Equilibrium

A tak som jedol ten vysmážaný syr s hranolkami a kečupom, zapil som to malou kofolou, počkal na ľúbu čašníčku a vypýtal si účet ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Doma som pri luxovaní peňaženky objavil blok z tej istej reštaurácie, len so skorším dátumom.

Predtým(€)

Potom(€)

Zvýšenie o %

Vysmážaný syr

2,60

3,20

23%

Hranolky

1,00

1,20

20%

Kečup

0,50

0,70

40%

Kofola 3dc

0,60

0,75

25%

Zdražovanie je na Slovensku proste IN, veď chceme zapadnúť do tej vyspelej Európy. Každý mesiac sme k nej bližšie a bližšie. Smola, že zväčša zdražie práve to čo ľudia najviac potrebujú. Potraviny, energie a pohonné látky. Pri tom všetkom sa ale nejako pozabudlo zdvihnúť aj mzdy na európsky štandard. Čo na tom. Veď Slováci to nejako vydržia a prekúsnu ako vždy. Po ceste do Lidlu si zafrflú a život ide ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spraviť z potrebného spotrebné. Vynikajúci nápad pán kapitalista! Takto ste skvele vybabrali s trhom. Čím sú veci, ktoré nutne nepotrebujeme drahšie, tým menej ich kupujeme. Preto treba uvaliť najvyššie dane na to, čo ľudia potrebujú na prežitie, čo musia kupovať. Čo takto ešte nejakú novú daň, ktorú si doba a pokrok vyžaduje. Nech je sranda. Napríklad daň zo vzduchu alebo z priestoru, ktorý zaberáme svojou existenciou. Veď tí, ktorí tieto výdobytky schvaľujú sú takí majetní, že 200 eur hore dole je pre nich nič. A sociológovia aspoň zistia, ako hlboko je národ ochotný klesnúť.

Kedysi vo feudálnom stredoveku, ľudia museli z ich celkovej úrody zaplatiť daň, tzv. desiatok – 1/10 úrody. Dnes z našej úrody platíme takmer 1/5. Je jasné, že tu je ešte veľa iných faktorov, daní a skutočností, no v princípe sú si tieto dane podobné. Takže komentátori, s ‘‘doktorátom z histórie‘‘, nechajte si múdre reči na vhodnejšiu dobu.

Skryť Vypnúť reklamu

A čo na tej 20% (najvyššej v EÚ) spotrebnej dani na potraviny v krajine, kde priemerný plat je menší ako minimálna mzda vo vyspelej Európe, do ktorej chceme tak strašne patriť. Áno, áno, sú aj krajiny, ktoré sú na tom horšie. Poliaci, Rumuni, Bulhari. Človek by ale čakal, že titul, tatranský tiger, sa aj v niečom odrazí. A taktiež, že krajina, ktorá kedysi bola výkladnou skriňou poľnohospodárstva, dnes nemusí za ťažké prachy potraviny dovážať, pretože nejaké múdre hlavy uvalili na domácich poľnohospodárov také podmienky, že si môžu hodiť slučku.

„Súčasný rast cien potravín, samozrejme, nikoho neteší, no zatiaľ sa mimoriadne opatrenia nechystajú,“ vyjadril sa Martin Jaroš, hovorca rezortu financií. Pripomenul, že podľa odhadov by ceny v tomto roku mali rásť zhruba o 3,5 % a platy by sa mali zvýšiť o vyššie percento. „Takže celková životná úroveň pracujúcich sa nezníži,“ dodal Jaroš.

Skryť Vypnúť reklamu

(http://www.cas.sk/clanok/192785/mame-najvyssiu-dan-na-potraviny-z-krajin-eu-klesli-by-ceny-ak-by-sa-znizila-dph.html)

Niekto si už z nás robí fest dobrý deň. Môžem povedať, že som sa pýtal veľa ľudí. Bežných ľudí. A ani jeden nepovedal, že by sa mu plat zvýšil. Skôr v tom zmysle, že nedostal odmeny ani prémie, že sa zrušili firemné akcie, že musel vrátiť služobné auto, a pod.

Iný príklad:

Kamarát začal pred časom podnikať s potravinami a vínom. Ceny musel zdvihnúť, no nezdvihol ich o toľko, aby zarobil rovnako ako predtým, pretože by ten tovar nikto nekúpil. Keď uvidel aký má zisk, po všetkých kontrolách, úpravách pokladne, papierovačkách a daniach, podnik zabalil. A nie je sám kto takto spravil.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko má najvyššie percento podnikateľov (4,52%) v rámci európskych krajín, ktorí za posledných 12 mesiacov ukončili podnikanie, pričom ako hlavná príčina sa uvádza, že podnikanie bolo neziskové (37%).

(http://hnporadna.hnonline.sk/c1-54557530-ako-sa-podnika-na-slovensku)

Od doby Uhorska cez Česko-slovensko/á, nacizmus, socializmus až po dnešný bruselizmus, tancujeme ako kto píska. Makáme pre zahraničné firmy lebo podnikať na Slovensku, je ako výstup na Everest a platíme nemalé dane, pretože nejaký 160centimetrový šedivý trpaslík na bicykli a jemu podobní, si rozkrádajú, privatizujú, dohadzujú a mi túto srandu musíme zaplatiť + ako bonus nám ostane krajina, v ktorej už nič nie je naše. 

Kedysi vraj niekde platilo:

Rast mzdy = Rast cien

Pokles mzdy = Pokles cien

Realita na Slovensku:

Rast mzdy = Rast cien + rast cien + rast cien

Stagnácia mzdy = Rast cien + rast cien

No a potom ešte ten ľudský faktor. Myslíte si, že keby aj klesla DPH, spotrebné dane alebo cena energií, tak majiteľ tej reštaurácie by tiež znížil ceny, keď už si ľudia zvykli? :) To sme my, homo sapiens sapiens, a toto je cesta do sveta Bohémsky život verzus z ruky do huby.

Tomáš Kvasňovský

Tomáš Kvasňovský

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu