Zuzana Čaputová získala v prezidentských voľbách 1 056 582 hlasov. PS, KDH, SAS a Demokrati získali spolu v parlamentných voľbách 1 010 302 hlasov. Je jasne vidieť, aspoň podľa môjho posúdenia, že sa ľudia na Slovensku vôbec nezmenili od roku 2019, keď vyhrala Čaputová. V absolútnych číslach získali prodemokratické (lepšie ich nedokažem pomenovať) strany rovnako milión hlasov ako získala milión aj Čaputová.
To, že milión hlasov v prezidentských voľbách znamenalo víťazstvo Čaputovej a milión hlasov znamenalo prehru prodemokratických strán je ľahko vysvetliteľné. Za všetko môže volebná účasť. Kým v prezidentských voľbách bola účasť 41,7 %, v parlamentných voľbách bola oveľa vyššia, 68,5 %.
Vyzerá to tak, že vyššia volebná účasť pomáha viac nedemokratickým stranám, či ľuďom. Korčok nemá šancu proti Pellegrinimu, ak bude volebná účasť rovnako vysoká ako v parlamentných voľbách. Štatistiky ale ukazujú, že prezidentské voľby lákajú oveľa menej ľudí, než parlamentné voľby, to môže byť jediná šanca Korčoka. Nízka účasť bude znamenať výhru pre Korčoka a vysoká účasť výhru pre Pellegriniho. Tretia alternatíva je, že sa mýlim a píšem tu bludy.