Predbehne nás Ukrajina?

Pri pohľade za našu východnú hranicu a straty, bohužiaľ, nielen územnej suverenity, ale aj majetku, ľudských životov, zdravia a domova mnohých rodín je len ťažko predstaviteľné, že by nás táto krajina mohla v niečom predbehnúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako som pochopil z rozprávania Oleha, na Ukrajine sa aktuálne hovorí o dvoch obdobiach v histórii tejto krajiny. Pred a po Majdane. Udalosti na Majdane vníma Oleh v podstate ako revolúciu, ktorá odstránila systém a politikov reprezentujúcich skorumpované vládnutie, rozkrádanie verejných financií a majetku. Aspoň sa o to pokúsili. Negatívom Majdanu je, že nemal pripravené riešenia, ktoré by zaujali miesto po odstránení starých organizačných štruktúr a väzieb. V mnohých oblastiach ostalo takmer vzduchoprázdno. Dobrým príkladom je výpadok funkčnosti armády, a tým aj účinnej obranyschopnosti, čo využilo Rusko a s ľahkosťou zabralo územie Krymu. Tému geopolitickej situácie na Ukrajine uzavriem veľmi odvážnym tvrdením Oleha, podľa ktorého či už za priamymi alebo skrytými aktivitami Ruska na území Ukrajiny je v skutočnosti snaha zakryť veľké geopolitické, finančné a populačné problémy Ruska s Čínou. Táto téza by si totiž zaslúžila samostatný blog.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale aby som už konečne predstavil Oleha, s ktorým som sa stretol koncom minulého týždňa v Bratislave. Oleh Levchenko pracuje pre ukrajinskú vládu a je niekoľko rokov veľmi blízkym spolupracovníkom súčasného predsedu parlamentu Volodymyra Groysmana. Ten svoju politickú kariéru začínal ešte v roku 2005 ako primátor mesta Vinnytsia, z ktorého spoločne s Olehom urobili modelový príklad transparentnej samosprávy. Oleh v súčasnosti pripravuje pre ukrajinskú vládu projekty celoplošného zavádzania e-governmentu, reforiem podporujúcich zavádzanie a ďalší rozvoj možností spoluúčasti verejnosti na vládnutí s dôrazom na využívanie moderných komunikačných nástrojov a technológií takzvaného e-vládnutia, ako aj niekoľko ďalších projektových aktivít podporujúcich okrem zvyšovania transparentnosti aj regionálny rozvoj.

SkryťVypnúť reklamu

A tak sme sa vlastne stretli. Oleh bol týždeň na Slovensku aj s takmer dvadsaťčlennou skupinou expertov. Ich cieľom bolo nazbierať čo najviac informácií, ale hlavne reálnych skúseností z oblasti transparentnosti a protikorupčných opatrení vo verejnej správe. Okrem slovenskej pobočky Transparency International, ktorá sa s nimi podelila s praktickými skúsenosťami z projektov Otvorená samospráva a Transparentné mesto, sa zaujímali aj o projekt Voľby Open. Ale spúšťačom nášho stretnutia bol ich záujem aj o dva projekty našej strany.

Prvým je Spolupráca proti korupcii, druhým Transparentná strana. Pri našom rozhovore sme zistili, že prinajmenšom jedno máme spoločné. Prístup. Oleh sa o zmenu k lepšiemu snaží už niekoľko rokov a ide na to, ako sa hovorí, zdola. Transparentný projekt, ktorý rozbiehal vo Vinnytsii, rozširuje postupne do ďalších ukrajinských miest. Podobne ako nás, ani jeho k tomu netlačia žiadne legislatívne zmeny či príkazy. Aj my sme sa rozhodli naším projektom Spolupráca proti korupcii nečakať na to, kým sa konečne naozaj rozhýbu zákonodarcovia, a protikorupčné zmeny pretláčame do praxe systémom zdola. A tu sa dostávame k bodu, z ktorého sa odvíja moja otázka – či je možné, aby nás Ukrajina predbehla. Momentálne sa Oleh a ľudia, s ktorými spolupracuje, dostali k moci a pracujú na zmenách, ktoré sme na Slovensku nedosiahli za ostatných 25 rokov. Zaujímavým bolo aj Olehove tvrdenie, že z prieskumov po Majdane im ako tri najdôležitejšie požiadavky verejnosti vyšli: boj proti korupcii, možnosť participácie, alebo jednoduchšie povedané spolupodieľania sa na vedení krajiny, a efektívne využívanie verejných financií a zdrojov. A oni sa do toho pustili. Ak nemajú dostatok skúseností doma, neváhajú a cestujú po miestach, kde skúsenosti už existujú. U nás sú to protikorupčné opatrenia, v Estónsku napríklad zbierajú poznatky o dobrom fungovaní elektronických volieb. Verím, že aj na Slovensku je možné vládnuť a robiť politiku v prospech ľudí a verejného záujmu. Ináč by som do politiky nevstupoval. Budúci rok budeme mať parlamentné voľby. Verím, že ich výsledok zabezpečí, aby nás nikto nepredbehol a aby sme aj my dokázali držať krok s tými najlepšími. A čo vy? Pustite sa do toho s nami!

Tomáš Hudec

Tomáš Hudec

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda politickej strany TIP Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu