Úspešní manažéri si nie sú celkom istí ako sa to myslí. Čo si majú pod tým predstaviť; hovoria: „Ja som si to oddrel, vypracoval som sa...stálo ma to veľa úsilia a teraz prídu talenty a bude všetko hneď?"
Dnes sa rozpráva a narába s pojmom talent ako s komoditou, ktorú zainteresovaní hodnotia vyššie ako zlato, tvrdia: „Talent je to, čo Vám zabezpečí úspech, rozmach, postavenie..."
Vo vyspelých ekonomikách sa čoraz častejšie hovorí o „spoločnosti poháňanej talentmi", len čo si predstavujeme pod týmto pojmom?
Talent je starogrécka jednotka hmotnosti (150 kg), jednotka množstva peňazí, označuje sa tým výnimočná schopnosť, vloha, nadanie. Nadanie a talent sú synonymá. Keď sa teraz zamyslíme v čom sme talentovaní, veľká väčšina z nás bude myslieť na nejaký umelecké zameranie. Keď sa lepšie zamyslíme nad definíciou pojmu talent a opäť si prečítame myšlienku o „ťahúňoch" ekonomiky nenájdeme tam nič o výhradnej spojitosti s umením. Samozrejme dajú sa nájsť príklady v umeleckej sfére, ktoré istým spôsobom poháňajú ekonomiku, napr. Robbie Williams v skladbe Kids, sa k tomu s hrdosťou hlási, ale to je opäť len showbiznis a okrem Hollywoodu na tom žiadna ekonomika nefunguje.
Talent má kováč zo Stakčína ako aj mänäžér z Bratislavy. Každý má svoju mimoriadnu schopnosť užitočnú tak pre seba ako pre iných. Talent nie je výnimočná schopnosť v zmysle existencie v človeku, ale výnimočná v zmysle zamerania a následného konania. Ak človek v sebe talent nájde a aktívne ho praktizuje, tak vtedy sa hovorí o spojení zamestnania s koníčkom.
Vo svete je používaný ako príklad inovačného prístupu k výrobe ako aj k riadeniu ľudí Toyota, v krajine kde prístup k životnému poslaniu je úplne inak vnímaný ako v západnom svete. Inovačný proces je rovnakého druhu ako talent, spôsobom uplatňovania postupu k dosiahnutiu cieľa, takisto existuje v spoločnosti ako talent v človeku. Je to o neustálom snažení a zameraní sa na konkrétne ciele.
Talent a inovácie majú rovnaký základ v tom, že svojou aktivitou prispievajú k spoločenskému rozvoju.
Ľudia sú veľmi jednoducho ovplyvniteľní a potom si často zabúdajú vytvoriť vlastné názory. Zaujímavé na dejinách je to, že pred obdobím „ľahko-šíriteľnej informácie" ľudia žili často v nevedomosti a nemohli si vedieť vytvoriť názor, dnes, v období „ľahko-šíritelnej informácie" si názor zabúdajú vytvoriť a je im oveľa pohodlnejšie prijať ten podávaný.
Rozmach vedomostných súťaží je úspešne za nami, spolu so záľubami v krížovkách a „papučový šport". Prvé pokusy o prejavenie talentu sa snažili tzv. reality shows, či už spevom alebo tancom okúzliť, len zvrtlo sa to na „dom" a „celebrity tábor".
Tancovalo sa pre splnenie snov, no a nakoniec celé Slovensko malo talent!
Situácia je vnímaná tak, že talentami sú speváci, herci, tanečníci a nik iný, ako sú osobnosťami moderátori, komentátori a hlásatelia.
Talent sa nemusí prejaviť len v televízií, nemusí byť masovo populárny, hlavné je, aby sa rozvíjal a plnil svoj účel, pre ktorý bol stvorený.
A úspešným manažérom odkazujem: „Opýtajte sa hocktorého už rozvinutého talentu, či pre dosiahnutie úspechu nič nemusel spraviť."
22. mar 2009 o 13:20
Páči sa: 0x
Prečítané: 955x
Talent / Nadanie - Inovácie
Čo sú tie talenty?
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(0)