A potom verte symbolom

Pred očami sa mi mihá obraz nevídaný: Na stupni víťazov v slalome žien  dve Slovenky a jedna Češka. Svet, nielen ten zasnežený,  sa mení. Iba tie symboly zostávajú....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Spomínam si iba na dva prípady, keď som bol na Slovensko hrdý.Prvý raz,keď dvíhal nad hlavu pohár za víťazstvo na majstrovstvách sveta v hokeji v Prahe Slovák, kapitán mužstva Dárius Rusnák a teraz, keď som na vlastné oči sledoval dve vlajky na stožiaroch, slovenskú a českú a počul dve slohy slovenskej hymny, ktorej druhú slohu, priznám sa ,dodnes nepoznám. Čo však poznám – to sú dôvody, prečo si symboly akosi v našom prostredí nevážim.

 Keď som sa učil na vysokej škole o Ľudovítovi Štúrovi, na ktorého bol prísny profesor Fraňo Ruttkay natoľko vysadený, že sme sa na štátnici báli, len aby sme „ ho“ nedostali, pretože by od nás mohol požadovať vedomosti hoci i o tom, kedy chodil na WC. Bol to jednoducho symbol slovenskosti, no zároveď postrach, prameň našich obáv o profesnú budúcnosť. Pravda, zostáva dodnes nezodpovedanou odpoveďou na otázku, čo by bolo so Slovenskom, nebyť Štúra...I keď sa mu ešte nepodarilo skonštituovať republiku, Slovákom dal do vienka jazyk, čo býva za normálnych okolností skôr pliaga ako dar.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ak sme už pri tých menách, ktoré môžu tvoriť symbol, nuž poďme pekne po poriadku: Jeden sa nechal prikvačiť fúzatým netvorom z Berlína ku vzniku republiky, o ktorej pôvodne ani nesníval. /Veď pôvodne bola reč, pokiaľ viem, iba o autonómii/. O päťdesiatštyri rokov neskôr si sadli v rámci Nudy v Brne dve ako sa neskôr ukázalo, komické figúrky pod košatý strom v záhrade vily, ktorá sa oprávnene dostala do histórie architektúry ako symbol dokonalosti dobového štýlu, zatiaľ čo o spomínaných „otcov dvoch národov“ o sto rokov nikto čo i len nezakopne, a keď, tak iba v súvislosti s rozkrádaním a podozrivými amnestiami. Takže mená ako symboly, radšej vynechajme.

SkryťVypnúť reklamu

 Poďme ku vlajke. Vrátili sme sa k nej bez náznaku tvorivej fantázie, bez toho, že by sme zohľadnili, že vo vetre jej plápolania kráčali naši spoluobčania počas vojny kamsi do neznáma, odkiaľ sa potom už domov nevrátili.Nevravím, že o tom premýšľam od rána do večera, no históriu neoklameš.

 Mám vzťah ku prezidenstkému palácu. Kedysi som tam pobehoval v pionierskej šatke, prisahajúc vernosť Klementovi Gottwaldovi. /Neskôr som tam mal stužkovú, pán prezident/. Potom som tam hral divadlo...

 Odvtedy som vo vnútri nebol. Iba zvonku sa pozerám, ako sa mení. Najskôr tam jeden z prezidentov varil hore v manzardke na dvojplatničke guláš. Vo vianočnom období vytvoril z prezidentského paláca vysvietenú perníkovú chalúpku. Neskôr sa komusi nepáčila uniforma čestnej stráže, tak ju prešil. Nezabudol na pierko v klobúku. Nášmu súčasnému predsedovi najslovenskejšej strany sa to tak zapáčilo, že ťažkoodencov z rokov meruôsmych sem-tam vezme i ku vláčiku alebo do budovy národnej rady.

SkryťVypnúť reklamu

Najradšej som mal symbol reprezentújúci nejaký dátum. Dôvod je jasný. Človek nemusí ísť do práce.

Aj deťom sa začína školský rok o deň neskôr, lebo 1. septembra sme držali v rukách prvú ústavu. Preboha, spomeňte si, v čích rukách. Jednak si neskôr navidomoči plietol papriku s trafikou a neskôr z nej ďalší popletkovia aj tak urobili trhací kalendár, len aby sa podľa nej riadil „nezávislý „ústavný súd.

Jediný „dátumový“ symbol – 28. október – Deň vzniku masarykovskej repobliky , nie je štátnym sviatkom, hoci bez tohoto dňa by sme dodnes chodili s pierkom za klobúkom.

Mám pokračovať? Svätoplukov kôň s výrazným pohlavným ústrojenstvom tátoša, na ktorom sedí vladár, ktorý nikdy nebol iba Slovákom...

SkryťVypnúť reklamu

Stačí. Neverím symbolom, ale ľuďom. Takej Zuzulovej ,, Vlhovej, Saganovi, Cibulkovej. Všimnite si, prosím, všetko sú to ľudia, ktorí sa živia takpovediac schopnosťami tela. Ukazuje sa,že v oblasti „ducha“, sme na tom akosi poslabšie. Ak sa takí raz nájdu, bude zo mňa národovec.

Tomáš Kraus

Tomáš Kraus

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Novinár na dôchodku. Samostatný publicista obrázkového športového týždenníka Štart, ktorý už nevychádza Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu