormonálny systém, na čo Igor odpovedal, že nie je endokrynológ. Ako sa môže výživový odborník vyhovárať na medicínsku neodbornosť v oblasti, ktorá je s výživou absolutne prepojená! Ak by bolo naozaj v jeho úprimnom záujme pomáhať ľudom, tak ako je to u nás, takáto odpoveď nikomu nepomôže. Veď na čo sa militantne a ortodoxne držať smerov, ktoré možu byť pre niekoho nevhodné? Mňa by ozaj zaujímali hormonálne testy Bukovského, konkrétne hladina testosterónu.

SkryťVypnúť reklamu

Čím možno mali Vlado s Pijákom začať? Ja by som na ich mieste volila jediný ozajstný "dôkaz" ktorý obaja majú pri sebe. Životný štýl a výživový smer, ktorý si obaja vybrali je na nich hlavne vidieť. Obaja sú v perfektnej forme, majú kvalintú svalovú hmotu a čo je hlavné, ak by ste vedeli ozajstný vek Michala Pijáka, tak neuveríte. Ako bude Bukovský vyzerať v jeho veku, to nás celkom nezaujíma. Ale ak by ste videli formu Michala Pijáka vzhľadom na vek, názor si urobíte celkom rýchlo. O forme môjho manžela sa nebudem ďalej rozvádzať, lebo by som bola pozitívne zaujatá.

Mala som potrebu zosumarizovať aj logické fakty a samozrejme aj emotívne vnímanie včerajšieho eventu. Objavili sa totiž veľmi rýchlo unáhlené sumarizácie a žoviálne komenty, s ktorými sa nestotožňujem. Ďakujeme všetkým našim čitateľom a fanúšikom, ktorý na podujatie prišli a čoskoro sa uvidíme na našej osobnej prednáške!

Tina Turnerova

Tina Turnerova

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Spolu s manželom Vladom Zlatošom sa venujeme optimálnej výžive a športu. Venujem sa dlhoročne plážovému volejbalu. Som fotografka a píšem básne. Naposledny mi vyšla kniha dezertov "Tradičné dezerty zdravo a chutne". Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu