V iných krajinách sa pre zdroje pitnej vody vedú vojny. V správach zo sveta vidíme africké ženy, ktoré nosia litre vody na hlavách aj niekoľko desiatok kilometrov. Povieme si: „Je to predsa ďaleko v Afrike a nás sa to netýka. Keď v lete pre extrémne suchá horia lesy v Chorvátsku alebo keď nás v hoteli na Malte upozornia, aby sme nepili vodu z kohútikov, tak si povieme: „Ja mám all inclusive, mňa sa to netýka!“. Radím vám, vodu z kohútikov nepite ani v Miláne či v iných európskych mestách, ktoré sú omnoho bližšie Slovensku.
U nás nám vodárenské spoločnosti tvrdia, že kvalita vody v kohútikoch je kvalitná. Otázka znie - dokedy? Máme obrovské zdroje podzemnej vody (okolo 85 % zdrojov pitnej vody predstavujú na Slovensku podzemné vody), pritom sú stovky obcí na Slovensku bez vodovodu. Podľa správy Ministerstva životného prostredia podiel obyvateľov napríklad východného Slovenska zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov dosahuje len 76 %. Zásobovanie vodou zaostáva za celoslovenským priemerom všetkých okresov s výnimkou Košíc. Najnepriaznivejšia situácia je v okresoch Vranov nad Topľou, Sabinov a Košice – okolie, v ktorých je pitnou vodou z verejného vodovodu zásobovaných len o niečo viac ako polovica obyvateľov okresu. Ľudia sú aj na Slovensku odkázaní piť vodu zo studní. Niekde majú šťastie a ich voda je nezávadná, no je mnoho obcí, kde pijú vodu plnú dusičnanov a iných nežiadúcich prvkov. Nekvalitná voda spôsobuje ochorenia. Prečo Slovensko, ktoré doslova pláva na obrovských množstvách podzemnej vody, má aj dnes obce bez prístupu k vode z vodovodu? Prečo sa výstavba kanalizácie na Slovensku tak vlečie? Prečo vláda nepomáha obciam s menším počtom obyvateľov ako je dvetisíc ľudí, ktoré nemôžu žiadať eurofondy na výstavbu kanalizácie alebo čističiek odpadových vôd?
22. marec je celosvetovým dňom vody. Po prvýkrát bol tento deň vyhlásený v roku 1992 na konferencii OSN v brazílskom Rio de Janeiro, pričom každý rok je jeho oslava tematicky zameraná na iné problémy. Témou tohtoročného Svetového dňa vody je "Voda a udržateľný rozvoj". Cieľom je poukázať na vzájomnú súvislosť a prepojenie vody a udržateľného rozvoja. Kde je prístup ku kvalitnej pitnej vode, tam je aj predpoklad rozvoja a vyššej životnej úrovne obyvateľov. Keď je dostatok vody, máte kvalitné potraviny. Viete tam postaviť fabriky a zamestnať ľudí. Viete postaviť školy, ale aj opatrovateľské domy. Ekonomika štátu, ktorý má dostatok kvalitnej vody, dokáže prosperovať.
Čím skôr si uvedomíme hodnotu našej vody, ale aj našej prírody, tým skôr pochopíme naše bohatstvo a šťastie, ktoré Slovensko má. Vážme si našu vodu, naše potoky a studne. Začnime každý od seba. Nepúšťajme vodu k vode, ale chráňme si naše pitné zdroje.