Rozmýšlam; snažím zastaviť ten vesmír myšlienok a zoradiť ho, ale skúšať to, je asi nad ľudské sily, takže to len predostriem.
Je nekonečná? Dá sa zadefinovať? Je možné ju rozvíjať a môže zakrnieť? Čo je fantázia?
Dažďové kvapky napité slnečným svetlom
padajú na slnkom zaliatu krajinu.
Husto a ticho vydávajú ten krásny šum
pripomínajúci láskavé spojenie dvoch zamilovaných.
Oblohy a zeme.
Prekyprená pôda na poliach,
dýcha z hlboka,
ožíva, meniac sa na blahodárne blato.
Para z nej stúpa po vyčerpávajúcom teple,
pasienky sa hrajú s vetrom na kaderníka.
Prší úplne všade a celá krajina sa z toho teší.
Ako odmena od slniečka, prichádza ešte s dopadajúcimi kvapkami dúha
a jej moc odhaľovania pokladov.
Pohoria oblakov obmývajú horizont
Krajinou sa rozlieha oslavný štebot vtákov.
Všetko sa vlní v nekonečnej dobrote existencie.
Všetko rastie, rozvíja sa, ožíva a odumiera,
usychá a znovu-zelenie.

Sú všetky naše predstavy fantáziou?
Fantázia nie je len literárny žáner, ale hlavne je svojráznym fenoménom medzi predstavami a myslením. Dá sa zrealizovať fantázia? Je možné mať rovnakú fantáziu s iným človekom? Majú fantáziu zvieratá?
Zvieratá nemajú fantáziu, na to môžem odpovedať s presvedčením, lebo ich duša je na zmyslovej úrovni, na rozdieľ od ľudí, ktorí majú navrch intelekt, čiže ducha.
Mám šancu sa rozprávať s deťmi, tak som sa ich spýtal dve otázky:
1. Čo by urobili, keby mali čarovnú paličku?
2. Kde by sa ocitli, keby mali čarovné dvere?
Ich odpovede ma doviedli k poznaniu, že máme veľkú predstavivosť, ale slabo rozvinutú fantáziu.
Predstavy zaradím do oblasti abstraktného myslenia, tzn. do sveta ideí, z ktorého si skladáme zmyslový svet.
Fantázii sú predstavy podriadené. "Fantázia je oblasť predstáv, ktorá nie je totožná s objektívnym svetom." Myslím tým, že je za oblasťou možného. Inak povedané, niečo čo sa nemôže jestvovať ani v následnosti po vzniku konkrétnej fantázie. (kontextové spojenia so zmyslovým svetom do pojmov nie sú fantáziou, ale predstavou).
Ak nemôže jestvovať, je potrebná? Tým, že dnes nám "fantázie" ponúkajú na tanieri HLAVNE obrazové médiá, stavajú sa z toho automaticky len predstavy, zväčšuje sa naše abstraktné myslenie, ale fantáziu nemožno odovzdať. (To je ako s náladou; tú nemožno dať, možno si ju len vytvoriť.)
Fantázia je tá, ktorá rozvíja náš intelekt, zväčšuje nášho ducha, ktorý posúva tie neexistujúce hranice predstáv a následne zmyslového sveta.
To je ten význam čítania a počúvania príbehov a nielen ich obrazové spracovanie, lebo zrak je ten najklamlivejší zmysel, ktorému prikladáme najväčšiu dôležitosť v "civilizovanom" svete a práve zrak potláča vlastnú prácu rozumu do úzadia. (Aké by to bolo, prežívať príbehy dotykom, chuťou, či čuchom?)
Fantázia je spojená s unikátnosťou človeka. Je viac potrebná ako kedykoľvek predým, lebo upadáme do okresaného sveta ideí o tú najdôležitejšiu a neexistujúce hranice nás začínajú okliešťovať na zmyslový svet.
Fantázia jednotlivca je rozvíjateľná do nekonečna, zakrnieť môže len celospoločenská fantázia, nie konkrétneho človeka. Preto, učme sa od tých, ktorým nám o nej rozprávajú a objasňujme ju tým, ktorý ju nevidia. Je všetko dobré na tvorení fantázie, lebo slovo fantázia je synonym slova krásne, teda dobré.
Zaručujem sa Vám za to, že je to najlepší liek proti starnutiu. (Peter Pan)
Fantáziu treba zreálniť, lebo pominuteľnosť ju požiera stále väčšími sústami. Pýtate sa ako? Začnite sa pýtať detí, pomáhajte im a krok po kroku stvoríme nekonečný vesmír fantázie, ktorý sa stane tak reálnym ako ten v ktorom práve žijeme.
Prekročme možnosti, odložme povinnosti, zabudnime na túžby a chvíľu len buďme.
Infinity wave
Where time
is just a space.
Venované skupine Groove_Lab za Valentínsky večer.
informácie čerpané aj z tejto krásnej práce

" Fantázia je niečím rozumným, čo je duchom len potiaľ, pokiaľ si činne uvedomuje seba samu, ale čo obsahuje, kladie pred seba najprv v zmyslovej forme. Táto činnosť má teda duchovný obsah, ktorý však zmyslovo utvára preto, že je schopná uvedomiť si ju len týmto zmyslovým spôsobom." (G.W.F.Hegel, Estetika)
"Ak by sa vyhlásil dobrý dôkaz pre posmrtný život - horlivo by som si ho preveril; ale museli by to byť skutočné vedecké údaje, nie iba anekdoty vravím, že je lepšia tvrdá pravda než utešujúca fantázia."
(William Shakespeare)
"Je otázka, čo je pre vedca významnejšie, či znalosť faktov, či fantázia." (Albert Einstein)
"Klamstvo u detí nemusí byť vždy chybou, môže to byť príznakom fantázie." (Jan Werich)
"Vo voľnom čase sa prejavujú sklony a temperament človeka. Skutočné potešenie závisí väčšmi na fantázii než na rozume, a preto sa má každý zabávať podľa svojho." (John Locke)