NOVINKA august 2022: link na YouTube video tu.
Vyhrať voľby nie je ako postaviť dom, či napísať diplomovú prácu. Neexistuje jeden presný postup a už vôbec nie očakávaný výsledok. Každé voľby, či už parlamentné, prezidentské, župné, obecné alebo európske majú navyše svoje špecifiká. Každý rok prináša niečo nové a pri viacerých kandidátoch rozhodujú aj úplné maličkosti a pár hlasov. Keďže sa nám blíži termín komunálnych volieb, tak chcem na základe môjho pozorovania a skúseností ponúknuť 10 tipov, ako byť v nich úspešný. Naposledy som ponúkol týchto 5 tipov:
1. Mysli to vážne
2. Vybuduj si tím
3. Vzdelávaj sa
4. Nechaj si poradiť
5. Neboj sa kritiky a hejterov
VAROVANIE. Tento zoznam nie je úplný a ani sa nesnaží byť úplným. Každá obec, každé komunálne voľby sú jedinečné a je preto potrebné zohľadniť mnoho iných faktorov. Ponúkam len všeobecne platné princípy a odporúčania, ktoré by mali/mohli v kombinácii s inými faktormi fungovať.
6. Priprav si program
Dnes už nikto nečíta 30-stranové elaboráty. Niekoľko kvalitných fotiek a zapamätateľné nápady z pekného letáku sú často viac ako podrobne spracovaný a nudný manifest. Ak máš obmedzený čas, tak sa sústreď na základ a radšej choď zháňať hlasy do ulíc, ako sedieť za počítačom a vyberať si hodiny medzi typmi písma. Sociálne médiá, videá a web hlavne v mestách sú povinnosť. V menších obciach investuj čas radšej do osobného kontaktu a na web daj aspoň základ.
7. Poznaj svojho voliča
Kto je tvoj volič? Nepodarí sa ti presvedčiť všetkých. Čím menšia obec, tým je v nej rodinných klanov viac. Počul som už aj takéto perly: „Ja viem, že Jožo si berie z obecnej pokladne pre seba, ale vieš, je to rodina, a preto ho budem voliť ďalej za starostu.“ Presviedčať tohto potenciálneho voliča je stratou času. Okrem svojho tímu najvernejších však musíš budovať aj voličskú základňu. Vyhodnoť si preto, koho ty ako kandidát a tvoj program osloví najviac. A na tých voličov sa v prvom rade sústreď. Pokiaľ budeš úspešný u nich, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa dostaví efekt snehovej gule a priaznivci a voliči budú pribúdať. Rozprávaj sa s nimi, zisti ako rozmýšľajú. Spýtaj sa, čo očakávajú od svojej obce, poslancov a starostu. A ak je potrebné, prispôsob sa ich potrebám.
8. Poznaj svoju babku
Jeden známy mi raz povedal: „Choď si sadnúť do volebnej komisie a uvidíš, kto sú voliči.“ Prevahu majú starší ľudia. Pre nich sú voľby buď povinnosť, zvyk alebo spoločenská udalosť roka. Pre mladých je to často trápne, strata času a zbytočné v zmysle „nič sa aj tak nezmení“. Radšej investuj 30 minút do prehovárania babičky ako slečinky. Tá staršia voliť pôjde aj keby fúriky padali a ešte ti založí aj fanklub v miestnej jednote dôchodcov. Hlas každého voliča je dôležitý a hlas dôchodcu možno ešte viac než mladého človeka. Starší ľudia žijúci v obci sú odkázaní na služby v obci. Často majú problém s pohybom, nešoférujú, nechodia na dovolenky, potrebujú dennú starostlivosť a sú spätí s miestom, kde žijú. Nemôžu sa len tak zbaliť a odísť do Bratislavy alebo Londýna. Preto im záleží na mieste, kde žijú a zaujímajú sa o dianie v ňom. Navyše, oproti mladým ľuďom alebo rodinám s deťmi majú dostatok času. Pozerajú 6-hodiné záznamy z miestnych zastupiteľstiev, čítajú miestne (často propagandistické) plátky od A po Z, a vedia kto, kde, s kým, kedy a ako. Odborne to voláme informovaný volič.
9. Vytvor predvolebné koalície
Povedzme že motyka vystrelí a teba ako mladé ucho zvolia hoci rovno do primátorského kresla. Myslíš, že aj s tvojimi komiksovými superschopnosťami to ďalšie 4 roky zvládneš a presadíš to, čo si si naplánoval? Ako poslanec/starosta/primátor už nebudeš hrať iba sám za seba. Budeš musieť hľadať konsenzus, robiť kompromisy a presviedčať svojich kolegov poslancov alebo starostu, čo je najlepšie pre obec a zároveň pre nich. A pamätaj, že to nie je vždy o najlepších argumentoch. Politika je aj o vzťahoch, známostiach, výmenných obchodoch – ja zahlasujem za toto, ty za toto. Preto sa snaž vopred spojiť a vytvoriť skupinu kandidátov, ktorí kandidujú spoločne. Okrem toho, že si môžete vzájomne pomôcť a podporiť sa, tak to budú práve oni, na ktorých sa budeš môcť v prípade zvolenia ďalšie 4 roky spoľahnúť. Starosta bez „svojich“ poslancov toho veľa nezmôže. Poslanec bez „svojho“ starostu alebo väčšiny poslancov nezmôže nič.
10. Buď ochotný to vzdať
Veľakrát som zažil, že kde sa dvaja/traja/štyria kohúti bijú, tak vyhrá ten ďalší. Môžu sa nájsť hoci aj štyria kvalitní a prijateľní kandidáti na jedno miesto starostu. Keďže sú však voľby jednokolové, tak sa percentá akceptovateľných kandidátov medzi seba rozdelia a ľahko zvíťazí niekto pre väčšinu obyvateľov absolútne neakceptovateľný. Pripravte sa na ďalšie 4 roky neodbornosti, nečinnosti, rodinkárstva, rozkrádania a množstva premrhaného potenciálu. Tu sa najlepšie ukáže a otestuje charakter kandidátov. Máš rád svoje mesto/obec natoľko, že si ochotný sa radšej vzdať kandidatúry v prospech niekoho iného alebo budeš riskovať, že víťazom bude mix toho najhoršieho čo Slovensko ponúka? Nájsť odvahu kandidovať je veľká vec. Nájsť odvahu vzdať sa v prospech iného a pomôcť mu vyhrať je ešte väčšia.
Budem rád, keď sa zapojíte so diskusie nižšie a okrem kritiky v čom sa mýlim, doplníte vaše tipy a triky, ako uspieť.