10 vecí, prečo (ne)žiť v Uzbekistane

Moja pracovná cesta viedla do Taškentu – hlavného mesta Uzbekistanu. Týždeň na dokonalé spoznanie hlavného mesta a celej krajiny, ktorá je 10-násobne väčšia než Slovensko nestačí. Ponúkam preto zhodnotenie aspoň prvých dojmov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Od 16. do 21. septembra 2019 som sa zúčastnil pracovnej cesty v Taškente. Toto je 10 vecí, ktoré ma najviac počas pobytu zaujali:

  1. Korupcia

  2. Priemerný plat

  3. Ceny

  4. Náboženská tolerancia

  5. Počasie

  6. Jedlo

  7. Ľudia

  8. Služby

  9. Bývanie

  10. Bezpečnosť

Mapa Uzbekistanu
Mapa Uzbekistanu (zdroj: Google Maps, Wikipedia)

1/ Korupcia

Mojou úlohou v tejto krajine bolo vyhodnotiť pripravenosť jednej spoločnosti poskytovať certifikáty preukazujúce pripravenosť čeliť korupcii. Uzbekistan dlhodobo patril a stále patrí medzi krajiny s najvyššou mierou korupcie vo svete. V indexe vnímania korupcie za rok 2018 sa umiestnil na 158. mieste zo 180 krajín sveta (Slovensko na porovnanie je na 50. mieste). Policajti a všetci pracovníci verejného sektora s ktorými som prišiel do kontaktu však boli veľmi ústretoví a milí. Po nedávnej zmene prvého a dlhoročného prezidenta Islama Karimova (1991 - 2016) nastala v krajine atmosféra zmeny. Sprísnili sa protikorupčné zákony a nielen obyvateľstvo ale aj verejní pracovníci sa s tým vo všeobecnosti stotožnili. Policajti začali napríklad používať kamery pripnuté na telo a pokuty už nevyberajú – nenarábajú s hotovosťou. Bude to ešte chvíľu trvať, kým krajina ako celok poskočí v rebríčkoch a v miere korupcie. Avšak odhodlanie im nechýba a systémové zmeny prinášajú už prvé ovocie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pamätník pre obete stalinistických čistiek
Pamätník pre obete stalinistických čistiek (zdroj: TJ)
Pamätník pre obete stalinistických čistiek - detail
Pamätník pre obete stalinistických čistiek - detail (zdroj: TJ)

2/ Priemerný plat

Priemerný čistý plat v Taškente je približne 220 eur. Priamo v Taškente (2,5 milióna obyvateľov) je mnoho ľudí, ktorých mesačný plat neprekročí ani 50 eur. Ľudia tu žijú veľmi skromne. Na dovolenky chodia skôr lyžovať do uzbeckých hôr a keď majú ísť k moru, tak do Turecka. Zaujímavosťou je, že uzbecký a turecký jazyk, podobne ako ďalšie jazyky tohto regiónu sú príbuzné, a preto sa obyvatelia týchto krajín medzi sebou dohovoria (podobne ako u nás slovenčina, poľština, chorvátčina, ruština, atď.).

Bežná ulica
Bežná ulica (zdroj: TJ)

3/ Ceny

Ceny potravín sú výrazne nižšie ako na Slovensku. Napríklad cena kvalitného steaku je v prepočte iba 5 eur. Lepší obed alebo večera v peknej reštaurácii stojí 2 až 3 eurá. 90% áut na cestách sú značky Chevrolet – väčšinou Nexie a Sparky. Je to preto, lebo Chevrolet vyrába autá priamo v Uzbekistane a má kvázi monopol. Všetky dovezená autá majú vysoké clá. A autá nad 40 tisíc dolárov ešte vyššie. Škodovku som za celý čas nevidel ani jednu, zato veteránske Lady vidieť bolo. Zaujímavosťou je, že Uzbekistan a Lichtenštajnsko sú jediné dve krajine na svete, ktoré sú dvojnásobne vnútrozemské krajiny. To znamená, že aj všetky ich susedné krajinu sú vnútrozemské – bez prístupu k moru, resp. oceánu.

SkryťVypnúť reklamu
Bratislavská ulica!
Bratislavská ulica! (zdroj: TJ)

4/ Náboženská tolerancia

Prvýkrát v živote som bol v mešite. Všetko bolo nové, čisté, ktokoľvek mohol do mešity vstúpiť. Jediná povinnosť bola sa vyzuť a oddelený vchod pre mužov a ženy. Napriek tomu, že sa tam práve niektorí domáci modlili, tak im vôbec nevadila prítomnosť turistov. V Uzbekistane je takmer 90% obyvateľov moslimského vyznania. Zvyšok tvoria kresťania, iné náboženstvá a ľudia bez vyznania. Priamo v Taškente je veľké množstvo mešít, ale nájdete aj pravoslávne kostoly a dokonca som videl aj rímskokatolícky kostol, ktorý bol postavený poľskými prisťahovalcami ešte za cárskeho Ruska. Za celý týždeň som videl iba pár žien s hidžábom (šatka zakrývajúca vlasy) a žiadnu, ktorá by mala na sebe nikáb (závoj pre ženy, ktorý zakrýva celé telo, hlavu aj tvár) alebo burku (ako nikáb ale zakrýva aj oči). Pre porovnanie, napríklad v anglickom Manchesteri som takto oblečené ženy videl pravidelne. Napriek vysokým teplotám tu miestni obyvatelia nenosia odhaľujúce oblečenie.

SkryťVypnúť reklamu
Mešita s riekou
Mešita s riekou (zdroj: TJ)
Vnútri mešity
Vnútri mešity (zdroj: TJ)
Detail mešity
Detail mešity (zdroj: TJ)

5/ Počasie

V lete môže v Taškente vystúpiť teplota cez deň na slnku aj na 50 stupňov Celzia. V zime zas neklesne pod -10 stupňov. Rozdiely medzi dňom a nocou sú tu veľké. Preto mesto a ľudia „žijú” skôr podvečer, kedy v pohode stretnete aj malé deti s rodičmi v čase o 22:00. V meste je vysadených obrovské množstvo stromov okrem iného za účelom zníženia teploty v meste a životnému prostrediu. O parky sa tu príkladne starajú a každé ráno som videl množstvo pracovníkov s metlami a ručne (!) zbierať opadané listy.

Ďalšia mešita
Ďalšia mešita (zdroj: TJ)

6/ Jedlo

Jedlo je veľmi mäsité. Nebolo dňa, kedy by sme na obed alebo večeru nejedli mäso – väčšinou hovädzie a jahňacie/baranie. Moslimská kultúra sa odráža v tom, že tu len ťažko nájdete reštauráciu, kde ponúkajú bravčové. Nám sa takú podarilo nájsť – išlo o reštauráciu so štýlom nemeckej bierhalle. Pivo za zháňalo ľahšie, aj keď s čapovaným to bolo podobne ako s bravčovinou. Naopak vodku nebol problém nájsť. Nie však rozlievanú. Museli ste si kúpiť minimálne celú fľašu. Napriek tomu, že alkohol pijem iba výnimočne, tak vodku mi tu každý odporúčal – zo zdravotných dôvodov. Celý týždeň som mal menšie žalúdočné problémy, pred ktorými ma kolegovia varovali. Odporučili mi teda vodku na „zlepšenie zažívania“ a ono to zázračne pomohlo a problémy ustali. 

SkryťVypnúť reklamu
Plov - uzbecké národné jedlo
Plov - uzbecké národné jedlo (zdroj: TJ)
Nemecká reštaurácia
Nemecká reštaurácia (zdroj: TJ)

7/ Ľudia

Väčšina z 33 miliónov obyvateľov sú etnickí Uzbeci (ázijské črty) a menšina sú Rusi (európske – slovanské črty). Krajina a obyvatelia sú viac-menej bilingválni. Úradný jazyk je však uzbečtina a všetci musia dnes ovládať aj v úradnom styku predovšetkým tento jazyk. Ľudia sú celkovo veľmi milí a priateľskí. Mal som pocit, že krajina je oveľa viac rovnostárska – asi jeden z pretrvávajúcich dôsledkov socialistického/komunistického/sovietskeho režimu. To dodnes vedie k tomu, že rozdiely medzi väčšinou ľudí tu nie sú veľké, a preto si ani nemajú čo závidieť. Napríklad šéf firmy, v ktorej sme boli pracovne mal tiež „iba“ Chevrolet. Síce šlo o SUV verziu Captiva, ale viem si len ťažko predstaviť, že by majiteľ medzinárodne pôsobiacej firmy zo Slovenska s vyše 100 zamestnancami šoféroval podobné auto ako jeho podriadení. Sú to malé detaily, ale aj tie vám veľa napovedia o ľuďoch a ich správaní. Keď som sa nato pýtal majiteľa, tak mi povedal, že pre neho je priorita úspešnosť jeho spoločnosti a spokojnosť zamestnancov. Investuje veľa prostriedkov do kvalitného vzdelania pre svoje deti – platí im napríklad súkromného učiteľa angličtiny – native speakera. Napriek tomu, že by si mohol dovoliť míňať viac peňazí na osobný luxus, tak to nerobí. Nepovažuje to za správne a potrebné.

Sovietska socha
Sovietska socha (zdroj: TJ)

8/ Služby

Služby sú všeobecne na priemernej úrovni. Metro však majú veľmi pekné a je asi o polovicu menšie (29 staníc) než to v Prahe. Niekedy máte šťastie na lepšieho taxikára alebo čašníka a inokedy na menej. Nemal som však vyslovene negatívny zážitok – možno až na jeden bizarný. Jeden večer nás v lepšej reštaurácii obsluhoval čašník, ktorý priamo pred nami otvoril pivové fľaše zubami! Najprv som si myslel, že ide o VIP službu (za VIP salónik v ktorom sme sedeli bol príplatok 20%) a že sa chce čašník pred zákazníkmi pochváliť jeho superschopnosťami. Išlo však o čašníka, ktorý sa zaúčal a keď mu náš hostiteľ slušne vysvetlil, že takéto pivo piť nebudeme, tak sa veľmi hanbil a ospravedlňoval. Paradoxom bolo, že v našej skupine sedel jeden z najväčších expertov na Slovensku na kvalitu a bezpečnosť potravín! Zobrali sme to s humorom a máme zážitok na celý život.

Uzbecký Geberit :D
Uzbecký Geberit :D (zdroj: TJ)

9/Bývanie

Nájdete tu veľa panelákov na sovietsky spôsob. Oproti našim však majú architektonicky zaujímavé „arabské“ prvky. Väčšina ľudí zo strednej vrstvy žije podobne ako u nás práve v nich. Zamestnanci s ktorými som spolupracoval bežne bývali aj po 20 rokoch kariéry v Taškente v maximálne 2-izbových bytoch. Kvalitné a priestorné bývanie v hlavnom meste je aj tu veľmi drahé. Zaujímavosťou je, že tu nájdete aj v centre mesta zákutia a obydlia, ktoré by sa u nás rovnali domom z osád marginalizovaných skupín. A tie sú hneď o ulicu vedľa tých najdrahších bytových komplexov.

Reštaurácia a panelák
Reštaurácia a panelák (zdroj: TJ)

10/ Bezpečnosť

Celý čas som sa cítil veľmi bezpečne. Nebolo to len tým, že nás celý čas sprevádzali naši miestni partneri. Aj tu majú zlodejov, korupciu a iné formy kriminality, avšak celkový pocit z bezpečnosti bol na míle vzdialený tomu, čo som s predsudkami pred cestou očakával. Pravidelne som sa však cítil v ohrození života pri presune autom. Sú tu veľmi široké cesty - bulváre, semafóry, značky a priechody pre chodcov. Avšak šoféri dodržiavajúci primeranú rýchlosť, dostatočné rozostupy a bezpečnú plynulú jazdu sú tu vo výraznej menšine. Akoby sa všetci pretekali, kto sa dostane do cieľa rýchlejšie. Zadné pásy autá majú, ale nikto ich nepoužíva – sú zastrčené pod sedadlami. Klaksón sa však využíva oveľa častejšie. Nie však tak agresívne a arogantne ako u nás (na štýl: „ty debil, pohni sa!”), ale skôr tak výstražne (na štýl: „daj pozor, predbieham ťa!”). Nejakým zázrakom to ale funguje a všetci sú na tento štýl zvyknutí. Dopravných nehôd je tu vraj minimum.

Hotel Uzbekistan a policajná búdka v parku
Hotel Uzbekistan a policajná búdka v parku (zdroj: TJ)
S kolegom pred slovenským veľvyslanectvom v Taškente.
S kolegom pred slovenským veľvyslanectvom v Taškente. (zdroj: TJ)

Poďakovanie: Chcel by som sa veľmi pekne poďakovať celému tímu SNAS – Slovenskej národnej akreditačnej službe za dlhodbo skvelú spoluprácu. Táto pre slovenskú verejnosť neznáma štátna inštitúcia je pre mňa na Slovensku anomáliou. Pracujú pre ňu skvelí ľudia po odbornej aj ľudskej stránke – vrátane expertov, garantov, gestorov, tlmočníkov a ďalších pracovníkov a partnerov. Teším sa na ďalšiu spoluprácu a prajem všetko dobré.

Tomáš Jacko

Tomáš Jacko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  262x

Pracujem ako konzultant a školiteľ v oblasti boja proti korupcii. Lektor na Ekonomickej univerzite v Bratislave (Katedra verejnej správy a regionálneho rozvoja). Linkedin: https://sk.linkedin.com/in/tomas-jacko-b2781329 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

314 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,069 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 115x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 130x
  • Prečítané: 3 519x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 415x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 18x
  • Prečítané: 1 046x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 300x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 167x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Manipulácia trhmi by nevyzerala inak. Straty Trump zmazal za štyri hodiny, akcie rapídne vyleteli

Jozef Tvardzík

Manipulácia trhmi by nevyzerala inak. Straty Trump zmazal za štyri hodiny, akcie rapídne vyleteli

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.

  • 9h
Šaško nevysvetlil, prečo nepustil veľvyslanca pri WHO na rokovanie o pandemickej zmluve
„Zlatý vek“ Ameriky je chiméra, ktorú si Trump vyfantazíroval (komentár)
Vojna policajtov v praxi. Kajúcnik Petrov opísal, ako cez facebook spustil spravodajskú hru
reklama
SkryťZatvoriť reklamu