Na mojom TikTok kanáli som chcel overiť, či sa potvrdí, že mnohí ľudia komentujú, reagujú na príspevky len na základe nadpisu, bez toho, aby si prečítali alebo vypočuli celý príspevok. Spravil som si krátke, 30 sekundové video s nadpisom "Zajtra spíme o hodinu viac". Video som vypublikoval 21.októbra 2023. Na konci videa som povedal, že moje tvrdenie, že zajtra spíme o hodinu viac, je pravdivé, ak toto video vidíš 28. októbra.
Tento článok píšem v čase, keď moje video po dvoch hodinách od vypublikovania má 70 000 vzhľadnutí, 91 komentárov a 314 zdielaní. Asi tretina komentárov je o tom, že som blbý, nepoznám kalendár alebo, že sa mýlim, presun na zimný čas bude až o týždeň. Tento, veľmi jednoduchý experiment jasne ukazuje ako vzikajú hoaxy alebo dezinterpretácie, len na základe toho, že je človek lenivý si vypočuť video do konca. Udivuje ma, že sa najde toľko ľudí, ktorí komentujú príspevok, len na základe nadpisu. Nezabúdajme na to, že sa jedná len o 30 sekundové video. Potom sú niektorí ľudia presvedčení, že majú pravdu, tú svoju pravdu šíria ďalej, lebo videli nejaké video na internete, len akurát pravda je taká, že videli z toho len časť.
Dnes majú sociálne siete významnú rolu v živote ľudí a pre mnohých sú sociálne siete jediným zdrojom informácií. Môj primitívny experiment ukázal, ako niektorí ľudia nevedia fungovať v digitálnom priestore a, že sú veľmí ľahkou korisťou pre ľudí, ktorým je cieľom šíriť dezinformácie alebo len dostať polopravdy do digitálneho priestoru. Myslím si, že bolo by veľmi vhodné vzdelávať ľudí v tomto smere, aby sa naučili základné pravidlo: nekomentujem a nešírim ďalej príspevok, ktorý som nečítal alebo nevidel do konca.