Zákon o obecnom zriadení hovorí, že primátor, ktorý bol zvolený v minulom období zvolá ustanovujúce zastupiteľstvo tak, aby sa uskutočnilo do 30 dní od volieb. Ak tak neurobí, ustanovujúce zastupiteľstvo sa koná v 30 pracovný deň od vykonania volieb. Práve toto ustanovenie, ktoré pribudlo v zákone počas jeho novelizácie v roku 2010 zneužíva viacero starostov a primátorov. Tí sa jednoducho rozhodli ustanovujúce zastupiteľstvo nezvolať a predlžujú si svoje pôsobenie v úrade. Navyše, v posledné dni chcú schvaľovať viaceré strategické dokumenty, akým je napríklad rozpočet na ďalší rok, alebo rôzne všeobecne záväzné nariadenia. Známe a medializované sú napríklad prípady primátorov Púchova alebo Turčianskych Teplíc. Takých prípadov však bude na Slovensku oveľa viac.
Niet pochýb o tom, že takéto konanie starých primátorov je minimálne neetické a nemá nič do činenia s politickou kultúrou alebo korektnosťou. Otázkou pre právnikov je však to, či im takéto konanie neumožňuje priamo zákon o obecnom zriadení, ktorého ustanovenia dovoľujú starým vedeniam radníc takto kľučkovať pomedzi paragrafy. Pritom v novele zákona stačilo striktne stanoviť, že ak dosluhujúci starosta či primátor ustanovujúce zastupiteľstvo nezvolá, uskutoční sa automaticky v 30 kalendárny (a nie pracovný) deň odo dňa volieb. A bolo by po problémoch. Mnohé ustanovujúce zastupiteľstvá sa teraz budú konať až 2. januára budúceho roka a spôsobia viacero právnych i osobných sporov.
Otázky môže vyvolávať aj protiústavnosť takéhoto konania šéfov miest a obcí. Ústava SR totiž hovorí, že starostovia a primátori sú volení na štvorročné obdobie. Naťahovaním času však viacerí z nich toto obdobie dané ústavou prekročia a svoju funkciu budú vykonávať viac ako sú 4 roky. Niektorí až takmer o mesiac. Minimálne politická kultúra aj v tomto prípade zase dostáva po papuli. Zareagovať by na to mala aj naša legislatíva. Zákon treba do budúcnosti nastaviť tak, aby nedochádzalo k takémuto zneužívaniu jeho medzier.
Tomáš Hudec, predseda strany TIP