Pozor, padá omietka!!!

Určite poznáte ten pocit, kráčate mestom popri starých budovách, keď tu zrazu značka Pozor, padá omietka! Táto značka nám má dať jasné najavo, aby sme prehodnotili našu cestu a rátali s tým, že na nás možno táto omietka spadne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V Bratislave je takýchto miest mnoho. Niektoré značky sú tam krátku dobu, niektoré sú však na mieste už roky, ostávajú tam spolu so starou opadanou omietkou a s nezáujmom kompetentných. Týmto blogom by som však chcel upozorniť hlavne na dve konkrétne miesta, ktoré sú na pomerne frekventovaných trasách, kde prechádza aj mnoho turistov. Jedným takým miestom je ulica Svoradova, jedná sa o budovu internátu, ktorý je zároveň aj hotelom či hostelom. 

Padajúca omietka na Svoradovej
Padajúca omietka na Svoradovej (zdroj: Tomáš Ďuriš)

 Majiteľom tejto budovy je Rímsko-katolícka Cirkev na Slovensku, ktorá tento problém dlhodobo nerieši. Akákoľvek vonkajšia úprava sa schvaľuje veľmi komplikovane (obchodu z druhej strany budovy trvalo skoro pol roka, kým získal povolenie na vývod klimatizácie), zrejme pre komplexnú štruktúru cirkvi, avšak do týchto kruhov nevidím. Druhým miestom je Miestny úrad mestskej časti Bratislava - Staré mesto na Vajanského nábreží číslo 3.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Padajúca omietka na Vajanského nábreží
Padajúca omietka na Vajanského nábreží (zdroj: Tomáš Ďuriš)

Nápis "Pozor, padá omietka" je paradoxne priamo pred budovou, kde sídli starosta a mestské zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava -Staré mesto, teda ľudia, ktorí by mali byť za takéto veci zodpovedný. Ako potom môže niekto veriť, že tento úrad naozaj niečo zlepší, keď si nedokáže opraviť ani vlastnú budovu?

Viacerí z Vás si teraz hovoria, že padajúca omietka predsa nie je veľkým problémom a na 99% sa nič zlé nestane, nikto sa nezraní a nikto ani nezomrie. Tento problém som vnímal podobne, až kým som nebol na zastávke lafranconi svedkom pádu veľkej časti omietky z balkóna, ktorý sa týči priamo nad zástavkou. Približne meter a pol od miesta, kde betón padol, stála matka a jej dve malé deti. Pod tým balkónom som stával aj sám, cez horúce leto tam stojí mnoho ľudí, pretože je tam tieň.

SkryťVypnúť reklamu
Padajúca omietka na lafranconi
Padajúca omietka na lafranconi (zdroj: Tomáš Ďuriš)
Padajúca omietka na lafranconi 2.
Padajúca omietka na lafranconi 2. (zdroj: Tomáš Ďuriš)

V ten moment som si uvedomil reálne nebezpečenstvo, ktoré nám z podobných miest hrozí. Problém však na spomenutých miestach pretrváva veľmi dlho, okolo všetkých spomenutých miest prechádzam veľmi často už 5 rokov a strhaná omietka je stále rovnaká. Môžeme polemizovať o tom, prečo sa to doteraz nevyriešilo, niektorí hovoria o komplikovaných a zmiešaných právomociach a dlho trvajúcom procese rozhodovania kompetentných úradov, môj osobný názor je, že ak chce byť politik opätovne zvolený, je lepšie sústrediť sa na veľké projekty, ktoré sú na očiach, to je lepšia kampaň. 

No a čo som vlastne týmto blogom chcel povedať? Asi len vyzvať budúcich komunálnych politikov, aby sa nebáli a nemali rešpekt pred zaužívanými zvyklosťami a začali veci reálne riešiť, keďže toto je len jeden zo stoviek a možno tisícov problémov, ktorým každé mesto alebo obec na Slovensku čelí.

SkryťVypnúť reklamu

P.S.

Keď už hovoríme o nebezpečenstve starých budov, môžeme sa pozrieť aj na internáty v mlynskej doline, ktoré vláda sľubovala opraviť už veľmi dávno....ale to už je iný príbeh.

Padajúce betónové bloky
Padajúce betónové bloky  (zdroj: Matej Zelina)
Tomáš Ďuriš

Tomáš Ďuriš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent politológie na Univerzite Komenského , zastávam demokratické hodnoty a slobodu , stojím za tým , čo je morálne správne. Píšem hlavne o politike ale niekedy sa stane , že ma zaujme aj iná téma. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu