V parlamentných voľbách v roku 2020 získali maďarské strany MKS a Most-Híd spolu 171 836 hlasov. To je o päťtisíc hlasov viac, než získala strana Za ľudí a o osemtisíc menej, než získala strana SAS, lenže aj strana Za ludí aj strana SAS sa dostali do parlamentu, maďarské strany nie. Mnohí kritizujú maďarské strany, že sa nevedia spojiť, a že je príliš veľa maďarských strán. Ja rozumiem tomu, prečo sa nedokážu spojiť. Dôvod je jednoduchý. Na to, aby sa strany spájali potrebujú viac, než toľko, že členovia strán hovoria rovnakým jazykom, v tomto prípade maďarským.
Maďarská menšina tvorí cca 10 % populácie Slovenskej Republiky. V absolútnych číslach to môže znamenať aj 400 000 oprávnených voličov. Ako a kto môže osloviť túto skupinu ľudí ?
Súčasný premiér Ľudovít Ódor je dôkazom toho, že občan Slovenskej Republiky s maďarskou národnosťou to môže dosiahnuť veľmi ďaleko. Pána Ódora nedostala do premiérskej stoličky žiadna maďarská nacionálna menšinová strana, ale práve liberálna pani prezidentka, ktorá v kruhu maďarských voličov nebola príliš obľúbená, samozrejme aj vďaka častým útokom zo strany politikov. Tento úspech pána premiéra môže formovať menšinovú politiku do iných rozmerov, nie do rozmerov šírenia nenávisti, ale do rozmerov vzájomného rešpektu.
Mňa, človeka s maďarskou národnosťou neoslovila žiadna maďarská menšinová strana. Voliť politickú stranu na základe parametra, že máme rovnakú "národnosť" je mizerne málo. Ľudia na juhu Slovenska majú rovnaké problémy ako ľudia na východe alebo na severe Slovenska, chcú lepšie výplaty, modernejšie školstvo, kvalitnejšie zdravotníctvo, lepší život.
Maďarské menšinové strany sa snažia osloviť nacionálnymi témami 400 tisíc obyvateľov Slovenska. Práve touto stratégiou sa odsúdili na neúspech a vyhodili do koša ďalších 4 milióny potencionálnych hlasov. Voliť by sme nemali na základe toho, že ja som žena, budem voliť ženu, ja som gej, budem voliť geja, ja som Róm, budem voliť Róma, ja som Maďar, budem voliť Maďara.