Neschopnosť vlády dosiahla novej hranice, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani Venezuela

To, čo sa nám ešte pred rokom zdalo ako sci-fi sa dnes stalo realitou a z ,,najlepších v európe sme sa stali jednými z najhorších ak nie najhoršími. Toto naozaj nie je niečo, čím by sa mala najlepšia vláda v historii zapísať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Igor Matovič - predseda vlády
Igor Matovič - predseda vlády (zdroj: TASR)

Nemocnice kolabujú, máme preplnené márnice a pohrebnícke služby hlásia kritickú situáciu. V tejto situácií sa predseda vlády a líder najsilnejšieho hnutia v parlamente postaví pred národ, aby počas pandémie nákazlivého vírusu ľuďom povedal, že cez víkend sa pravdepodobne budú musieť ísť otestovať a tým pádom aj stretnúť s ďalšími desiatkami ľudí. To čo sa ešte pred rokom zdalo ako nepodarený žart je dnes realitou a namiesto toho aby vláda počúvala odborníkov im jej predseda odkazuje, aby ľuďom ,,netancovali na hroboch". Pritom práve takéto egoistické správanie nám škodí najviac. Veď ešte v marci 2020 a teda období, kedy sa nám menila vláda sme boli najlepší z celej EÚ, tento stav sa udržoval najmä vďaka teplému počasiu až to októbra, kedy sa mohla prvý krát naplno prejaviť neschopnosť a tvrdohlavosť našej vlády. Zatiaľ, čo krajiny ako Fínsko, či Nórsko sa snažili situáciu nepodceniť, naša vláda na Covid akosi pozabudla a radšej riešila potraty. A práve to spôsobilo, že Fínsko z 15. a Nórsko zo 17. miesta v úmrtnosti sú v Európskej top dvojke a my sme z 1. klesli na miesto štvrté od konca. Najlepšie však pandémiu zvláda Nový Zéland a Austrália a práve Nový Zéland by sa mal stať svojim prístupom vzorom aj pre Slovensko. Nielenže tam slovo plošné testovanie z úst predsedníčky vlády Jacindy Ardernovej (ktorá bola v októbri 2020 znovu zvolená a to dokonca s najvyšším počtom poslancov v historii moderného volebného systému) nezaznelo, dokonca nad Covidom zvíťazili. Ich stratégia bola jednoduchá efektívna karanténa spojená s lockdownom ohnisiek šírenia koronavírus. Samozrejme platí, že Nový Zéland ako ostrov mal oveľa jednoduchšiu situáciu, ale skutočne nemôžme povedať, že výhoda bola kľúčová. Stačí sa pozrieť na Spojené kráľovstvo a hneď môžeme vidieť, že aj ostrovy majú zložitú situáciu. Naopak Švédsko ani Fínsko ostrovmi nie sú a situácia je u nich oveľa lepšia ako v práve spomínanej Veľkej Británií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Jacinda Ardern
Jacinda Ardern (zdroj: TASR/AP)

Vládna komunikácia, základ správnej krízovej situácie

Predstavitelia Fínskej vlády ohlasujú lockdown
Predstavitelia Fínskej vlády ohlasujú lockdown (zdroj: Markku Ulander / Lehtikuva)

A opäť sa môžeme na situáciu pozrieť z pohľadu Slovenska a Nového Zélandu, či dokonca Fínska. Sanna Marin je Fínskou predsedníčkou vlády a predsedníčkou sociálnodemokratickej strany od decembra 2019 a odvtedy jej popularita stúpa, či sa udržuje na vrchole pred stranou nacionalistickou. Narozdiel od toho na Slovensku popularita strany OĽaNO a jej lídra Igora Matoviča od volieb ktoré sa konali na prelome februára a marca 2020 len klesá a to dokonca o niekoľko percentuálnych bodov za mesiac. A práve komunikácia je jedným z dôvodov prečo sa tak deje. Ľudia na tlačovej konferencií o súčasnom vývoji epidémie naozaj nepotrebujú počuť kto je za ňu zodpovedný a vyhováranie sa premiéra, prečo neprijal opatrenia na zabránenie tomuto zlému vývoju. Ľudia potrebujú lídra, ktorý dokáže sa jasne dokáže postaviť za ich zdravie a životy, za našu ekonomiku a za naše školstvo, ktoré by všetky mali byť prioritou a nie opovrhovanie podnikateľmi, alebo riaditeľmi škôl, ktorí nevedia, čo bude zajtra. Treba jasný plán, ktorý dokáže pružne reagovať na situáciu a presne takéto riešenia robia rozdiely medzi dobrými a zlými lídrami. Lídrami, ktorí svojou neschopnosťou spôsobili smrť stoviek ľudí a takými, ktorý vďaka svojim krokom zachránili životov tisíce. Aj posledné roztržky medzi premiérom a vicepremiérom majú celospoločenský dosah a na dôveryhodnosti naším politickým lídrom nepridávajú a ukazujú aký je náš predseda vlády neschopný si urobiť poriadok so svojimi partnermi a to ľuďom dodáva pocit, že to isté robia aj s celou krajinou, najmä potom, čo neústupčivo trvá na celoplošnom testovaní aj keď už aj z vedeckej obce zaznievajú hlasy, že to efektívne nie je a lockdown mohol situáciu dávno zlepšiť. Príkladom nám môže byť ČR a jej systém PES, odkedy po sviatkoch platí 5. stupeň sa situácia výrazne zlepšila a jej skóre dokázalo z pondelka na piatok klesnúť o viac ako 10 bodov a dnes je už tretí deň na hranici rozvolnenia opatrení. A to isté by sa malo začať diať aj na Slovensku, prirodzene, bez testovania a iných experimentov. Rovnako Ľuďom nepomáhajú statusy na sociálnych sieťach, kde sa premiér nazýva bláznom a histericky píše o nejakých zmyslených elitách. Po tomto statuse niet pochýb, prečo čí ďalej tým viac ľudí dostáva pocit, že predseda vlády by sa mal dostať pod patronát legendárneho doktora Chocholouška z českej filmovej klasiky Jáchyme, hoď ho do stroje!

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, premiér by si mal vedieť priznať chybu a ospravedlniť sa a to bez akéhokoľvek vysmievania sa ľuďom do očí, ktoré už počas premiérových ospravedlnení bolo cítiť veľakrát spolu s jeho veľmi zvláštnym zmyslom pre humor, ktorý málokto ocení. Ak do celej tejto situácie primiešame velebenie si jedného partnera, ktorému všetko prepáčime a v druhom vidíme len obetných baránkov pre naše nevydarené experimenty máme našu sebevražebnú kombináciu hotovú. Posledné, čo nám zostáva je počkať a sledovať ako nám klesajú preferencie. A naopak ak človek robí všetky kroky podľa odborníkov, počúva ich názory vypočuje si kritiku a zaujíma sa aj o ekonomiku, môžeme počítať nie len s naozaj veľkým počtom zachránených životov ale aj s odmenou v podobe masívnej podpory obyvateľstva.

Tobias Valúch

Tobias Valúch

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Študent medzinárodných vzťahov a bezpečnostných, strategických štúdií, ktorý sa nebojí vyjadriť svoj názor na politické dianie. Nie sú mu však vzdialené ani témy dopravy, školstva či regionálneho diania v Skalici. Zoznam autorových rubrík:  Ľudské práva a menšinySkalicaMédia a konšpirácieNezaradenéPolitika na SlovenskuSúkromnéPolitika v Spojenom kráľovstve

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu