Paľba na Lampu

Rada pre vysielanie a retransmisiu v posledných dňoch urobila dve rozhodnutia. Jedno zlé a druhé ešte horšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
palba
palba (zdroj: markiza.sk)

Začnime tým druhým. Je ním udelenie sankcie - upozornenia na porušenie zákona. TV Markíza sa ho údajne dopustila tým, že nedodržala objektívnosť v relácii Paľba. Konkrétne v časti, venovanej tendru na záchranky, ktorý vypísalo ministerstvo zdravotníctva. Rada sa pritom odvoláva na paragraf, ktorý hovorí o povinnosti médií „zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť politickopublicistických programov; názory a hodnotiace komentáre musia byť oddelené od informácií spravodajského charakteru."

Problém je v tom, že posúdenie objektivity relácie je v rukách rady, a dokonca v jej rukách je posúdenie, či ide o reláciu politickopublicistickú, alebo investigatívnu. Takže kým podľa expodpredsedu rady Petra Abraháma je Paľba relácia investigatívna a teda sa nemala posudzovať podľa spomenutého kritéria, súčasní členovia rady rozhodli, že ide o politickú publicistiku - a teda trestať mohli. Ak sa ujme tento názor, tak už doteraz len tak-tak živoriaca investigatívna žurnalistika zmizne z elektronických médií. Pretože akékoľvek investigatívne dielo sa bude môcť označiť za politickú publicistiku a podľa potreby sankcionovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je zrejmé, kto z toho bude mať najväčšiu radosť. Veď načo sa majú občania trápiť kauzami, v rámci ktorých sa zo štátnej (a teda aj ich) kasy prevádzajú milióny do súkromných vrecák? Čo oko nevidí a ucho nepočuje, to srdce nebolí a ani v hlave nezvyšuje tlak na uvažovanie, či činitelia, takto šafáriaci s verejnými zdrojmi, sú hodní opätovného zvolenia.

A teraz tá zlá správa. Rada sa rozhodla zvažovať, či sa bude aplikovať jazykový zákon na tri vety v angličtine. Zazneli v relácii Lampa v priamom prenose zhruba pred rokom a neboli preložené do slovenského jazyka. Toto rozhodnutie len potvrdzuje obavy, ktoré sa objavovali pri prijímaní tohto zákona - že o čo menej pomôže k lepšiemu ovládaniu slovenčiny, o to viac poslúži na šikanovanie a buzeráciu médií a občanov. A kto sa vtedy posmieval, že po prijatí tohto zákona sa bude musieť prekladať aj titulok The End na konci filmov, tak sa už môže prestať smiať. Aj takýmto podnetom sa rada bude zaoberať. Zrejme je to vážny problém. Pretože čo, ak by angličtinu neovládajúci divák sedel celé dni pri televízore v márnom očakávaní pokračovania filmu...

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa hovorí, ryba smrdí od hlavy. V terajších dvoch prípadoch nie je zdroj nepríjemného odéru Rada pre vysielanie a retransmisiu. Tou „hlavou", ktorá hýbe krkom rady, sú politici. Konkrétne tí, ktorí prijímajú zákony, plné „gumových" paragrafov s niekoľkorakým výkladom, zákony, umožňujúce trestať alebo naopak odmeňovať podľa momentálneho rozhodnutia či potreby. A zároveň tí, ktorí okázalo dávajú najavo, že médiá všeobecne považujú za nutné zlo, a tie kritické rovno za svojich nepriateľov, hodných likvidácie. Alebo na to použijú tlačový zákon, alebo žalobu na poslušnom súde, alebo im pomôže úslužná rada. Veď načo inak ju obsadili výlučne svojimi nominantmi?

SkryťVypnúť reklamu

Konanie licenčnej rady je teda výstrahou a zároveň výzvou na nápravu súčasného stavu. Treba zmeniť systém tvorby mediálnych rád tak, aby do tohto procesu zasahovali politici v čo najmenšej miere. Pretože len tak sa dá zastaviť zneužívanie rád na šikanovanie médií a obmedzovanie ich slobody. Ak toto nedosiahneme, hrozí, že aj demokratický vývoj našej spoločnosti sa skončí nápisom The End.

Tomáš Galbavý

Tomáš Galbavý

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý poslanec NR SR. V súčasnosti bez politickej príslušnosti. Zoznam autorových rubrík:  Tlačový zákon a Lisabonská zmlMoje návrhyPolitika

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu