Bežný človek v skutočnosti ani nevie o čom tá korupcia vlastne je. Niekto si pomyslí, že babka prinesie sudcovi králika a ten jej prisúdi brázdu zo susedovej role. Iného napadne, že možno ani nejde o korupciu, len o nejaký ten lobing. Mnohí aj pripustia, že sudcovia berú, ale asi len vo filmoch. Veď ako aj, že?
A pritom je justícia celkom zaujímavý biznis! Jeden klient prinesie aj tisíce eur. Dokonca funguje niečo ako cenník – niekedy na paušál, niekedy na percentá.
Ako to prebieha v praxi? Základným princípom je rozhodovanie o vine. Lenže pozor!
V slovenskej justícii sa vinník nehľadá, ale - vyberá!
Áno, vinník sa vyberá. Najskôr sa vyhodnotí o koho ide. Či je to vplyvný človek, aké má kontakty, ako môže byť užitočný, kedy sa môže hodiť a podobne. Čiže zisťuje sa akási trhová hodnota obvineného. Ak je jeho hodnota použiteľná, zisťuje sa, ktorý právnik ho zastupuje. To je totiž dôležitý komunikačný kanál. Potom nasleduje vyhodnotenie finančnej mobility záujmovej osoby, a ak je vysoká, scenár je hotový – prichádza rituál úzkostlivej starostlivosti o dodržiavanie spravodlivosti, rituál, pri ktorom sa začne naozaj neľahké úsilie o rešpektovanie ľudských práv stíhanej osoby až sa napokon ukáže, že všetok ten humbuk bol aj tak iba zinscenovaný pokus skompromitovať ctihodného občana.
Beda však, ak ide o chudobného človeka bez sociálnej siete vplyvných známostí. Tam jednoducho nejde vlak, aj keby mu pravda trčala z každého vrecka a popri tom ešte aj kvapkala z nosa.
V celom tomto „výrobnom“ procese je dôležitý justičný šíber. Malý exkurz do slovenského synonymického slovníka odhaľuje, že šíber je špekulant, ktorý obchoduje nedovoleným spôsobom, šíber je priekupník s devízami, handliar a tak podobne.
Kto je však šíber v talári?
Vyjednávač, obchodník s právnymi názormi sudcov. Dva príklady zo života ľudu: išlo o byt a o dlh. Mladý pár sa dostal do problémov a majiteľ (kto iný ako – úrad) nekompromisne žiadal súd – vysťahovať! Tehotná žena bezradne hľadí do mäkkých očí sudkyne a mlčky prosí o zľutovanie. Sudkyňa vníma nespravodlivosť veci a prípad odročí, nech sa nájde zmier. O niečo neskôr sa jej postoj však radikálne zmení a z božieho človeka sa stane hladná vlčica – von! Nevadí, že mladý pár pozliepal po známych na zaplatenie dlhu; vraj „pozde, milý drozde“! Na byt už čaká nový majiteľ, veď sa už načakal... (Justičný šíber v akcii.) Druhý prípad je ešte drastickejší – ak nechceš sedieť zaplať tristotisíc korún. Ale za čo?! Za nevinu, predsa. Nič som neurobil a mám za to platiť? Hmm, to je vec právneho názoru a súd vníma tvoju vinu ako vinu opodstatnenú, ale...
Nedávno som cestoval do Prahy a spadol mi zrak na reportáž o brnenskom policajnom gangu. Partia policajtov tam vypaľovala podnikateľov takým spôsobom, že odmietnuť zaplatiť výpalné znamenalo trest odňatia slobody na viac rokov. Taxa bola mierna – 50 tisíc českých korún.
U nás vypaľuje justičný šíber – je to diskrétne a účinné.
Radičová súdom neverí a Lipšic chce revolúciu. No, neviem... nebolo by dobré rozhnevať si justičného šíbra... Niekedy totiž systém zaškrípe a zomelie človeka, nehladiac ani na hodnoty, ani na peniaze...
P.S.: Šokujúce skutočné príbehy: Zákon mimo zákon – sám proti justičnej mafii. Onedlho vyjde kniha s týmto názvom, ktorá bude demaskovať zločinnosť v našom justičnom triumviráte (polícia – prokuratúra – súdy), na podklade skutočných príbehov a zničených životov. Ak si myslíš, že ide o zmysluplný zámer, klikni na karmu článku a podpor marketing záujmu o veci verejné – o očistu justície. Bude to naša príprava na revolúciu vo forme vox populi - dať farizejom po papuli...
P.P.S.: Pošli na mail autora svoje skúsenosti a poznatky o justičných „omyloch“. Zaujímavé príbehy nájdu svoju cestu na výslnie.