Podľa údajov Ústredia práce dosahovala v januári 2015 miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 12,39%. Štatistický úrad, ktorý používa odlišnú a pravdepodobne aj o niečo objektívnejšiu metodiku (výberové zisťovanie pracovných síl), hovorí o miere nezamestnanosti na úrovni 12,9% za 3. kvartál 2014. V oboch prípadoch ide o pokles oproti roku 2013, kedy nezamestnanosť na Slovensku presahovala 14%. Vláda pripisuje tento vývoj na vrub vládnemu balíčku opatrení, teda dotovaným miestam pre mladých, zvýšeniu minimálnej mzdy a zníženiu zdravotných odvodov pre nízke príjmy. Pán premiér neváha toto posolstvo ostentatívne komunikovať pomocou veľkej tabule splnených sľubov. Nie že by som s týmito opatreniami nejako zásadne nesúhlasil. Pravicoví ekonómovia volajú po znížení odvodov už dlhé roky. Problémom je skôr to, že vláda preukázateľne zveličuje svoje zásluhy a namiesto objektívnych porovnaní dáva prednosť bombastickému marketingu.
Obr. č.1: Robert Fico sa štylizuje do úlohy bojovníka s nezamestnanosťou

Zdroj: TASR
Ekonomicky korektnejšie než maľovanie fajočiek na veľkú tabuľu je medzinárodné porovnanie čísel. Pokles nezamestnanosti na Slovensku za posledný rok je reálny, skôr než vládne opatrenia ho však spôsobilo ekonomické oživenie v Európe v roku 2014. Po ťažkom roku 2013, kedy ekonomika európskej dvadsaťosmičky stagnovala a eurozóna bola v recesii, sa Európe v roku 2014 podarilo ako-tak naštartovať ekonomický rast. Odhady Európskej komisie hovoria o raste 0,8% v eurozóne a 1,3% v celej Európskej únii. Vďaka tomu v roku 2014 klesla nezamestnanosť vo väčšine štátov EÚ, o čom názorne svedčia aj štatistiky Eurostatu. Ekonomicky korektné by v tejto situácii bolo porovnať vývoj miery nezamestnanosti medzi porovnateľnými krajinami, a až na základe týchto čísel vynášať súdy. Zostavil som preto tabuľku, ktorá zobrazuje vývoj miery nezamestnanosti v krajinách V4 od nástupu druhej vlády Roberta Fica až do tretieho kvartálu 2014, čo je najaktuálnejší údaj zverejnený ŠÚSR.
Obr. 2: Vývoj miery nezamestnanosti od nástupu druhej vlády Roberta Fica

Zdroj: Štatistické úrady krajín V4
Na tabuľke vidíme, že našim susedom z V4 sa dlhodobo darí nezamestnanosť znižovať rýchlejšie ako Ficovej vláde. Nezamestnanosť je na Slovensku stále vyššia ako v ostatných troch krajinách, pričom priepasť medzi nami a našimi najbližšími susedmi sa prehlbuje. Budem úprimný a na rovinu poviem, že zázračným údajom Maďarského štatistického úradu veľmi neverím, to však určite neospravedlňuje demagógiu slovenského premiéra.
O tom, že vládna tabuľa splnených sľubov má viac dočinenia so zvádzaním národa ako s realitou, podľa mňa svedčí aj porovnanie výdavkov vlády na škôlky a PPP projekty. Rozširovanie nedostatočnej kapacity materských škôl je uvedené na tabuli vládnych opatrení ako jedno z najvýznamnejších opatrení. Fico ho už stihol aj zafajknúť s tvrdením, že prichádza úplný obrat v rodinnej politike na Slovensku.
Obr. 3: Robert Fico oznamuje splnenie sľubu o zvýšení kapacity materských škôl

Zdroj: SITA
S rozširovaním kapacít škôlok ako takým súhlasím. Lenže aj tu sú bombastické tvrdenia vlády v úplnom rozpore s realitou. Viete, akú závratnú sumu chce dať vláda na tento údajný zvrat v rodinnej politike? Desať miliónov eur. To je z hľadiska štátneho rozpočtu takmer nič. Naproti tomu vláda na predražených PPP projektoch plánuje premrhať doslova miliardy eur. Takto prosím pekne funguje systém Fico. Do jedného vačku Vám za veľkých fanfár vhodia zopár miliónov, z druhého Vám potajomky uchmatnú miliardy. A ešte Vám k tomu aj urobia fajku, takí sú k Vám sociálni.
Tomu sa hovorí predvolebná rýchlovka.