Prečo je dôležité voliť

V marcových parlamentných voľbách pôjdem určite voliť. A mohli by ste aj vy, poviem Vám, prečo je to dôležité.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Voľby sa blížia

Máme tu krásny predvolebný "advent", televízie sa nám plnia debatnými reláciami , billboardy nám svietia z každej strany (Bohu vďaka , keď to slnko nie a nie prísť). Z budov PKO stále viac ubúda , zato konverzujúcich ľudí na sociálnych sieťach stále pribúda. A akéže to komentáre sa dajú vidieť! Niektoré z nich často okrem gramatiky neobsahujú aj ďalšie veci ( zmysel , argument , vypnutú funkciu CapsLock). Pre tých , čo stále nie sú rozhodnutí, či ísť voliť, je to dobrá ukážka, kto za nich bude rozhodovať, ak nie oni sami. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na každom hlase záleží 

Rozhovormi s rôznymi ľuďmi som zistil, že väčšina z Vás ( nie len tých, čo sú rozhodnutí nevoliť) si myslí, že ich hlas nemá žiadnu cenu. Avšak pravdou je, že čím viac je v štáte ľudí, ktorí zmýšľajú takto a nejdú voliť, paradoxne tým väčšiu váhu má každý hlas (pretože počet hlasov ľudí, čo môžu voliť klesá). To znamená, že skupiny ľudí, ktoré si svoju voličskú povinnosť vždy splnia, majú stále väčšiu moc. S každým človekom, ktorý nejde voliť sa zvyšuje rozhodovacia právomoc ľudí, ktorí voliť idú. Práve pre túto skutočnosť, Róbert Fico vyhral voľby v roku 2012 a rovnako aj obrovskú väčšinu v parlamente iba z takmer 25% hlasov, ak rátame každého právoplatného voliča v krajine. Z ľudí, ktorí volili to však bolo 44,41%, pretože taká obrovská skupina sa nezúčastnila volieb (takmer 40% sa nezúčastnilo, ak rátame aj neplatné hlasy). Za takýchto podmienok je demokracia oklieštená a často vyhrá človek s kvalitnejšou reklamou a dobre upraveným imidžom.

SkryťVypnúť reklamu

Voliť či nevoliť? 

Ak sa náhodou rozhodnete nevoliť, podporujete najsilnejšiu stranu, pretože dávate väčšiu silu každému hlasu, ktorý sa k takejto strane dostane. Problém nastáva aj v prípade volenia strán, ktoré sa nedostali cez hranicu 5% (tzv. kvórum). Hlasy, ktoré získali takéto strany sa nerátajú , nenávratne sa stratia. Na základe týchto skutočností Vám nemôžem poradiť nič iné, než ísť voliť. A ak nechcete, aby vyhrala strana, ktorá zatiaľ vedie predvolebné prieskumy, nevoliť alebo voliť strany bez nádeje na parlament nie je správna cesta. 

Zdroj

Percentuálne údaje čerpané zo štatistickej stránky o parlamentných voľbách z roku 2012, dostupná na: <http://volby.statistics.sk/nrsr/nrsr2012/index.jsp.htm>

Tomáš Ďuriš

Tomáš Ďuriš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent politológie na Univerzite Komenského , zastávam demokratické hodnoty a slobodu , stojím za tým , čo je morálne správne. Píšem hlavne o politike ale niekedy sa stane , že ma zaujme aj iná téma. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu