Vlastenectvo na povel

Tí starší z nás si pamätajú, ako sa spievala na rôznych zhromaždeniach  Pieseň práce a Internacionála, ako sa deti s červenou šatkou na krku učili Pieseň pioniera. A ako sa každoročne organizovali prvomájové prejavy oddanosti vládnucej sile spoločnosti, komunistickej strane.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (70)
Obrázok blogu
(zdroj: pluska.sk)

A teraz si predstavte toto:

Pondelok, osem hodín ráno. Na všetkých slovenských školách sa postavia študenti do pozoru a budú počúvať štátnu hymnu. Pohľad pritom budú mať upretý na školské dvory, kde budú na stožiare stúpať štátne zástavy.

Takto si to predstavujú predkladatelia zákona o podpore vlastenectva.

Samozrejme, nič nemožno mať proti tomu, aby sa posilňovalo vedomie príslušnosti k svojmu národu a k svojej vlasti. Naopak, som presvedčený, že občania by mali byť hrdí na krajinu, v ktorej žijú, a na národ, ktorého sú príslušníkmi. Lenže cesta k tomu nevedie cez povinný spev hymny a povinné vyťahovanie zástav na stožiare. Zdôrazňujem slovo povinné. Pretože v niektorých krajinách sa nikto nepozastaví nad tým, že si sused postaví pred domom stožiar a cez sviatky, ale hoci aj na vlastné narodeniny, naň vytiahne štátnu zástavu. Podobne sa v niektorých krajinách nikto nepozastaví nad tým, ak sa rodičia školákov rozhodnú, že vyučovanie sa začne a skončí spevom hymny. Každý to považuje za dobrovoľné rozhodnutie. Mimochodom, len a jedine takýto prejav národnej a štátnej hrdosti má nejakú cenu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cesta k hrdosti na národ a štát vedie cez školu, ktorá bude podávať dejiny národa a predstavovať jeho významné osobnosti – a to objektívne, bez vytvárania účelových mýtov o národných hrdinoch. Cesta k tomu vedie cez skutočne dosahované úspechy v ekonomike. Chudoba totiž síce na cti neuberá, ale na nešťastie ani nepridáva. Cez úspechy v kultúre, vo vede a vzdelaní – mimochodom, ide o jednu z mála oblastí, kde aj malý národ môže výrazne prispieť k bohatstvu celej Európy a ktorá zároveň prispieva k národnej identite každého jednotlivca. Pravda, na to by žiaci v školách museli mať učebnice, všakáno. Samozrejme cesta vedie cez úspechy v športe, stačí si spomenúť, ako ľudia spontánne mávali štátnymi zástavami po úspechoch našich futbalistov.

SkryťVypnúť reklamu

A samozrejme cesta vedie aj cez v politiku. Politici sú predsa zástupcovia verejnosti, mali by byť elitou a príkladom, mali by to byť osobnosti, na ktoré by občania mali mať dôvod byť hrdí.

Tu sa treba spýtať: nie je paradoxom, že zákon o podpore vlastenectva podávajú politici, z ktorých jeden dostáva pokutu za neúčasť na rokovaní parlamentného výboru a druhý nie tak dávno len o chlp unikol vyšetrovaniu za podpisovanie svojho straníckeho šéfa na prezenčnej listine v NR SR? O obhrublých výrazoch, o výzvach na „sadanie do tankoch a zrovnaní Budapešti“ radšej ani nehovoriť. Toto má byť príklad, s ktorým sa má verejnosť stotožniť? S vydávaním nenávisti k inému národu (výroky o „šašoch na koni“ na adresu národného svätca obleteli Európu) za pravú lásku k národu vlastnému?

SkryťVypnúť reklamu

Jednoducho povedané – kým budú Slovensko viesť takíto politici, tak bude mať väčšina občanov problém byť hrdými vlastencami. A tomu úmerný význam pre nich bude mať povinný sľub vernosti republike, ktorý sa má v zákone zaviesť – napríklad aj pri preberaní občianskych preukazov.

Nehovoriac o jednom: zákon požaduje od občanov, aby zachovávali úctu k štátnym symbolom Slovenskej republiky, k štátnemu jazyku, k samotnému štátu a jeho ústavným orgánom a inštitúciám. Základná otázka znie: dá sa vôbec úcta nariadiť zákonom? Som presvedčený, že nie. Jediné, čo sa dá dosiahnuť, je predstieranie úcty. Teda pokrytectvo.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, pri súčasnej vládnej koalícii sa dá predpokladať, že zákon prejde, A tu sa treba spýtať: ako sa bude táto úcta k štátu, štátnym symbolom, ústavným činiteľom prejavovať? Ako sa bude kontrolovať, či niekto prejavuje, či nebodaj cíti dostatočnú úctu k štátnym symbolom? Má občan pri prechádzaní popod štátnu zástavu na stožiari sňať z hlavy klobúk, či sa bude treba rovno hlboko pokloniť? Bude dostatočným prejavom úcty k štátu nosenie odznaku, alebo bude úctivejšie mať na klope kabáta trikolóru? Bude sa kritika vládnej moci, prípadne karikatúra politika vnímať ako nedostatok úcty k štátu a jeho ústavnému činiteľovi?

Mimochodom, svojho času sme v Ústave SR mali články, zakazujúci hanobenie hlavy štátu a ústavných inštitúcií. Našťastie aj mojou zásluhou boli tieto ustanovenia vypustené. Zdá sa, že niekomu sa po nich stále cnie.

Suma sumárum: Kedysi, keď sa skončili prejavy povinnej vernosti a lásky k vedúcej sile spoločnosti sa ľudia radostne rozbehli domov s pocitom, že už to majú konečne za sebou. A presne rovnaký pocit budú mať deti po povinnom a vynútenom prejave lásky, vernosti a úcty k štátu a národu.

Naozaj toto chceme?

Tomáš Galbavý

Tomáš Galbavý

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý poslanec NR SR. V súčasnosti bez politickej príslušnosti. Zoznam autorových rubrík:  Tlačový zákon a Lisabonská zmlMoje návrhyPolitika

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu