Kriminológia - vedná disciplína zameraná na štúdium kriminality a jej faktorov, je historicky vnímaná ako mužská doména. Avšak, ženy po celom svete sa stali výnimočnými postavami v oblasti kriminológie, meniac históriu a prispievajúc k pochopeniu zločinnosti. Tieto osobnosti ukázali, že aj ženy môžu zohrávať kľúčovú úlohu vo vede o zločine.
Jednou z týchto výrazných žien bola Gina Lombroso. Zdedila nezáujem o kriminológiu od svojho slávneho otca, no na rozdiel od neho zohrávala v kriminológii dôležitú úlohu. Gina Lombroso zdôrazňovala potrebu štúdia kriminality z pohlavného hľadiska a presadzovala emancipáciu žien vo vzťahu k práci a vzdelaniu.

Frances Glessner Lee - Bola považovaná za matku forenzného výskumu. Lee vytvorila detektívne prípady v podobe "Nutshell Studies of Unexplained Death", ktoré boli miniaturizovanými scénami zločinov, pomáhajúcimi policajtom a súdnym expertom v riešení prípadov. Jej prínos k forenznej kriminológii má trvalý vplyv na metódy vyšetrovania.

Edith Abbott - Americká sociálna pracovníčka a kriminologička. Výrazne ovplyvnila vývoj sociálnej kriminológie. Spolu s jej sestrou Grace Abbott založila prvý sociologický ústav na University of Chicago a presadzovala potrebu integrácie sociálnej politiky a kriminológie na úrovni vyššieho vzdelania.

Frances Kellor - Aktivistka a kriminologička, bola jednou z prvých, ktorá identifikovala vzťah medzi chudobou a kriminalitou. Jej práca v oblasti sociálnej reformy a podpora programov na zlepšenie životných podmienok viedla k celosvetovému uznaniu.

Helen Lynd - Spolu s manželom Robertom Lyndom, vytvorila významné štúdie o sociálnom výskume a kriminológií. Ich dielo "Middletown: A Study in Modern American Culture" získalo uznanie za presahovanie hraníc a ponúkanie hlbokého porozumenia spoločenským javom vrátane kriminality.

Ruth Morgan - Austrálska kriminologička Ruth Morgan sa zasvätila skúmaniu deviácie a sociálneho správania. Jej výskum v oblasti trestnej činnosti mládeže poskytol dôležité poznatky pre formuláciu politík zameraných na prevenciu mládežníckej kriminality.
Niet možno zabudnúť na Ceciliu Meireles, brazílsku spisovateľku a pedagogičku, ktorá sa venovala kriminológii. Jej dielo "Problema do Crime" (Problém trestnej činnosti) je považované za jedno z najdôležitejších v oblasti kriminológie v Brazílii. Meireles zdôrazňovala sociálne a ekonomické faktory ovplyvňujúce kriminalitu a hájila zavedenie spravodlivých politík na obmedzenie zločinnosti.

V dnešnej dobe pokračujú ženy v oblasti kriminológie vo svojom úsilí zlepšovať spoločenské chápanie zločinnosti a prispievať k vyšetrovaniu a prevencii zločinu.
Ich odvaha, odbornosť a neúnavná práca posúvajú hranice v oblasti kriminológie a otvárajú cestu pre budúce generácie žien, ktoré chcú formovať svet kriminológie.