
Predmet etika, korupcia a transparentnosť ako už z názvu vyplýva, je zameraný na problematiku definovania a merania korupcie, na jej príčiny a dôsledky (napr. sociálne, ekonomické, politické), ďalej na boj proti korupcii a medzinárodné aspekty korupcie. Riešime konkrétne prípady a príklady korupcie alebo neetického konania či už bežných občanov, úradníkov alebo politických predstaviteľov. Učíme sa, ako a prečo je dobré transparentnosť zvyšovať a ľudí, ktorí na korupciu upozorňujú podporovať.
Pre politickú vyváženosť diskutujeme o prípadoch, ktoré sa týkali všetkých doterajších vlád. Porovnávame príklady zo Slovenska a reakcie našich predstaviteľov s obdobnými prípadmi v zahraničí. Študenti sa napríklad naučia, že definícií korupcie môže byť viac a že sa na ňu môžeme pozerať nielen z čisto právneho hľadiska a na základe trestného poriadku, ale aj z hľadiska morálky a etiky. Kultúrne a historické aspekty zas vedú k tomu, že inak sa na korupciu pozerá alebo ju vníma obyvateľ Slovenska a inak zas Brit alebo Švajčiar. Práve pochopenie týchto rozdielov pre študentov je kľúčové pre pochopenie stavu vecí verejných na Slovensku.
Riešime aj možné morálne dilemy. Čo by ste urobili, keby by si od vás žiadal niekto úplatok? Čo ak by bolo ohrozené vaše zdravie alebo zdravie niekoho blízkeho? Čo by ste urobili, keby ste boli úradníkom a niekto by vám úplatok ponúkal? Ako by ste reagovali, keby vám ponúkol 1000 eur? Ako by ste reagovali, keby vám ponúkol 1 milión eur a váš úradnícky plat je 700 eur, máte hypotéku a ťažko choré dieťa, ktoré si vyžaduje nákladnú liečbu? Na týchto a mnohých ďalších príkladoch sa študenti snažia vcítiť do rôznych situácií a riešime, ako a prečo by sa tak zachovali.
Prednášky a cvičenia sa snažím vždy čo najviac oživiť a urobiť zaujímavé a užitočné pre študentov. Na začiatku semestra sa pýtam študentov, či by chceli, aby som niekoho pozval ako hosťa na prednášku. Prvý tip v tomto semestri ihneď zaznel „Hlávkovú“, a tak som dodržal sľub a Zuzanu som skutočne pozval. Veľmi rada pozvanie prijala a na diskusiu prišla minulý týždeň aj s bývalým kolegom z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, Pavlom Szalaiom. Zuzane a Pavlovi chcem ešte raz takto verejne poďakovať za ich účasť na diskusii a hlavne za ich odvahu upozorniť na niečo, čo podľa nich nebolo a nie je správne. Vyšetrovanie prípadu stále prebieha, a tak si zatiaľ môžeme vytvoriť názor na vec iba z pohľadu zúčastnených strán a prostredníctvom mediálnych vystúpení.
Na univerzitnej pôde sa snažím viesť študentov čo najviac ku kritickému mysleniu, a tak mojou úlohou ako moderátora diskusie bolo priniesť hlavne názory druhej strany. Zároveň som pozval ministra Lajčáka s ponukou rovnakého priestoru pre neho alebo zástupcov jeho ministerstva. Z Kabinetu ministra mi odpísali: Na diskusiu určite pán minister alebo iní zástupcovia ministerstva prídu, avšak v tejto fáze uprednostňuje počkať na výsledky riadneho šetrenia kontrolných úradov. Tie nám, pán minister verí, povedia jasne a zrozumiteľne, či naše ministerstvo pochybilo alebo nie.
Vážim si odpoveď ministra Lajčáka a dúfam, že táto kauza bude v dohľadnej dobe vyšetrená a že si budú môcť moji študenti vypočuť obe strany.
---
*Názov článku bol pôvodne "Z. Hlávková prehovorila o nekalých praktikách na Ekonomickej univerzite". Opravil som slovosled. Za chybu sa ospravedlňujem. (3.4.2017, 19:22)