Keď starí primátori nechcú odísť a noví nemôžu nastúpiť

Práve v týchto dňoch po celom Slovensku prebieha odovzdávanie moci novým primátorom, starostom a zastupiteľstvám. Sú však aj takí predstavitelia samosprávy, ktorí sa rozhodli využiť nedokonalé ustanovenie v zákone a držia sa svojej moci v posledné dni zubami nechtami. Nie je vylúčené, že spory medzi starými a novými vedeniami samospráv sa napokon ocitnú na súdoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Zákon o obecnom zriadení hovorí, že primátor, ktorý bol zvolený v minulom období zvolá ustanovujúce zastupiteľstvo tak, aby sa uskutočnilo do 30 dní od volieb. Ak tak neurobí, ustanovujúce zastupiteľstvo sa koná v 30 pracovný deň od vykonania volieb. Práve toto ustanovenie, ktoré pribudlo v zákone počas jeho novelizácie v roku 2010 zneužíva viacero starostov a primátorov. Tí sa jednoducho rozhodli ustanovujúce zastupiteľstvo nezvolať a predlžujú si svoje pôsobenie v úrade. Navyše, v posledné dni chcú schvaľovať viaceré strategické dokumenty, akým je napríklad rozpočet na ďalší rok, alebo rôzne všeobecne záväzné nariadenia. Známe a medializované sú napríklad prípady primátorov Púchova alebo Turčianskych Teplíc. Takých prípadov však bude na Slovensku oveľa viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niet pochýb o tom, že takéto konanie starých primátorov je minimálne neetické a nemá nič do činenia s politickou kultúrou alebo korektnosťou. Otázkou pre právnikov je však to, či im takéto konanie neumožňuje priamo zákon o obecnom zriadení, ktorého ustanovenia dovoľujú starým vedeniam radníc takto kľučkovať pomedzi paragrafy. Pritom v novele zákona stačilo striktne stanoviť, že ak dosluhujúci starosta či primátor ustanovujúce zastupiteľstvo nezvolá, uskutoční sa automaticky v 30 kalendárny (a nie pracovný) deň odo dňa volieb. A bolo by po problémoch. Mnohé ustanovujúce zastupiteľstvá sa teraz budú konať až 2. januára budúceho roka a spôsobia viacero právnych i osobných sporov.

SkryťVypnúť reklamu

Otázky môže vyvolávať aj protiústavnosť takéhoto konania šéfov miest a obcí. Ústava SR totiž hovorí, že starostovia a primátori sú volení na štvorročné obdobie. Naťahovaním času však viacerí z nich toto obdobie dané ústavou prekročia a svoju funkciu budú vykonávať viac ako sú 4 roky. Niektorí až takmer o mesiac. Minimálne politická kultúra aj v tomto prípade zase dostáva po papuli. Zareagovať by na to mala aj naša legislatíva. Zákon treba do budúcnosti nastaviť tak, aby nedochádzalo k takémuto zneužívaniu jeho medzier.

Tomáš Hudec, predseda strany TIP

Tomáš Hudec

Tomáš Hudec

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda politickej strany TIP Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu