Mexický zápisník – demystifikácia pojmov

Pre bežného slovenského čitateľa bude Mexiko zrejme zhlukom tých najrôznorodejších pojmom a dojmov poskladaných z tých najrozličnejších a najviac sprostredkovaných zdrojov, ku ktorým sa mal možnosť na starom kontinente dostať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Či už si spomenieme na staručký čiernobiely seriál „Zorro“, ktorý si nemálo ľudí nesprávne a natrvalo spojilo so Španielskom, alebo na typických klišé zástupcov mexickej ľudovej kultúry, akými sú (to) sombrero a (ten, opakujem ten) tequila, mnohí z nás (a ani ja som sa tomu nevyhol v r. 2010) pri otázke „V akej časti Ameriky leží Mexiko?“ ostanú tak trochu na vážkach, pričom tí geograficky zdatnejší sa zmôžu na „v Strednej Amerike“, ale len málokto prizná farbu a bude súhlasiť, že južný sused USA sa celý rozprestiera v Severnej Amerike. Bodka. Niet žiadneho ale, a priemerný odzbrojený Stredoeurópan sa bude darmo chytať slamiek argumentáciou typu „ale však áno...“, „no veď ja som to aj tak myslel, len...mňa učili, že“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pohoreli ste? Áno? No veď aj ja. Pod Mexiko sa do Severnej Ameriky ešte dokonca zmestí aj celá Guatemala, Belize, Honduras, Nicaragua, El Salvador, Kostarika a vlastne aj Panama. Aj Slovensko sa hrdo hlási k Strednej Európe, tak doprajme prenesene to isté aj Mexičanom. Pojmom Stredná Amerika moc vody v Strednej Amerike nenamútime, iba ak tak historickým označením tzv. Mezoamerických civilizácií.

Napriek tomu, že je výuka geografie na Slovensku a rozšírene aj v bývalom Československu na obstojnej úrovni a napriek tomu, že sa túto vedu neučíme len smerom na geopoliticky zaujímavejší západ, krutá realita je, že skoro všetky informácie, ktoré sa k nám dostávajú o Mexiku/z Mexika sú skreslené filtrom vzdialenosti, filtrom jazykovej bariéry a filtrom ustálených klišé filmovej a v poslednej dobe aj seriálovej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Začnime takým sombrerom, neodmysliteľným doplnkom zovňajšku bežného Mexičana/Mexičanky. Ak sa vám práve v hlave vynoril typický mexický širokánsky kuželový klobúk a vôkol neho pár Mexičanov tancujúc na svetoznámu pieseň z mesta Guadalajara „Jarabe Tapatio(1)“ (https://www.youtube.com/watch?v=Z32890GLm4k), tak ste na omyle. Sombrero je v preklade zo španielčiny do slovenčiny normálny, klasický klobúk, od slova sombra-tieň, čiže vlastne „tienidlo“. Či už ide o klobúk texaský, westernový, či dámsky, stále je to sombrero. Aj to hore na fotke, čo má ten slovenský chaseň. A ak ste si mysleli (znovu, ako autor článku), že sombrero je módnou záležitosťou, tak ste tiež na omyle, a ešte väčšom. O tom, že je to k zdraviu nevyhnutný doplnok mexického odevu som sa presvedčil počas mojej prvej prechádzky v Mexiku r.2012 na pravé poludnie, keď som vyšiel na hodinku von, normálne, tak haj-buj, na Slováka. Skončil som s miernym úpalom a bolesťou hlavy až do večera. Stredná časť Mexika sa totiž rozprestiera na náhornej plošine v nadmorskej výške cca 1800 m.n.m., čiže slnko tu naozaj páli ako na horách.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte jedno slovo o pluku gringovom. Slovo gringo. Možno ste ho už niekde počuli, a asi najčastejšie pri označovaní belocha resp. obyvateľa Spojených štátov amerických, nie Mexičana. No nie je to tak jednoduché. Slovo gringo pochádza zo slovného spojenia green-go, čo vzniklo ani tak nie označovaním ľudí, ktorí sú zvyknutí chodiť na semafóre pekne disciplinovane na zelenú (smiech), ale skôr odkazovaním na zelenú farbu dolárov, ktoré do Mexika nosili obyvatelia USA, pričom historicky neboli moc vítaní (z toho to slovíčko „go“, teda niečo ako „vy s tými zelenákmi choďte preč“). Ale poďme k veci: slovo gringo sa dnes výhradne používa na označenie akéhokoľvek anglo-saského obyvateľa Spojených štátov amerických či Kanady, alebo tých Mexičanov, ktorí bývajú v USA či Kanade a už nerozprávajú svojim rodným jazykom. To, že sa prenesene (a nesprávne) využíva aj pri označení Európanov je zapríčinené faktom, že Európana sa nedá len tak ľahko rozpoznať od obyvateľa USA či Kanady (dokým sa s nimi Mexičan nerozpráva).

SkryťVypnúť reklamu

Počastovať Mexičanov slovom gringo je viac, ako len faux-pas (prosím z lásky k francúzštine čítaj „fó-pá“ a nie „fua-pua“). Je to priam urážka (ak sa vám nepodarí vysvetliť, že to bol žart). A tak som mal čo robiť, aby som zhovorčivému čašníkovi v Puerto Vallarta, ktorý sa mi v reštaurácii prihovoril výbornou americkou angličtinou vysvetlil, prečo sa mi zdalo zábavné, keď som mu s úsmevom odpovedal na jeho poznámku o tom, že žil skoro 20 rokov v Los Angeles, tvrdením, že on je viac gringo než ja... (čo do istej miery aj bola pravda vychádzajúc z premís a definícií uvedených tam hore). On to samozrejme zahral do out-u, akoby to prepočul, no ja som si dal čas na to, aby som mu pri sprepitnom vysvetlil, ako som to myslel. Lenže až vtedy som sa naučil, pre koho je slovo gringo v Mexiku vyhradené.

Všetkým tým, ktorí veria, že Mexiko je oveľa viac než len zredukovaná realita z Netflixových seriálov ako El Chapo, či Narcos odporúčam túto bohatú a pestrofarebnú krajinu navštíviť. Mexičania vás očaria svojou pohostinnosťou, kultúrnym bohatstvom a historickým dedičstvom. Je si z čoho vyberať a dva týždne vám nebudú stačiť.

A na záver, už len hádam posledná dekonštrukcia ustálených názvov. Mexiko, to sú v skutočnosti Spojené štáty mexické, a Mexičania (a ostatné národy južnejšie od nich) sú plnohodnotní Američania tak isto, ako sú Slováci Európania.

¡Viva México!

(1) Slovo Tapatío je vlastne prídavné meno od mesta „Guadalajara“. Prenesene do našej kultúry je to akoby som ja pomenoval obyvateľa (mne rivalskej) obce Bernolákovo „Čeklisan“.

Tomáš Kopecký

Tomáš Kopecký

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Blog o interkultúrnej komunikácii, o prírode a človeku Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

108 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu