
Pri rozprave o nákupe vakcín proti prasacej chrípke minister zdravotníctva komentoval príspevky poslancov narážkami na duševnú chorobu. Poslanci sú pritom priamo volenými zástupcami občanov a ministerská funkcia je až odvodená. V zákonodarnom zbore, ktorý si ctí svoje vlastné postavenie, by bol takto sa správajúci minister usmernený do príslušných medzí. Fakt, že u nás takéto správanie sa prejde, je len potvrdením toho, kam dostala NR SR súčasná väčšina. A tomu odpovedá aj slovník niektorých členov osadenstva. Napríklad výrok „stúpili ste do poriadneho ....., pán poslanec" z koaličných lavíc.
Krátko nato schválil zákonodarný zbor zákon na podporu vlastenectva. Ak prezident túto normu podpíše, tak deti budú povinné začínať týždeň v škole počúvaním štátnej hymny. Tá sa bude hrať pred každým zasadaním vlády, parlamentu a zastupiteľstiev všetkých stupňov. Verejnoprávne médiá budú v deň štátnych sviatkov vysielať programový blok, zameraný na rozvoj národnej hrdosti, výchova k vlastenectvu bude zaradená do učebných osnov škôl všetkých stupňov. Štátne školy umiestnia do každej triedy štátny znak, zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR, podobne to urobia všetky rokovacie sály zastupiteľstiev (čím sa odčerpajú ďalšie prostriedky z ich aj tak chudobných rozpočtov) . A tak ďalej. Je evidentné, že ide o číry marketing. Týmto sa vládne strany snažia predvolebne z vedomia verejnosti „vytlačiť" nespokojnosť s výsledkami svojho štvorročného bašovania. Od neschopnosti riešiť koncepčne narastajúce problémy v ekonomike až po priame rozkrádanie pomocou tendrov na nástenke a predajov majetku - napríklad „teplého vzduchu".
Tu sa vnucuje otázka: Nie je výsmechom, ak zákon o podpore vlastenectva prijímajú poslanci, ktorí degradujú parlament - zdôrazňujem, zbor priamo volených zástupcov občanov - na úroveň tesne nad úrovňou ovčích bobkov?
Odpoveď je jasná. A jasné aj je, že budúce zloženie parlamentu bude mať čo robiť, aby túto úroveň zdvihlo do roviny, aká je bežná a normálna v civilizovanom svete. Pretože v opačnom prípade sa pred parlamentom nemusia nabudúce objaviť ovce, ale sliepky v klietke.