Maturita - Hádaj na čo myslím!

Poznáte to o poučení sa z vlastných chýb? Tvorcovia maturitných testov asi nie. Stále si myslia, že telepatia sa na slovenských školách vyučuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (164)

Dnes som maturoval zo slovenského jazyka a literatúry. Pocity? Rozčarovanie, sklamanie, hnev a obava zo zajtrajšej maturity z anglického jazyka či bude (a podľa minuloročných určite bude) taká zákerná ako tá zo slovenčiny.

8 ukážok(úryvkov) z rôznych náhodne vybraných diel. Ku každej ukážke 8 otázok.

Prvou otázkou často je:"Čo vyplýva z úryvku?"

Dve odpovede sú zväčša odveci, no ďalšie dve z úryvku vyplývajú. Vy sa máte teraz rozhodnúť, použitím vnútornej Sily, že ktorá z úryvku vyplýva viac alebo použitím telepatie, že ktorú myslel autor testu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak použijete svoje vedomosti a skúsenosti, obe odpovede sú správne. Preto je lepšie zabudnúť všetky vaše vedomosti a skúsenosti zo života a sústrediť sa čisto len na to, čo vyplýva z daného úryvku - teda ohlúpnuť a sústrediť sa len na čítanie s porozumením úryvku. Ak máte šťastie, jedna z odpovedí sa vám bude zdať na 60% správna. Problém však nastane ak ani jedno z tvrdení z úryvku nevyplýva. Čo teraz?

Príklad z dnešnej maturity. Bol článok o Plute, ktoré sa nazýva trpasličia planéta, no nikde v úryvku nebolo spomenuté prečo sa tak nazýva. Prirodzená inteligencia hovorí, že preto, lebo je to veľmi malá planéta. Ak mám však použiť postup prázdnej hlavy ako pri predchádzajúcom úryvku, odpoveď nezískam. Raz je to čítanie s porozumením, inokedy nie. Vyber si!

Skryť Vypnúť reklamu

Uvediem ešte jeden príklad a potom idem trénovať telepatiu na zajtrajšiu B2. V úlohe bol zadaný verš a otázka: "Po ktorej slabike nasleduje poloveršová prestávka?''

Zhodou okolností bola daná slabika slovo "hrad". Ľahké, bod zadarmo, poviem si. Potom doma čítam kľúč. Správna odpoveď je: "Po siedmej"

Teda neviem ako som sa mal dovtípiť, že chcú odomňa poradie tej slabiky. Vhodnejšia by snáď bola otázka: "Po koľkej slabike ...". Ale pán/pani Chuck Norris, ktorý toto vymyslel. Rešpekt!

Takýchto úloh bolo oveľa viac, no zadania ešte nie sú online, takže spomínam tie, ktoré som si najviac zapamätal.

Ono, ani neviem prečo sa to volá maturita zo slovenského jazyka a literatúry. Vedomosti z týchto oblastí v teste využijete minimálne. Nech to nazvú rovno: Čítanie s domyslením si/ Dokážeme vám čo neviete/ Nachytáme vás/ Hra so slovíčkami. Názvov sa ponúka niekoľko.

Skryť Vypnúť reklamu

Vadí mi, že autori týchto testov nás škatuľkujú a predpokladajú, že škola nás naučila všetkých myslieť rovnako. Dokonca rovnako ako myslia oni a že len to ich jedno riešenie je správne. Na jednu vec sa dá pozerať minimálne dvoma pohľadmi nech ide o čokoľvek. To je pravda overená vekmi. Preto ma udivuje:

Každý rok sa nájdu nejaké nezrovnalosti, nesprávne položené otázky, viacero možných logických odpovedí, atď. Prečo si teda na to tvorcovia maturitných testov nedajú pozor? Prečo sa každý rok musí tento scenár opakovať? Veď keď už robia niečo také dôležité ako je maturita, prečo si na tom nedajú záležať? Prečo je to vždy polovičná robota a učitelia potom musia vyvolávať týmto odborníkom a upozorňovať ich na chyby? To si tie testy po sebe ani len neprečítajú?

Skryť Vypnúť reklamu

Toto ma vie fakt natankovať. Človek sa môže sebe-viac snažiť, učiť, pristupovať k veci zodpovedne, no stroskotá kvôli niečiej ľahostajnosti?neodbornosti?nepoučiteľnosti? Veď pri maturite ide o budúcnosť komplet celej jednej generácie. Prečo sa niečo také dôležité zverí ľuďom, ktorí očividne majú na saláme alebo nie sú spôsobilí.

Dúfam len, že učitelia si dajú ešte tú námahu a vybojujú pre nás lepšie výsledky. No a ľudia z NÚCEM by sa mali zamyslieť, či im to už nie je trápne, aby každý rok museli riešiť tie isté sťažnosti.

Tomáš Kvasňovský

Tomáš Kvasňovský

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu