Ako SCI-FI a zombíci pomáhajú čeliť pandémii

Písmo: A- | A+

Bolo to smiechu, keď sa jeden poslanec v roku 2013 spýtal v kanadskom parlamente počas hodiny otázok vlády na pripravenosť Kanady čeliť pandémii spôsobujúcej zombie apokalypsu.

Izrael a 10. muž

V tom čase bol horúcou filmovou novinkou akčný horor/thriller Svetová vojna Z [World War Z], na ktorom si pochutnali nielen fanúšikovia žánru a napríklad aj seriálu Živí mŕtvi [Walking Dead].

Vo filme sa hlavný hrdina filmu, ktorého hrá Brad Pitt, dostane do Izraela. Izraelu sa darí nielen čeliť svetovej zombie apokalypse, ale bol dokonca ako jediná krajina na svete na ňu pripravený. Hrdina filmu sa pýta, ako je to možné? Dozvie sa o izraelskej vládnej politike a princípe „10. muža“.

Odporúčam môj starší blog, kde vysvetľujem túto vládnu politiku, resp. stratégiu a jej výhody.

Neviem ako to nazvať, ale faktom je, že Izrael je dnes naozaj jednou z krajín, ktorej sa darí najlepšie čeliť koronakríze a vedie napríklad rebríčky v rámci očkovania populácie.

SCI-FI spisovatelia pomáhajú francúzskej armáde

Nielen horory ale aj SCI-FI žáner a futurológia môžu byť pre vlády a ich pripravenosť užitočné. V roku 2019 vyšla správa o tom, že „francúzska armáda vytvorí tím sci-fi spisovateľov, ktorí jej majú pomôcť predstaviť si možné budúce hrozby. Správa francúzskej Agentúry pre obranné inovácie (DIA) hovorí, že vizionári predložia možné scenáre, s ktorými vojenskí stratégovia nemusia počítať.“

Americká vládna agentúra: pripravte sa na zombie

V roku 2011 americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb publikovalo blog s názvom „Pripravenosť 101: Zombie apokalypsa“, v ktorom verejnosť informuje o tom, čo treba urobiť v rámci prípravy na zombie inváziu. Aj keď článok netvrdil, že je takýto scenár možný, využil a odvolával sa na popkultúru ako prostriedok na vyzvanie občanov, aby sa pripravili na všetky potenciálne hrozby, ako sú zemetrasenia, tornáda a povodne. Jeden z čelných predstaviteľov tejto štátnej inštitúcie vtedy napísal: „Vezmime si napríklad zombie apokalypsu. Áno, presne tak, povedal som z-o-m-b-i-e a-p-o-k-a-l-y-p-s-u. Možno sa teraz smejete, ale keď sa to stane, budete šťastní, že ste si toto prečítali, a hej, možno sa dokonca dozviete zopár vecí o tom, ako sa pripraviť na skutočnú mimoriadnu udalosť“.

Psychológovia: fanúšikovia zombie filmov a hororov lepšie zvládajú pandémiu

Po prepuknutí COVID-19 pandémie vyšlo viacero článkov a vedeckých štúdií (1, 2) o tom, ako fanúšikovia zombie hororov boli lepšie pripravení na koronakrízu a ľahšie ju zvládajú.

„Podľa výsledkov výskumu priaznivci hororov vykazovali v porovnaní s ostatnými respondentmi nižšiu mieru psychologickej úzkosti počas pandémie. Ľudia obľubujúci apokalyptické či post-apokalyptické scenáre boli lepšie pripravení čeliť pandémii, než respondenti, ktorí tieto žánre nevyhľadávali.“

Filmári predbehli aj vakcíny

Zdá sa, že na koronakrízu najrýchlejšie zareagoval zábavný priemysel a filmári. Na svete je prvý celovečerný film Songbird o svete v roku 2023, kedy planéta po 213. týždni lockdownu čelí mutácii dnešného vírusu s názvom COVID-23. Účinky zhliadnutia tohto filmu na psychickú pohodu už nechám na posúdenie diváka.

Skryť Zatvoriť reklamu