Daňové prázdniny pre Samsung sú zlé z niekoľkých dôvodov. Za prvé, Samsung bude využívať služby štátu, za ktoré niekto musí platiť. Či už sú to cesty a dotované železnice, ktorými jeho zamestnanci chodia do práce, vzdelanie budúcich uchádzačov o prácu alebo systém vymáhania práva, ktorým bude riešiť budúce spory. Všetky tieto služby musí niekto platiť a v nasledujúcich rokoch to budú všetci daňovníci... okrem Samsungu.
Za druhé ministri tak dali návod ďalším veľkým výrobným podnikom, ako sa dostať k daňovým úľavám. Stačí sa vyhrážať prepustením dostatočne veľkého množstva zamestnancov. Opäť platí, že je to možnosť, ktorú drvivá väčšina podnikateľov nemá, lebo nedisponuje dostatočným vydieračským potenciálom (počtom zamestnancov). Konieckoncov rovnakú metódu môže použiť Samsung, keď mu expiruje tieto prázdniny
Za tretie, ak aj tvrdenia o rušení výroby boli pravdivé, tak to znamená, že z akéhokoľvek dôvodu nebol podnik konkurencieschopný. Je otázkou, či treba dodať, že práve na Slovensku a v takom prípade treba systémovo riešiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky (čo treba a obom slúži ku cti, že sa o to snažia) alebo celkovo a v takom prípade sa treba pýtať, prečo ministri uprednostnili podnik, ktorý nedokáže dlhodobo konkurovať na úkor takých, ktoré by to možno dokázali, ale sú menšie.
Za štvrté a to je podľa mňa najdôležitejšie, ministri deklarujú záchranu tisíc pracovných miest. Čo ale nevidieť sú pracovné miesta, ktoré zostanú neobsadené kvôli tomu, že iní zamestnávatelia, ktorí by boli možno aj konkurencieschopnejší a znamenali by v pomere na jedno pracovné miesto pre slovensko dlhodobo väčší prínos nenájdu voľných ľudí za prijateľných podmienok, lebo Samsung (a v budúcnosti možno aj iní) má vďaka tejto subvencii 19-percentnú konkurenčnú výhodu aj na odmeňovanie zamestnancov.
Ak chce Slovensko prežiť prichádzajúcu depresiu, musí mať flexibilnú a konkurencieschopnú ekonomiku a pracovnú silu. Ak tu však budeme podporovať podniky, ktoré by bez stimulov u nás nedokázali vygenerovať adekvátnu pridanú hodnotu a budú ich musieť živiť podnikatelia, ktorí nemajú možnosť vydierať a veľmi rýchlo presunúť výrobu cez hranice štátov aj kontinentov, nikdy nevytvoríme prostredie, aby sme lepšie odolali otrasom, ktoré nás čakajú.
Richard Sulík kedysi vymyslel daňovú reformu, ktorej základným a správnym pilierom bolo, že každá zarobená Koruna má byť zdanená raz a rovnakým dielom (libertarián vo mne túži dodať, že by mal byť nulový). Mohol by o tejto filozofii poučiť aj svojich straníckych podriadených, lebo takto SaS pôsobí trochu schizofrenicky a môže byť upozrievaná, že si platí predvolebnú kampaň z našich (budúcich) daní.