Dotyk matky dieťaťa, prvé dotyky zaľúbených, dotyk priateľov, dotyk neba a zeme, dotyk remeselníka materiálu; dotyk ako dôkaz existencie...ja, ako Tomáš viem o tom svoje.
Išiel som svojimi stezkami v hlbokej noci, keď zrazu oproti mne idú tri postavy. Našťastie sa v takýchto situáciách nebojím, ani trochu, lebo nie som žena a nemám čo stratiť. Ako sa tak blížili, pozerali sme si do tvárí, čo to dalo a videl som v nich ich rebelanstvo. Keď sme sa míňali, jeden do mňa výhražne vrazil ramenom, čo sa pre mňa stalo zadosťučinením nášho stretnutia. Akoby sme obaja potrebovali precítiť ten dotyk okoloidúceho a tak som sa so spokojným smiechom od nich vzdialil.
"Potrebujeme byť ticho, aby sme sa mohli dotknúť duše." Matka Tereza.
Na Stvorení Adama od Michelangela, je jednoznačne vidieť, presne tendotyk medzi otcom a synom, ktorý je, ale iba veľmi jemný, priam lennaznačený, lebo inak by sa to hneď zmenilo na vzájomné zvieranie.
Dotyk je základná poznávacia schopnosť človeka na svete, je tretím najsilnejším vnemom človeka po čuchu a chuti, posledný z kategórie týkajúcich sa nás telesne/priamo. Dotyk dokážeme pocítiť celým telom, nie je obmedzený len na ruky, ako by sa mylne mohlo myslieť.
Bol som takto pred rokom na prednáške pána Papika, ktorý veľmi pútavo rozprával o dotyku v duchovnej sfére, o Ježišovi, ktorý svojím dotykom uzdravoval, ale aj dotknutím sa jeho, znamenalo prežiť dotyk. Dotyk je obojsmerný vnem medzi dvoma ľuďmi, čo z neho robí priamy zdroj výmeny energií.
Dotyk je liečivý ak je láskavý, ale aj zraňujúci, ak je útočný. Priateľa či nepriateľa spoznáš najlepšie podľa dotyku. Pomocou dotyku vnímame náladu človeka, jeho oddanosť, či presvedčenie o spoločnom vzťahu. Dotyk pri smútku je veľmi dôležitý, kde hladenie medzi lopatkami chlácholí smútiaceho a predchádza šoku.
Dotyk je liečivá forma, či už v akútnych prípadoch ako tíšenie bolesti alebo v situácii existujúcej choroby, kde dotykom je možné zmenšovať/potláčať prejavy choroby- uzdravovať/liečiť.
Dotyk maséra je profesionálny, nemusí byť láskavý. Dotyk liečiteľa je láskavý, ale nemusí byť profesionálny. Tu vyvstáva otázka, či sa lekár dotýka, ak áno, či aj láskavo?
Téme dotyku sa venoval aj keď nepriamo, ale s veľmi dobrými výsledkami aj Franz Anton Mesmer, ktorý svojím hlasom a dotykom pacientov upokojoval/chlácholil, čím ich dostával do stavu, ktorý neskôr pomenovali hypnózou.
Dotýkajme sa, hladkajme sa, prejavujme si skutočné city aj dotykom, aby sme nestratili kontakt so skutočnosťou.