Desatoro dobrej prezentácie

Nasledujúce odporúčania sú určené hlavne pre akademické účely a prostredie ako pomôcka pre študentov.

Desatoro dobrej prezentácie
(Zdroj: alex litvin)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

1. Udržuj očný kontakt

Prezentácia nie je pre teba. Prezentácia je pre divákov. Snaž sa teda držať s nimi očný kontakt. Nepozeraj dlho na prezentačné plátno, do steny, do zeme, do monitoru, do mobilu, do papiera, atď. Čítanie viet z papiera alebo slajdov je akceptovateľné iba v prípade čítania doslovnej citácie. Slajdy alebo papier s poznámkami majú slúžiť pre teba iba ako pomôcky pre kvalitnejšiu prezentáciu. V prípade dlhých textov a poznámok prezentácia stráca význam a stáva sa z teba nudný predčítač. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

2. Dodrž časový limit

Každá prezentácia má stanovený minimálny a maximálny časový limit. Ak si ním nie si istý, tak sa vopred spýtaj učiteľa. Kvalitný prezentujúci vie pracovať s časom a dokáže aj počas limitovaného časového priestoru povedať veľmi veľa. Ak časový limit náhodou nie je stanovený, tak sa riaď publikom. V prípade, že ťa intenzívne počúvajú a hltajú každé jedno tvoje slovo, tak určite neprestávaj. Ak však vidíš, že ťa počúva už len učiteľ s čudným výrazom na tvári a ostatní pozerajú radšej do mobilov, tak je najvyšší čas skončiť. No a keď záujem postupne klesá a máš ešte dostatok času, tak vždy padne vhod a zaujme nejaká jednoduchá otázka do publika, zaujímavosť alebo vtip! Pozor tiež na používanie výplnkových slov (rečových barličiek), ktoré nielen predlžujú čas, ale zároveň diváka iritujú.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Obrázok blogu
(zdroj: jason goodman)

3. Drž sa témy

Základ je vopred si zistiť, čo sa odo mňa očakáva a aká je presne úloha. Ak má byť témou prezentácie napr. “Príčiny úspešnosti priemyselného parku Kechnec”, tak nehovor o tom, kto pred 700 rokmi osídlil dnešné územie tejto obce a ani o typológii priemyselných parkov. Hovor teda vždy k téme, k veci a zbytočne neodbočuj. Menej je niekedy viac! Radšej hovor 8 minút iba o konkrétnej téme, ako 5 minút k téme a 10 minút mimo témy. Každá prezentácia má mať svoju štruktúru. Podobne ako v seminárnej práci, aj prezentácia sa skladá minimálne z úvodu, jadra a záveru. Čiže v skratke: čo idem povedať, poviem to, a čo som povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

 

4. Pracuj s hlasom

Každý sme sa narodili s iným hlasom a schopnosťou s ním pracovať. Absolútny základ je hovoriť jasne, zrozumiteľne a tak, aby nás bolo počuť aj v zadných laviciach. Miestnosť si skús pred prezentáciou skontrolovať a napríklad si sadnúť do zadnej lavice a otestovať si tak akustiku. Je to možné zároveň overiť jednoduchou otázkou na začiatku prezentácie, či ťa je dobre všade počuť. Môžeš pracovať aj na ďalších hlasových a rečových prostriedkoch za účelom zvyšovania zrozumiteľnosti a celkovej kvality prezentácie a ústneho prejavu. Napríklad snaž sa odstrániť monotónnosť v hlase striedaním rýchlosti, pridávaním páuz a dôrazu na slová a vety, atď.

Skryť Vypnúť reklamu

 

5. Pracuj s telom

Každý máme svoj štýl a používame rôznu mimiku a gestikuláciu. Pri extrovertoch môže byť prehnaná a pri introvertoch zas nevýrazná. Nie je ľahké trafiť ideál, avšak stáť na jednom mieste bez akéhokoľvek pohybu tela alebo rúk je jeden extrém a chodiť z jednej strany na druhú a nekontrolovane gestikulovať rukami je druhý extrém. Prvý pôsobí nudne a druhý zas rušivo. Prezentujúci by mal komunikovať s divákmi aj počas prezentácie. Je to možné dosiahnuť hlasom ale aj pohybom. Prezentácia sa tak stáva interaktívnejšou a zaujímavejšou. A nezabudni sa vhodne obliecť a upraviť! Aj oblečenie ti pomôže predať alebo zničiť prezentáciu.

 

Obrázok blogu
(zdroj: engin akyurt)

6. Odstráň bariéry

Skontroluj si a pokiaľ je to možné, tak si priprav miestnosť predtým než budeš prezentovať. Pokiaľ ťa od divákov delí nejaká výrazná fyzická bariéra ako napr. veľký stôl, tak ho buď posuň alebo si staň radšej pred neho. Pre väčšinu divákov je lepšie, keď prezentujúci stojí. Z pohľadu diváka je ťa lepšie vidno a zároveň ty lepšie vidíš divákov a môžeš s nimi lepšie a ľahšie komunikovať a vnímať ich reakcie.

 

Obrázok blogu
(zdroj: nathan dumlao)

7. Dobre sa priprav

Určitá dávka improvizácie je vždy vítaná, avšak aj tí najlepší rečníci na svete nepodceňujú kvalitnú prípravu. Slajdy a texty si nestačí len zopakovať. Je nevyhnutné ich čo najlepšie ovládať. Mal by si si stáť za všetkým, čo povieš, keďže všetko čo povieš môže byť predmetom diskusie. Tvoja odpoveď na otázku od divákov typu: „Ja neviem, takto som to našiel na internete,“ neobstojí. Súčasťou dobrej prípravy je aj kvalitne pripravená prezentácia v zmysle počtu a obsahu slajdov. Neexistuje iba jedno správne odporúčanie, ale určite nedávaj na slajdy príliš veľa informácií a textu. Tu znova platí, že menej je niekedy viac! Radšej maj na slajdoch hoci len grafy a obrázky a text hovor kompletne z hlavy, ako keby si mal mať texty od slova do slova prepísané na slajdoch. Snaž sa preto dávať na slajdy len oporné body, kľúčové slová, vety, grafy a obrázky s výpovednou hodnotou. Všetko musí byť zrozumiteľné, prehľadné a viditeľné aj zo zadných lavíc.

 

8. Priprav si techniku

Technika ťa môže ľahko zradiť. Maj preto vždy pripravený záložný plán. USB kľúč sa môže pokaziť alebo sa nedá načítať. Súbor v ktorom si prezentáciu uložil, nemusí počítač rozpoznať. Ukladaj si preto napríklad PowerPoint prezentácie vždy aj vo formáte PDF. Zároveň si prezentáciu pre istotu vždy pošli aj na tvoj email účet ako zálohu. V prípade extra dôležitých prezentácií si slajdy pre istotu vytlač. PowerPoint je skvelý pomocník, ale prezentácia by mala byť v prvom rade o tebe a o tom, čo povieš.

 

Obrázok blogu
(zdroj: neonbrand)

9. Uvoľni sa a uži si to

Dobrá prezentácia nie je jednoduchá záležitosť. Pokiaľ rečníkovi na úlohe naozaj záleží a chce splniť všetky z predchádzajúcich bodov, tak to môže byť aj pomerne stresujúce. Preto je dôležité prezentáciu vnímať ako priestor na odovzdanie svojich poznatkov niekomu ďalšiemu. Ide o nástroj na zdieľanie informácií, a preto čím budeš uvoľnenejší a prirodzenejší, tak o to viac bude prezentácia kvalitná a informácie zrozumiteľnejšie. Nezabudni si to teda užiť!

 

10. Pýtaj si spätnú väzbu a odpovedz na otázky

Možno že si spravil všetko presne tak, ako od teba chceme. Ale ako to môžeš vedieť? Si k sebe dostatočne kritický/á? Bolo divákom všetko jasné? Vždy je preto vhodné pýtať si od divákov spätnú väzbu na prezentáciu a hlavne dať im priestor na otázky. To že sa nikto nespýta žiadnu otázku alebo nemá potrebu nič komentovať nie je dobrý signál. Preto počas prezentácie mysli aj nato, že cieľom prezentácie je aj zaujať diváka. Otázka v závere je preto základným predpokladom jeho záujmu a dôkazom pozornosti a pochopenia.

Obrázok blogu
(zdroj: edwin andrade)
Tomáš Jacko

Tomáš Jacko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Pracujem ako konzultant a školiteľ v oblasti boja proti korupcii. Lektor na Ekonomickej univerzite v Bratislave (Katedra verejnej správy a regionálneho rozvoja). Linkedin: https://sk.linkedin.com/in/tomas-jacko-b2781329 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu