Minister financií Ladislav Kamenický v pondelok 14. októbra konečne predložil návrh rozpočtu verejnej správy na budúci rok. Žiaľ, v plnej miere sa naplnili moje obavy. Návrh rozpočtu verejnej správy je plný kamuflácií a falošných čísel. Podľa analýz Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Sociálna poisťovňa podhodnotila len samotné výdavky na svoju réžiu, nemocenské dávky a dávky v nezamestnanosti o 120 miliónov eur. Podľa môjho názoru to však nie je ani zďaleka všetko. Podozrivé sú totiž aj ďalšie položky v rozpočte Sociálnej poisťovne. Rozpočet Sociálky počíta v budúcich rokoch napriek spomaľujúcej ekonomike s akcelerujúcim nárastom príjmov. Tie zahŕňajú aj dotáciu zo štátneho rozpočtu a sú kontrolované výborom pre daňové prognózy. Omnoho väčším prekvapením je však určite rast výdavkov, ktorý má podľa návrhu rozpočtu v porovnaní s uplynulými rokmi citeľne spomaliť.
Graf 1: Príjmy a výdavky Sociálnej poisťovne (tis. eur)

Zdroj: Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Plánovaný rast celkových výdavkov Sociálnej poisťovne v roku 2020 je podozrivo nízky, má dosahovať iba 2,1%. Ide o najnižší rast výdavkov od roku 2016, keď bola na Slovensku deflácia a starobné dôchodky boli valorizované iba o 1,90 eura. Nič však nenasvedčuje tomu, že by mal byť rast výdavkov Sociálnej poisťovne v nasledujúcich rokoch skutočne taký nízky. Valorizácia starobných dôchodkov v roku 2020 má dosahovať 2,9%, inflácia má prekonať 2%. K tomu je potrebné prirátať vplyv starnutia obyvateľstva, vďaka ktorému každoročne narastá počet dôchodcov. V uplynulých troch rokoch rast výdavkov Sociálnej poisťovne presahoval 5%.
Graf 2: Medziročný rast príjmov a výdavkov Sociálnej poisťovne

Zdroj: Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Ďalším indikátorom, že s rozpočtom Sociálnej poisťovne nie je všetko v poriadku, je aj náhle, priam zázračné prehupnutie sa Sociálnej poisťovne do rekordných prebytkov, hoci jej hospodárenie sa v uplynulých troch rokoch zhoršovalo.
Graf 3: Prebytok/schodok Sociálnej poisťovne (tis. eur)

Zdroj: Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Podľa mojich predbežných odhadov by vďaka týmto nezrovnalostiam mohol byť rozpočet Sociálnej poisťovne kozmeticky vylepšený o 300 miliónov eur. Ak by to bola pravda, celkový deficit rozpočtu verejnej správy na budúci rok by nedosiahol plánovaných 0,49% HDP. Ak sa nájdu ďalšie podozrivé položky, deficit by sa mohol priblížiť k jednej miliarde eur, čo by znamenalo jednoznačné porušenie pravidiel Paktu stability a rastu.
Návrh rozpočtu verejnej správy na rok 2020 budem ďalej analyzovať, v prípade nájdenia ďalších nezrovnalostí ich zverejním.
DOPLNENIE (17.10.2019 o 7:50):
Ďalšou nie príliš dôveryhodne pôsobiacou položkou Kamenického rozpočtu na rok 2020 je plánovaný prebytok Envirofondu. Ten má oproti minulosti výrazne narásť a zachraňovať hospodárenie štátu sumou 257 miliónov eur. Hoci je pravda, že príjmy Envirofondu z predaja emisných povoleniek by mali v budúcnosti stúpať pre rastúcu cenu povoleniek, Envirofond nikdy v minulosti nedosiahol pôvodne rozpočtované prebytky. Realita vždy bývala zlomkom naplánovaných súm, pretože boli vždy prekračované výdavky. Nie som expert na fungovanie Envirofondu, ale tento nárast nevyzerá veľmi realisticky. Verím, že aj na túto položku si Rozpočtová rada dôkladne posvieti.
Graf 4: Plánovaný prebytok environmentálneho fondu (tis. eur)

Zdroj: Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Po zarátaní nadhodnoteného prebytku Envirofondu už deficit na rok 2020 dosahuje približne jednu miliardu eur.