
Nie, takéto niečo by bolo príliš optimistické. Pán minister prišiel s oveľa jednoduchším riešením. Opäť o niečo viac pritiahne ventil na zdroji peňazí pre tretí sektor.
Prvý pokus o „osekanie" finančných zdrojov pre mimovládne organizácie podnikla vláda krátko po svojom nástupe. Vtedy sa obmedzil okruh organizácií, ktoré mohli prostriedky z 2 percent z daní prijať. Peniaze mohli smerovať len do programov na ochranu zdravia a pomoc chorým, na sociálnu pomoc, prípadne na podporu športu a na zachovanie kultúrnych hodnôt. Navyše sa z okruhu darcov vylúčili fyzické osoby s nízkymi príjmami, pretože najmenšia poukázaná suma bola 100 korún. Tým boli postihnuté najmä malé lokálne mimovládne organizácie, ktorým prispievali hlavne fyzické osoby s nižšími príjmami.
Terajší návrh pokračuje v nastúpenej dráhe. Podľa pripravovanej novely zákona o dani z príjmov bude od budúceho roka postupne klesať percentuálny podiel z dane, ktorý budú môcť právnické osoby poukázať mimovládkam. Navyše sa spojí s podmienkou, že firma mimovládke poskytne finančný dar. Jeho výška bude musieť byť od pol do 2 percent zo sumy, zodpovedajúcej zaplatenej dane.
Aké budú následky? Doteraz boli podnikatelia voči mimovládnym organizáciám pomerne štedrí. Celkové množstvo peňazí, ktoré zaplatili na daniach, sa nezmenilo, či už zaplatili všetko štátu, alebo časť poslali vybranej mimovládke. Preto tretí sektor dostal vlani od firiem viac ako miliardu korún. Lenže po prijatí nového zákona pôjde podpora charity nad rámec daňového zaťaženia. Pre mnohé firmy sa stane neúnosne drahým hobby. Takže možno rátať s tým, že najmä menšie mimovládne organizácie zaniknú, a aj tie veľké budú musieť zredukovať svoju činnosť. Napriek tomu, že je dôležitá a prináša verejnosti významný prospech. Stačí si spomenúť na akcie v prospech detí v domovoch a na akcie podporujúce boj s rakovinou.
Tu sa začína možnosť bilancovania ziskov a strát.
Recept pána ministra Počiatka poteší jeho straníckeho a vládneho šéfa Roberta Fica nielen ďalšou miliardou do rozpočtu. Návrh v podstate zabije dve muchy jednou ranou: každá mimovládna organizácia predsa svojím zánikom uvoľní priestor - a ten ochotne zaplní niekto druhý. Kto to bude, netreba dlho hádať. Budú to „neziskové organizácie" a „sociálne podniky", založené tými „správnymi" ľuďmi a napojené na štátnu kasu.
Z doterajšieho vývoja činnosti „sociálnych podnikov" á la Smer-SD je zrejmé, že náklady na ich fungovanie vysoko prekročia tú miliardu, ktorá sa získa obmedzením možnosti asignácie 2 percent z daní podnikateľov.
Operácia však napriek tomu bude pre Smer-SD a jeho predsedu výhodná. Splní sa mu sen každého ľavicového politika - kontrolovať podľa možnosti každú korunu či euro, ktoré sa v štáte pohne. Načo charita, načo tretí sektor, veď štátni úradníci vedia najlepšie, na čo sa majú peniaze použiť.
Ako bonus sa zaráta ďalší efekt: Bude to predsa ON, kto bude poskytovať peniaze na pomoc chorým, bude to ON, kto bude navštevovať domovy pre deti s vypísaným šekom vo vrecku, bude to ON, kto bude dávať príspevky na domovy pre dôchodcov a na počítače pre školy. A o každom JEHO dobročinnom kroku bude informovať STV. Dojatá verejnosť zotrie slzu v kútiku oka a prehliadne, že ten pán, s ktorým si Veľký Darca potriasa rukou, je zároveň miestnym poslancom ....hádajte, za ktorú stranu. Peniaze ostanú takpovediac v rodine. A ešte sa to celé bude dať verejnosti „predať" ako úsporné opatrenie v časoch krízy.
Čo na tom, že to bude úspora v duchu hesla - ušetríme, nech to (verejnosť a daňových poplatníkov) stojí, čo chce...