Trochu gramatiky

Keďže som vyštudovaný nepraxujúci slovenčinár, mám dosť zložitý život pri vyjadrovaní sa v mojom okolí, kde som laikmi ((: konfrontovaný neustále tými istými chybami, ktoré robím, ale o iných nepočuli... niekedy až obmedzujú moju slobodu prejavu v hovorovej, či umeleckej reči; ale teraz vážne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Moja častá písomná chyba nepozornosti je jota /i/ v Nominatíve plurálu, ale viem ako to má byť správne. Napadla MA namiesto MI myšlienka nie je nespisovne, je to tzv. hyperkorekcia, pretože existuje aj toto významové spojenie, preto to stačí z kontextu pochopiť.

Mojím zámerom je teraz poukázanie na pravopisnú chybu, ktorá je priam hyperbolicky exponovaná (vypuklá; jednoducho ju je vidieť všade, aj v knihách/ nielen na pútačoch, či v novinách.

Predložka K/Ku

jediný prípad písania predložky ku je správny v spojení "ku mne" všetky ostatné spojenia sú gramaticky správne s predložkou k napr. k nám, k mačke, k peci, k dverám, k telefónu, k susedom, k stromu, k autu...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme okrem slov, ktoré začínajú písmenom g,k: ku krave, ku gunárovi, ku kačke, ku kamere...

Samorejme, že tam nevzniká spodobovanie, takže vyslovujeme neznelo "ku", nie znelo "gu".

Druhá chyba, ktorá ma škrie, keď ju vidím je časované sloveso môcť v jeho prítomnom priebehovom čase v tvare môže.

Sloveso môže

je koreňom slova, preto je nespisovné a zároveň umelé skracovanie slovesa v pluráli na tvar "môžme" nemá opodstatnenie, preto ho nechávame v jeho správnom tvare môžeme

No a samozrejme nekonečná téma o tzv. nesklonných slovách typu IKEA. Slogan pri príchode znie: Vitajte v IKEA. Je taký veľký problém pre obchodný reťazec použiť schodnú cestu Víta Vás IKEA?

SkryťVypnúť reklamu

Ja viem, viem, teraz si väčšina z vás povie, že aj tak sú to len drísty, ale najlepšia obrana je útok. ;P

Ak zastávate teóriu nesklonných slov, prosím, keď nabudúce pôjdete nakupovať tak hovorte svojím rodinným príslušníkom, že idete do Tesco, či Lidl, či Billa, namiesto ich správneho vyskloňovania vo vete a nechajte, nech sa na Vás dobre pobavia.

A posledné, ale tak isto dôležité: V spisovnej slovenčine máme pravidlo mäkkých slabík de, te, ne, le, di, ti, ni, li...takže bez hanby ich správne používajte v slovách Tesco, Lidl, či Dell.

Pekný deň

Tomas Bily

Tomas Bily

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  171x

záhradník snažiaci stať sa učiteľom, učiteľ snažiaci sa záhradníčiť. Zoznam autorových rubrík:  Medicína inakStretnutiaEtika

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu