reklama

Znižovanie DPH ako kozmetický zákrok vládneho Smeru

Znižovanie DPH na vybrané druhy potravín vnímam ako nesystematický krok, ktorý sa naozaj dá považovať len za ďalšie predvolebné gesto. Obhájiť takúto kritiku pritom nie je vôbec ťažké.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ekonómovia vypočítali, že reálne sa na peňaženkách bežných spotrebiteľov odrazí naozaj len kozmeticky. Niekoľko centov týždenne či niekoľko eur mesačne. O desiatkach eur ročne hovoria len tí najodvážnejší. Takto to naozaj vyzerá len ako kozmetická úprava, ktorá má za cieľ, aby niekto alebo niečo vyzeralo lepšie. Žiadna reálna úspora pre spotrebiteľa. Ak sa ku kritike navyše pridávajú nielen spotrebitelia, ale aj samotní producenti s požiadavkou na rozsiahlejšie úpravy DPH aj na iné druhy potravín, obávam sa, že o deklarovanej podpore nemôže byť ani reči. A aby som nezabudol, spokojní nie sú ani predajcovia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kroky politikov by nemali mať životnosť len niekoľko týždňov alebo mesiacov. Takéto okaté pseudoopatrenia naozaj môžu vyzerať len ako predvolebná propaganda. Vážne zmeny a rozhodnutia musia mať charakter dlhodobých, udržateľných, obhájiteľných a naozaj užitočných prínosov pre všetky zúčastnené strany. Oblasti daní sa venuje pomerne veľká časť programu Strany TIP.

Postupné znižovanie dane z príjmov

Hlavným krédom a systematickým krokom, ktorý dokáže dláždiť cestu ekonomickému rastu, je postupné znižovanie dane z príjmov o 1 % ročne až na úroveň, na akej sa dohodne koalícia s opozíciou tak, aby sa dane po ďalších voľbách nemenili. V súčasnej dobe sa podnikanie a zamestnávanie ľudí dostalo na takú úroveň, že sa pomaly už nikomu neoplatí pracovať. Takmer jednu tretinu svojej mzdy (tzv. superhrubej mzdy – náklady na jedného zamestnanca) musí každý zaplatiť štátu. No a v prípade, že sa rozhodnete podnikať alebo pracovať na živnosť, dostávate sa až na úroveň takmer jednej polovice príjmov. Táto situácia je neúnosná, a preto je nevyhnutné spoločne so znižovaním odvodov pracovať na rozumných návrhoch na znižovaní daní z príjmu. Musíme znova vytvoriť prostredie, v ktorom budú ľudia motivovaní pracovať a nežiť z podpory a zo sociálnych dávok. Pracujúci ľudia sú občania, ktorí vytvárajú v spoločnosti hodnoty, a preto by sme ich za túto činnosť nemali trestať formou vysokej dane z príjmov. Naopak, za ich prácu by sme ich mali odmeniť tým, že im ostane v peňaženkách viac peňazí na ich osobné potreby. Zákon o dani z príjmu sa mení takmer už pravidelne niekoľkokrát počas volebného obdobia jednej vlády, čo je nemysliteľné. Je nevyhnutné zachovať stabilitu vo výbere daní, aby sa ľudia mohli sústrediť na svoju prácu a nie neustále zmeny a byrokratické zaťažovanie zo strany štátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podpora vidieka a produkcie potravín

Nie je žiadnym tajomstvom, že ani producenti a ani predstavitelia vidieka v znižovaní DPH na vybrané potraviny žiadnu reálnu pomoc a podporu nevidia. Chýba tu totiž nielen zdravý rozum a reálny ekonomický dopad, ale opäť systémový udržateľný plán s dlhodobým výpočtom postupných pozitívnych dopadov a stimulov. Slovensko ako krajina s druhým najvyšším počtom obyvateľov žijúcich na vidieku zaznamenalo od roku 2004 výrazný pokles zamestnanosti v poľnohospodárstve až na alarmujúcu úroveň 40 %. Za posledných 10 rokov teda takmer každý druhý človek zamestnaný v poľnohospodárstve prišiel o svoju prácu. Pritom v tejto oblasti máme bohatú tradíciu a ide o odvetvie s mnohými príležitosťami na vytvorenie pracovných miest bez potreby dochádzať za prácou. Preto navrhujeme 4-ročné daňové prázdniny pre začínajúcich farmárov, zrušenie registračných pokladníc z dvora, vytvorenie štátnych odbytových centier pre malých farmárov, kde by mohli formou komisného predaja predávať svoje produkty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Znižovanie DPH na všetky potraviny

Vláda nás presviedča, že ekonomické výsledky sú silné a umožňujú pozitívne opatrenia, akým sa chce tváriť súčasné znižovanie DPH. Sama však druhým dychom dodáva, že až také silné nie sú a tie opatrenia sa budú týkať len úzkeho okruhu vybraných potravín. V prvom rade je potrebné otvorene povedať, že ak by vláda, a tým nemyslím len tú súčasnú, dokázala už dávno zaviesť účinné protikorupčné opatrenia, mohli by sme si dnes dovoliť zníženie DPH na všetky potraviny. A z médií by sme sa každý deň nedozvedali o státisícových a miliónových kauzách predražených nákupov, stavebných projektoch. Bodka. Tie by sme mohli využiť na skutočne citeľné znižovanie DPH na celú škálu potravín. Mnohí by potom okrem pocitu predvolebného gesta nemali aj pocit, že sú diskriminovaní. Spotrebitelia na základe toho, že ich jedálniček, ktorý môže byť často obmedzený zdravotným stavom a špeciálnou diétou alebo aj náboženským presvedčením, či len svojským výberom jedál. Na čo majú v slobodnej krajine právo. Producenti by sa necítili diskriminovaní len preto, lebo plodina, ktorú zasiali na svoje polia alebo dobytok, ktorý nakúpili do svojich stajní, sa nedostal do zoznamu vyvolených. A v konečnom dôsledku sa diskriminovaní môžu cítiť aj predajcovia, keďže im s rôznymi výškami DPH a zavádzaní duálnych cien výrobkov pribúda byrokracia, práca a celkové režijné náklady tak rastú. Čo sa pri výške úspor pre spotrebiteľa vo výške niekoľkých centov týždenne naozaj nemá šancu odraziť na kúpnej sile populácie. Všetky tieto argumenty by znižovanie DPH na všetky potraviny odstránilo. Preto znižovaniu daňového zaťaženia aj vo forme znižovania DPH na potraviny vravíme jednoznačne áno. Avšak, celoplošne. Nech je ekonomický dopad pre všetkých, spotrebiteľov, producentov i predajcov citeľný výrazne a rovnomerne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby sa zákony a dane nemenili po každých voľbách

Áno, aj do politiky patria rozdielne názory. Raz je pri moci ľavica, potom pravica alebo strany stredu. Tak je to v demokracii bežné, a tak je to správne. Ak dobre počúvam, všetci sa však zhodujú na jednom. A síce, že zmeny zákonov, ekonomických pravidiel, podmienok zamestnávania, poskytovania zdravotnej starostlivosti a iných kľúčových oblastí majú byť výsledkom dohody naprieč politickým spektrom. Aby sa nemenili po každých voľbách. Aby si rozumný producent, predajca, investor, zamestnávateľ a v neposlednom rade aj bežný spotrebiteľ, vedel zodpovedne naplánovať svoju budúcnosť. Aby vedel, s akými výdajmi, nákladmi, administratívou a byrokraciou môže či musí počítať. Aby sa nemusel pousmievať alebo aj rozčuľovať nad naivitou predvolebných vystúpení, ktoré rátajú s tým, že po kozmetických zákrokoch s DPH budú vyzerať krajšie ešte aj úsmevy vládnej garnitúry na bilbordoch.

Tomáš Hudec

Tomáš Hudec

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda politickej strany TIP Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu