Príspevok mal peknú dynamickú dramaturgiu. Po oznámení tohto zistenia dostali slovo asi traja výskumníci, ktorí uvádzali dôvody. Jeden hovoril niečo o rope, Iráne, USA. Druhý sa zmienil o Indii a súvislosti, akou ona k spomaleniu prispeje. Jeden z akademikov rozprával slovenčinou s exotickým prízvukom. U mňa to ihneď vyvolalo potešenie zakomplexovaného vlastenectva, že už aj Slováci robia takzvaný drain-brain. Keby som bol Ivan Gašparovič, hneď sa tým pochválim nejakému zahraničnému politikovi.
Napriek tomuto pozitívnemu záblesku nakoniec u mňa prevládli skeptické pocity. Najmä pri tom rozprávaní o Indii ma napadlo, načo sa, neviem presne koľko členná skupina ekonómov SAV takouto prognózou zaoberá. Veď takéto prognózy vo svete robí viacero inštitúcií (OECD, MMF, veľké komerčné banky...), ktoré na to majú oveľa viac zdrojov všetkých druhov. Tu nastáva otázka, kto takú prognózu od SAV potrebuje, načo sa použije.
Chápem, že pre každého ekonóma asi musí byť vzrušujúce robiť prognózu vývoja svetovej ekonomiky. Keď chce pracujúci rušňovodič zažiť svoje vzrušenie z modelovania lokomotívy, model si musí kúpiť za svoje peniaze. Krkolomný príklad, ale títo akademici za svoju zábavku dostanú ešte zaplatené.
Pravdou je, že slovenskí akademici sa viac venujú skúmaniu slovenského hospodárstva. Aj to síce robí OECD, no tu ich výhody vzhľadom na ich slovenskú prítomnosť sú zreteľnejšie. No keby už prišlo na lámanie chleba, kto by sa asi takýmto prognózovaním na Slovensku lepšie uživil? Muži zo SAV alebo tí mladí bankoví analytici v kravatách, ktorým mnohí vyčítajú tečúce mlieko po brade? Radšej neodpovedám, lebo by som už mohol pôsobiť zlomyslene.
Samozrejme, všetko je to iba moja úvaha. Neviem koľko ľudí prognózu zostavovalo, ako dlho, na čo a kto všetko ju použije. Dokonca vďaka svojej zvukovej pamäti nemôžem dať ani ruku do ohňa, či tento projekt v názve obsahoval slovo prognóza.
Preto som sa pred písaním tohto textu snažil niečo zistiť na internetovej stránke Ekonomického ústavu SAV. Surfovanie na nej bola hrôza. Aspoň tá by mohla obsahovať nejaké informácie, keď už to platíme našimi daňami. Tu ale čestne priznávam, že možno až tak veľa som ich zatiaľ Slovenskej republike nezaplatil. Ale i tak!